5N1K HABER

Ürküten iddia: Şişe sularda ilaç kalıntıları var!

Herkesin kullandığı şişelenmiş sularda ilaç kalıntıları başta olmak üzere birçok kimyasal maddenin…

Ürküten iddia: Şişe sularda ilaç kalıntıları var!
16 Ocak 2016 - 11:09 'de eklendi ve 258 kez görüntülendi.

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Besleme Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nesrin Astam Yıldız, insan ve hayvanların öncelikle tüketimiyle sağlıklı yaşama şansına sahip olduğunu belirterek “Canlı biyokütlelerin en az yüzde 70’inin su olduğu düşünülürse konunun önemi çok daha iyi anlaşılmış olur” dedi.

‘ŞİŞE KAPAKLARINDAKİ MİKROPLAR DA CABASI’

Uzmanların şişelenmiş yerine bir adet “ters osmoz filtre” sistemi alınıp içme ve kullanma sularının arıtılarak kullanılmasını önerdiğini dile getiren Prof. Dr. Yıldız, “Çünkü şişelenmiş suların da filtre edilmemiş halde olması nedeniyle östrojen gibi kalıntı ilaçlardan tutun diğer ilaç kalıntılarına kadar her tür kimyasal maddeler; cıva gibi ağır metaller, biyo-organizmalar, florür her şey içerebilmekteler. Şişe kapaklarında barınan mikroplar da cabası! Bilindiği gibi şebeke suları klor veya kireç muamelesiyle arıtılmaya çalışılsa da bu yeterli olmuyor. Ayrıca klorun da açısından sakıncalı olduğu durumların söz konusu olduğu da biliniyor. Güvenilirliğinden emin olunmayan şebeke suları içilmese de meyve sebzelerin yıkanmasında veya yemek yapımı gibi mutfak işlerinde kullanılabilmektedir. Kaynatılması bazı organik zararlıları kısmen giderse de örneğin ağır metallerin uzaklaştırılmasında etkisi olmaz” diye konuştu.

Prof. Dr. Yıldız, laboratuvarlarda 3 ayrı grup analiz yapılarak sonuçların bu anlamda karşılaştırılması son derece yararlı olacağını ifade ederek “Yapılacak işlemler sırasıyla; larının, şebeke sularının mevcut hali ve ters osmoz filtre sistemiyle arıtılmış olan şebeke ve şişe sularının ‘fiziksel-kimyasal-biyolojik-duyu’ özelliklerinin analizleri yapılarak karşılaştırılmalı. Bu karşılaştırma sonucu da halka rapor edilmeli. Bu sayede, iç rahatlığı ile su tüketimi söz konusu olabilir” dedi.

İHA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER