Yazılım Mühendisliği Olmak, İş İmkanları, Maaşı

yazılım mühendisliği maaş, sıralama, hangi üniversitelerde var, dersleri, iş imkanları, geleceği
yazılım mühendisi nasıl olunur, yazılım mühendisi olmak

Yazılım Mühendisliği İş İmkanları, Maaşı

Son yılların en çok tercih edilen bölümlerinden biri de yazılım mühendisliğidir. Her geçen gün daha da popüler olan yazılım mühendisliği peki nedir ve ne iş yaparlar? Yazılım mühendisi günümüzün olmazsa olmazı olan bilgisayar sistemlerinin kullanıldığı otomotiv, bankacılık veya telekomünikasyon gibi birçok sektörde yazılımların tasarımını hazırlayan ve bu tasarımları sisteme entegre eden uygulamayı gerçekleştiren kişidir. Yazılım mühendislerinin görevleri arasında müşteri ile iyi ilişki kurma, müşteriden almış olduğu bilgiler doğrultusunda yapacağı yazılımı analiz eder, tasarımı yapar ve programı yazar, daha sonra programı test ederek eksiklikleri belirler ve eksiklikleri düzeltir. Yazılım sorunsuz bir şekilde çalışıyorsa yazılımın kullanım yönergesini hazırlayarak müşteriye verir.

Yazılım mühendisleri ne kadar maaş alır?

Yazılım mühendisliğinin eğitim süreci de tıpkı diğer mühendislikler gibi hazırlık olmadan 4 yıl, eğer hazırlık varsa 5 yıl sürmektedir. Eğitim süreci boyunca gerek mühendislik temel dersleri gerekse de bölüm derslerini almaktadırlar. Yazılım mühendislerinin çalışma alanları da kamu sektörleri ve özel sektörde olabilmektedir. Özel sektörde yazılım mühendisleri kendilerini geliştirmiş olmalarına bağlı olarak tabi ki maaşları da değişiklik göstermektedir. Büyük bir firmada başlayan yazılım mühendisi 4000 ile 5000 lira arasında maaş alırken, küçük bir firmada 2000-2500 arasında almaktadırlar. Kamu ve kamu kuruluşlarında yazılım mühendisleri için belirlenen miktar ise genel olarak asgari ücretin en az 4 katı kadar olması gerekmektedir. Özel sektörde yazılım mühendisinin iş tecrübesine, diline ve özelliklerine göre maaşlar değişiklik göstermektedir.

Yazılım Mühendisliği Olmak, İş İmkanları, Maaşı” üzerine 4 düşünce

 1. Ferhat

  Bu bölümü okuyun arkadaşlar. Hem bir yerlerde hatta devlette çalışıp hemde kendi projelerinizi yapabilirsiniz. Çok para kazanacağınıza garanti veririm.

  Cevapla
 2. Ahmet Yetik

  Türkiyede okuduğumuz bu bölümün yurtdışı denkliği var mı? Varsa hangi üniversitede var. Çünkü ben hallandada yaşıyorum ve bu bölümü türkiyede okumak istiyorum.

  Cevapla
  1. 4151haber Yazar

   Üniversitelerimizin hepsinin birçok Avrupa ülkesiyle denkliği bulunmaktadır. Diplomanızı yaşadığınız ülkenin yüksek öğrenim kurumuna onaylatmanız yeterli.

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir