Subay Olmak İçin Kaç Puan Gerekir

Subay Olmak İçin Kaç Puan Gerekir

Eğer bu soruyu soruyorsanız lise sonunda subay olmak için okuman gereken okula nasıl gireceğiniz ve kaç puan almanız gerektiğiniz merak ediyorsunuz demektir.  Bu yazımızda detaylı bir cevap bulacaksınız. Yazı sonrasında yinede merak ettiğiniz sorular varsa yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sorunuz mutlaka cevaplandırılacaktır.

Temel olarak subay olmak için 3 yol vardır. Bunlara Subay kaynağı(kaynakları) denir.

1. Lise öğrenimi sonunda üniversite sınavlarına girip istenilen komutanlığın Harp Okulu (Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi) tercihlerini tercih etmeniz gerekiyor. Her sene giriş için gereken puanlar değişmektedir. Burada Kara Harp okulu örnek olarak anlatılacaktır. Diğer Harp Okulları (Hava Harp Okulu, Deniz Harp okulu) içinde şartlar aynıdır.

A. Kara Harp Okuluna (Diğer harp okulları içinde geçerli) başvurabilmek için bulunduğunuz yıl yapılacak YGS’ye (Müteakiben nihai değerlendirmede kullanılmak üzere LYS’ye) girmek zorunludur.
B. Öğrencilerin, başvuru kılavuzunda belirtilen esaslarla (www.kkk.tsk.tr veya www.kho.edu.tr internet sitelerinden ) başvurmaları zorunludur. Aynı işlemler diğer kuvvet ve harp okulları içinde geçerlidir.

 

Başvuru koşulları incelenen ve özellikleri taşıyarak ön kayıt başvurusu kabul edilen adaylar;

YGS-1, YGS-2, YGS-5 ve YGS-6 puan türlerinde aldıkları puanlardan en yüksek olanı esas alınarak sıralanacak, ihtiyaç duyulan aday sayısına bağlı olarak “Seçim Aşamaları Çağrı Puanı.(Erkek ve bayan adaylar için ayrı ayrı)” belirlenecektir. Örnek tabloyu inceleyebilirsiniz.

 

2. Sözleşmeli Subay Kaynağı. (üniveriste sonrası kaynak)
3. Astsubaylıktan geçiş.

2 ve 3. subay kaynağı hakkında daha geniş bilgi için Okuyun >>  Subay Olmanın Tüm Yolları >>

Not: Merak ettiğiniz soruların kesin cevapları için yorum bölümüne sorularınızı yazabilirsiniz.

Subay Olmak İçin Kaç Puan Gerekir” üzerine 23 düşünce

 1. BURAK ERDEM

  Ben meslek lisesinden anadolu lisesine nakil oldum derslerim orta seviye subayligi kazanabilirmiyim

  Cevapla
 2. Nurhayat kursu

  Ben 20 yaşındayım lise mezunuyum 2018deki üniversite sınavına girip o puanla kara harp okuluna başvuru yapabiliyor muyum

  Cevapla
 3. polat akcan

  Ben bu sene lise son sınıfa okuyorum subay olmak çocukluk hayalim ancak subay nasıl olacaz kaç puan almamız gerekiyor?ygs ve lys kalktı artık tek sınav olacak girecegimiz tek sınvadan mı alım yapılacak merak ediyorum?

  Cevapla
 4. Muhammed şükrü cidir

  Liseyi bitirdikten sonra yeni yonetmeligi bilmiyoz ama kac puan yapalimki asubayliga bas vura bilelelim

  Cevapla
 5. Hasan okur

  Merhaba ben açık öğretim lise öğrencisiyim diplomayı almam için 70 krediye ihtiyacım var bu sene alabilirim ınsallh subaylığa başvura bilirmiyim.bide yaş sınırı 21 mi??

  Cevapla
 6. İsimsiz

  Yeni 18e girdim burada kara harp okuluiçin ygs 1-2 -5-6 260 almam gerektıgı yazıyor hepsınden mi 260 almam gerek yoksa bu dördünden birinden 260 alsam yeter li olur mu bu arada bayanım bir farkı olur mu

  Cevapla
 7. Cansu ateş

  Ben sağlık meslek lisesinde okuyorum gelecek sene lise 4. Sınıfa geçicem astsubay olmak istiyorum nasıl olmalıyım

  Cevapla
 8. Mehmet toprak

  Ben subay olmak istiyorum ams dilim biraz peltek bu engel olurmu 17 yasındayım boyum 160 olurmu

  Cevapla
 9. Hatice akkus

  Iki yıllık meslekyuksekokulunun 1.sinifini okuyorum 20 yasindayim ygs ye girdim 307 puan aldim bu yil muvazzaf subay olmak icin mulakata girebilirmiyim?

  Cevapla
  1. 5n1k haber Yazar

   Her yıl puanlar değişiyor. Fakat çok değişiklik göstermez. Bu sene şansınızı deneyin. Bu sene olmaz ise yaş sınırına takılırsınız.

   Cevapla
  2. BURAK ERDEM

   Hatice abla kac dogruyla aldin 300 puani lutfen cevap ver ya da sana zor gelirse beni ara gelecegimi cok dusunuyorum 0531 897 44 69

   Cevapla
 10. Zeynep girgin

  Ben teog öğrencisiyim ve askeri lise dışında başka bir lise gitmem lazım mi ? Birde sınav başvusu nasıl yapılacak

  Cevapla
 11. Sena özdemir

  Merhaba ben 19 yaşındayım ve üniversite okuyorum,ama harı okulunu istiyorum. Bu üniversitemi bitirmeden yada bitirdikten sonra okumam mümkün mü?

  Cevapla
 12. Fırat

  Subay olmak için girilecek sınavlar çeşit çeşittir. Sizin yapmanız gereken basit. Başarılı olmak. En iyisini yap sonra tercih yap. Sanki 500 puan gerekse 500 puan mı alacaksın.

  Cevapla
 13. Kadir

  Subay olmak hatta bordo bereli olmak en büyük hayalim. Bu puanları almam pek mümkün görünmüyor. Bu sene lise bitiyor. Ne yapmalıyım.

  Cevapla
  1. 5n1k haber Yazar

   Astsubaylık sınavları nispeten daha kolaydır. Mesleğe girdikten sonra subay olma yollarını deneyebilirsiniz.

   Cevapla
 14. Muhammet cansever

  Subay olmak istiyorum ama bu puanlara ulaşamıyorum. Üniversiteye sınavına girmeden subay olmanın bir yolu yok mu? herkes uzmanlıktan da subay olabilirsin diyor. nasıl yapabilirim. Subay olmak benim en büyük hayalim

  Cevapla
  1. 5n1k haber Yazar

   Uzma olduktan sonra meslek içinde yapılacak sınavlarla subay olmak mümkün ama o sınavlarda kolay değil.

   Cevapla
 15. Fatih Aksu

  Şimdi ben 25 yaşındayım ve liseyi dışarıdan bu yıl bitiriyorum. Harp okullarından birine girebilir miyim. Boyum 1.77 kilom 75 kg.

  Cevapla
  1. çüksüz pilot

   malesef yaşın çok geçmiş ama sözleşmeli olabilirsin askerlik yapmadıysan askerde uzman çavuş olmak istersen 12ay askerrlik yapabilirsin tabi bunu üst lerine bildirmen lazım

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir