ÜNLÜ SİHİRBAZ VEFAT ETTİ

Sihirbaz Mandrake yaşamını yitirdi

Türkiye’nin en tanınmış sihirbazlarından Mandrake (Ertuğrul Işınbark) 74 yaşında hayata veda etti.

mandrake

PINAR YILDIZ YÜKSEL / POSTA

İllüzyon camiasının önde gelen isimlerinden Mandrake lakaplı Ertuğrul Işınbark 19 Mayıs 2014’te rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Doktorlar tarafından KOAH (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı) rahatsızlığı teşhisi konulan Mandrake uzun süre yoğun bakımda kaldı.  Akciğer rahatsızlığı devam eden ünlü sihirbaz, bu sabah saat 07.00’de kalp yetmezliği sebebiyle hastanede hayata gözlerini yumdu.

Işınbark’ın cenazesi yarın öğle namazı sonrası Fatih Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

Ertuğrul Işınbark  (Mandrake) kimdir?

24 Temmuz 1940 tarihinde İstanbul Fatih´te doğar. İlkokuldayken seyrettiği bir sihirbazdan etkilenerek bu mesleğe gönül verir. Büyük uğraşlardan sonra bulduğu “Fenni Eğlenceler” isimli bir kitaptan illüzyon sanatının birçok inceliğini ve sırrını öğrenir ve bayram yerlerinde kurulan çadırlarda gösterilerine başlar.

1962 yılında organizatörü ismini “Sihirbaz Mandrake” olarak değiştirir. Işınbark, 1965 yılında Türkiye Sihirbazlar Şampiyonu seçilir. 1979 yılında bilgi ve becerisini paylaşmak ve de pek çok gencin yeteneklerini sergilemek sanat dalında yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla Türkiye´nin ilk ve tek illüzyon okulunu açar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir