5N1K HABER

Uçak Mühendisliği Nedir, Maaşları, İş İmkanları

Uçak Mühendisliği Nedir, Maaşları, İş İmkanları
11 Şubat 2017 - 21:45 'de eklendi ve 531 kez görüntülendi.

uçak mühendisliği nedir, maaş, sıralama, iş imkanları, dersleri, maaşları thy, hangi üniversitelerde var, dersleri zor mu

uçak mühendisi taban puanları, ne yapar

Uçak Mühendisliği Nedir, Maaşları, İş İmkanları

Her yıl milyonlarca öğrenci YGS-LYS sınavlarına hazırlanarak geleceğini belirlemektedir. İnsanın mutlu olabilmesi için iyi bir gelecek hazırlaması ve mutlu olacağı bir mesleğinin olması oldukça önemlidir. Bu nedenle aslında herkesin geleceği bu hayatımızı ve mesleğimizi belirleyen sınav ile belirlenmektedir. Bu nedenle geleceği ve önü açık bir meslek grubunu seçmekte fayda vardır. Uçak mühendisliği de son yıllarda birçok uzman tarafından da geleceği en açık meslek gruplarından biri olup mühendislik alanlarında olduğu gibi MF-4 puanı ile yerleştirme gerçekleştirilmektedir.

Uçak mühendisliği bölümü, 1941 senesinde Makine Fakültesi bünyesi altında uçak mühendisliği eğitimi veren ve uçak mühendisi yetiştiren bir dal olarak kurulmuş olup sonrasında 1944 senesinde Makine Fakültesi’nin bir bölümü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu şekilde oluşan bölüm, daha sonra Uzay ve Uçak Bilimleri Fakültesi’nin açılmasından sonra bu fakülteye bağlanmıştır ve günümüzde de bu fakültelerde okutulmaya devam etmektedir. Her geçen gün daha da geliştirilen bu bölüm oldukça başarılı uçak mühendislerini mezun vermektedir.

Peki, uçak mühendisi ne iş yapar?

Uçak mühendisliği genel olarak bakıldığında hava ile etkileşime giren her çeşit cihaz ya da cismin tasarlanmasında, geliştirilmesinde ve üretilmesinde ve aynı zamanda tüm bu süreçlerin takip edilmesinde önemli rol oynayan ve faaliyet gösteren bir mühendislik alanıdır. Uçak mühendisliğinin alanlarına bakacak olursak; deniz ve rüzgar taşıtları, hava taşıtları, gökdelenler ve hatta balistik cisimler gibi birçok ürünler ve bütün bu ürünlerin motor gibi kısımlarının veya aerodinamik yapılarının tasarlanması ve bütün bu işlemlerin analizleri yer almaktadır. Bu ilgi alanlarını inceleyecek olursak, hava taşıtları; helikopter, uçak, savaş uçağı, uzaktan kumandalı uçaklar, uzaktan kumandalı helikopterler ve yolcu uçakları yer almaktadır. Deniz ve rüzgar taşıtları ise; torpido, denizaltı, gemi, paraşüt, yelkenli, rüzgar türbini, rüzgar gülü gibi taşıtları kapsamaktadır. Balistik cisimler ise mermi, top, gülle, golf topu, cirit, göktaşı ve fırlatmalı herhangi diğer spor dallarını kapsar. Kontrollü uçan cisimler arasında ise uzay mekiği, füze ve roket gibi taşıtlar yer almaktadır.

Uçak mühendisliği eğitimi

Uçak mühendisliği ülkemizde oldukça yeni ve gelişmekte olan bir meslektir. Bu nedenle geleceği de çok daha parlak görülmektedir. Henüz ülkemizde 6 üniversite uçak mühendisliği bölümüne yer vermektedir. Uzay ve uçak mühendisliği bölümlerine bağlı olan eğitim programları genel olarak 4 ana bilimde incelenmektedir. Bu ana bilimleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

Aerodinamik,
İtki Sistemleri
Kontrol ve Aviyonik
Yapısal

Uçak mühendisliği eğer hazırlık yok ise 4 yıllık, eğer öğrenci hazırlık da okuyacak ise 5 yıllık süren bir eğitim sürecidir. Bu eğitim süreci içerisinde yukarıda verilen 4 ana bilim dalını bitiren öğrenciler Uçak Mühendisi ünvanını kazanmaktadırlar.

Uçak mühendisliği iş olanakları nelerdir?

Uçak mühendisleri silah sistemlerine ait mermi gibi yapılar ile beraber hava içinde hareket sistemi olan roket, uçak, helikopter gibi araçların tasarımında ve geliştirilmesinde önemli rol oynayan bir mühendislik dalı olduğu için çalışma alanları oldukça geniş kapsamlıdır. Uçak mühendisliği mühendislik alanında yukarıda bahsedilen bütün araçların aynı zamanda bakım, onarım, tasarım ve işletimlerine ait bütün becerileri geliştirebilmek adına da birçok eğitim verilmekte ve birçok altyapı kazanılmaktadır. Bütün bu sayılanların yanı sıra uçak mühendisleri kara taşıtları gibi birçok endüstri dallarını alakadar eden konularda da gerek araştırma geliştirme olsun gerekse de tasarım olsun birçok katkıda bulunabilecek beceriye sahiptir. Bu nedenle uçak mühendislerinin çalışma alanları içerisinde uçak ve savunma endüstrisinden tutun da otomotiv endüstrisi gibi birçok çalışma alanı yer almaktadır. Bu çalışma alanlarına göz atacak olursak şu şekilde bir sıralama yapabiliriz:

Türk Havacılık Sanayi (TAİ)
Hava İkmal Bakım Merkezleri (HİBM)
Türk Hava Yolları (THY)
Roketsan
Türk Motor Sanayi (TEİ)
Tübitak Sage
Uçak Bakım Şirketleri (MNG Teknik)
Endüstri: Arçelik, AEG, Beko, Momentus, Bosch, Infotron
Üniversiteler, HHO
Ticari Havayolu Şirketleri

Yurtdışı: NASA, Özel Sektör, Üniversiteler

Kamuda: Devlet Planlama Teşkilatı, Belediyeler, Sanayi Planlama Koordinasyon Müdürlüğü, Bakanlık, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü

Uçak mühendislerinin maaşı ne kadar olur?

Uçak mühendisi olabilmek için öncelikle uçak mühendisliği bölümü olan üniversitelerdeki gerekli lisans eğitimini tamamlamış olmanız gerekmektedir. Tüm mühendislik dallarında olduğu gibi uçak mühendisliğinde de mühendisin kendini geliştirmiş olması ve tecrübeli olması maaş konusunda oldukça etkili olmaktadır. Uçak mühendisleri çalıştıkları kurumdan kuruma veya özel sektörde firmanın büyüklüğünden küçüklüğüne göre farklı maaşlar alabilmektedirler.

Uzmanlık, kıdem, tecrübe, okul başarısı gibi pek çok durum uçak mühendisinin alacağı maaşta büyük etkenler olmaktadır. Uçak mühendislerinin izin günleri ve bununla beraber çalışma saatleri de yine çalıştığı konumdan konuma veya firmadan firmaya göre değişiklik göstermektedir ancak genel olarak uygun şartlardadır.
Başlangıçta tecrübesiz veya uzman olmadığınızı varsaydığımızda uçak mühendislerinin alacakları maaşlar 2000 ile 2500 lira arasında değişmektedir.

Zamanla tecrübe ve uzmanlık kazanmanızla birlikte elbette ki maaşınız da artacaktır fakat çalıştığınız firmanın politikaları ve kalitesi de bu anlamda önemli olmaktadır. Maaşınızın artmasına katkı sağlayacak şeyler arasında yurt dışı eğitim ve seminer programlarına katılmış olmanız, sizin için iyi bir referans olması, yurt dışı görevlerine dahil olmanız gibi durumlar yer almaktadır.

Eğer uçak mühendisi olarak büyük bir firmada çalışıyorsanız alacağınız maaş ise 4500 ile 6000 lira arasında değişecek olup yine tecrübenize göre artması da beklenmektedir. Bunlarla beraber yabancı şirketlerde çalışan uçak mühendisleri de normale göre daha fazla maaş almaktadır. Aynı zamanda bu uçak mühendislerine sosyal imkanlar da fazlasıyla sağlanarak en iyi şekilde yetiştirilmeleri sağlanmaktadır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 4 Yorum )

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER