5N1K HABER

YENİ BAŞBAKAN KİM OLACAK

YENİ BAŞBAKAN KİM OLACAK
02 Temmuz 2014 - 11:56 'de eklendi ve 319 kez görüntülendi.

YENİ GENEL BAŞKAN M. ALİ ŞAHİN!

Anayasaya göre; Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisi ile ilişiği kesiliyor ve Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği sona eriyor. Milliyet gazetesinden Aydın Hasan’ın haberine göre eğer Erdoğan, 10 Ağustos veya 24 Ağustos’ta cumhurbaşkanı seçilirse AK Parti Genel Başkanlığı ile başbakanlık makamı boşalacak. Siyasi ve Hukuk İşleri Başkanı M. Ali Şahin, şu anda parti hiyerarşisi içinde ikinci sırada bulunuyor. Erdoğan’ın Köşk’e çıkması durumunda Mehmet Ali Şahin, Ak Parti Genel Başkanvekili olacak. Tüzükte öngörülen süre çerçevesinde AK Parti’nin büyük kongresi toplanacak ve burada genel başkan seçilecekü.

KABİNE ARINÇ’A EMANET EDİLECEK!

Ak Parti’nin cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Ağustos ayındaki seçimde Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda, hem başbakanlık hem de Ak Parti Genel Başkanlığı makamları boşalacak. Kongreye kadar Ak Parti’nin başına, partinin şu anda ikinci adamı konumunda bulunan Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin geçecek. Erdoğan’ın Köşk’e çıkması durumunda ise yeni hükümet kurulana kadar kabine Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a emanet edilecek.

YENİ HÜKÜMETİ KİM KURACAK?

Erdoğan, Köşk’e çıkması durumunda ilk yapacağı işlerden biri, hükümeti kurma görevi verme olacak. Erdoğan, Ak Parti içinden bir milletvekilini yeni hükümeti kurmakla görevlendirecek. Yeni hükümet kurulana kadar ise Başbakanvekili Bülent Arınç olacak.

Kaynak:internethaber.com

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER