5N1K HABER

Zor karar sonrası 2 yaşındaki Ahmet ameliyata alındı

Adapazarı’nda yaşayan Gülcan-Rıdvan Ateşalp çifti, nadir görülen doğumsal beyin hastalığı Sturge Weber…

Zor karar sonrası 2 yaşındaki Ahmet ameliyata alındı
16 Ocak 2016 - 11:02 'de eklendi ve 386 kez görüntülendi.

Ateşalp çiftinin çocukları Ahmet, Sturge Weber Sendromu olarak bilinen hastalıkla dünyaya geldi.

Anne karnındayken beyninin sol tarafında damar toplanması oluşan Ahmet, 2 yaşına kadar bir çok kez nöbet geçirerek ölümcül tehlikeler atlattı. Doktorlar küçük çocuğun ilerki yaşlarda nöbetlerin birinde hayatını kaybedebileceğini söyleyerek, kurtuluşunun felce neden olacak beynin sol tarafının sağ tarafıyla bağlantısını kesmek olduğunu belirttiler.

Genç çift, hayatlarının en zor kararını vererek çocuklarının kurtuluşu için ameliyat olmasına karar verdi.

Aile bugün İstanbul’a geldi ve Ahmet saat 11.00’da İstanbul Kozyatağı’ndaki özel bir hastanede ameliyata alındı.

“Zor bir karar aldık”

Daha önce yerel bir televizyonda çalışan, şu an işsiz olan Rıdvan Ateşalp, “Oğlumun sabah 06.30’da hastaneye yatışı oldu. Saat 11.00’da ameliyata alındı. Ameliyatın kaç saat süreceğini bilmiyoruz. Ameliyat kısa da olabilir, 8-10 saate de çıkabilir.

Ameliyat sırasında sağ beyin ile sol beyinin irtibatı kesilecek. Bu ameliyat nöbetleri durdurma ameliyatı. Operasyon sonrası vücudunun sağ tarafının büyük oranda felç kalma riski var. Bunu da yaşayıp göreceğiz.  Zor bir karar aldık. Zor olmasına rağmen çocuğumuzu bu ameliyata sokmak zorundaydık. Çünkü hayati tehlikeleri vardı; o yüzden beklemeden bu kararı verdik. Allah’ın izniyle ameliyattan sağ salim çıkacak. Kısa sürede toparlanacağına inanıyorum. Biz doktorumuza güveniyoruz” dedi.

“Bu hastalık ömür boyu sürecek”

Oğlunun ameliyattan sonra fizik tedaviye başlayacağını ve terapiler alacağını belirten Ateşalp, “Bu hastalık ömür boyu sürecek, çocuğumun tedavileri devam edecek. Ameliyat oldu diye hastalık bitmiyor. Hastalığın tanısını taşımaya devam edecek” diye konuştu.

Çocuğunun ameliyattan çıkmasını 4 gözle beklediklerini söyleyen baba Rıdvan Ateşalp, ameliyat parasının toplanması için kendilerine yardıma eden herkese de teşekkür etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER