5N1K HABER

Subay Olmak İçin Kaç Puan Gerekir

Subay Olmak İçin Kaç Puan Gerekir
18 Mart 2017 - 0:05 'de eklendi ve 558 kez görüntülendi.

Subay Olmak İçin Kaç Puan Gerekir

Eğer bu soruyu soruyorsanız lise sonunda subay olmak için okuman gereken okula nasıl gireceğiniz ve kaç puan almanız gerektiğiniz merak ediyorsunuz demektir.  Bu yazımızda detaylı bir cevap bulacaksınız. Yazı sonrasında yinede merak ettiğiniz sorular varsa yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sorunuz mutlaka cevaplandırılacaktır.

Temel olarak subay olmak için 3 yol vardır. Bunlara Subay kaynağı(kaynakları) denir.

1. Lise öğrenimi sonunda üniversite sınavlarına girip istenilen komutanlığın Harp Okulu (Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi) tercihlerini tercih etmeniz gerekiyor. Her sene giriş için gereken puanlar değişmektedir. Burada Kara Harp okulu örnek olarak anlatılacaktır. Diğer Harp Okulları (Hava Harp Okulu, Deniz Harp okulu) içinde şartlar aynıdır.

A. Kara Harp Okuluna (Diğer harp okulları içinde geçerli) başvurabilmek için bulunduğunuz yıl yapılacak YGS’ye (Müteakiben nihai değerlendirmede kullanılmak üzere LYS’ye) girmek zorunludur.
B. Öğrencilerin, başvuru kılavuzunda belirtilen esaslarla (www.kkk.tsk.tr veya www.kho.edu.tr internet sitelerinden ) başvurmaları zorunludur. Aynı işlemler diğer kuvvet ve harp okulları içinde geçerlidir.

 

Başvuru koşulları incelenen ve özellikleri taşıyarak ön kayıt başvurusu kabul edilen adaylar;

YGS-1, YGS-2, YGS-5 ve YGS-6 puan türlerinde aldıkları puanlardan en yüksek olanı esas alınarak sıralanacak, ihtiyaç duyulan aday sayısına bağlı olarak “Seçim Aşamaları Çağrı Puanı.(Erkek ve bayan adaylar için ayrı ayrı)” belirlenecektir. Örnek tabloyu inceleyebilirsiniz.

 

2. Sözleşmeli Subay Kaynağı. (üniveriste sonrası kaynak)
3. Astsubaylıktan geçiş.

2 ve 3. subay kaynağı hakkında daha geniş bilgi için Okuyun >>  Subay Olmanın Tüm Yolları >>

Not: Merak ettiğiniz soruların kesin cevapları için yorum bölümüne sorularınızı yazabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 23 Yorum )

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER