Stiletto Nedir? Stiletto Ayakkabı Giymenin Püf Noktaları

Stiletto Nedir?

Stiletto ayakkabı kadınlar için vazgeçilmez bir modeldir. Dolabında stiletto ayakkabı olmayan kadının henüz bir tarzı oturmamış ve hatta kendisinin bir kadın olduğunun farkına varamamış diyebiliriz. Kadınlık ve kendine güvenin simgesi olan stiletto ayakkabı ucu sivri (açık-yada kapalı) ve ince topuklu ayakkabı şeklinde tanımlamak en kısa ve en doğru tanımdır. Ucu açık stiletto pek çok modacı tarafından gerçek bir stiletto olarak tanımlanmasada son dönemde tercih edilmeye başlanmıştır. Pek çok kadın stiletto ayakkabı ile ergenlik hatta çocukluk yaşında tanışır. Bu bir sevda olarak devam eder.

Stilettonun tarihi 2. Dünya savaşından sonra 1950 yıllarında başlar. Üreticilerin keşfettiği yeni malzemeler sağlam stiletto üretiminde önemli rol oynamıştır. Malum bu tür ayakkabılar çok narin ayakkabılarıdr fakat çokta sağlam olmak zorundadır. Fakat bir moda olarak yaygınlaşması ve her kadının dolabında en az 2 tane olması geleneği 1975 den sonra sonra yaygınlaşmıştır.

Stiletto Ayakkabı Giymenin Püf Noktaları

Kısaca stiletto giymenin püf noktaların maddeler halinde yazıp bir yol göstermeye çalışacağız. Sizde bilgilerinizi ve deneyimlerinizi yorum bölümünde yazarak bu yazının güncellenmesini sağlayabilirsiniz. Şimdi basit bir yol haritası çizelim.

Stiletto Giyme Hazırlığı

1. Önce Kısa ve nispeten kalın topuklu ucuz bir ayakkabı alın.
2. Çevrenizde stiletto giyen kadınların yürürken, otururken, Kalkarken, merdivenden inerken ve çıkarken nasıl davrandıklarını gözlemleyin. Bazılarının bu işi beceremediğini de çok net göreceksiniz 🙂 Hatta video sitelerinden mankenlerin yürüyüşlerini izleyebilirsiniz. Son dönemde Türk dizelerinde de artık izleyebilirsiniz.
3. Eğer kilolu iseniz kilo verin. En nihayetinde giyebiliyor olsanız bile bu tür ayakkabıları giymek bir estetik işidir.

Stiletto Çalışmaları

1. Ayakkabısız olarak dik, bacaklar çok yakın ve adım aralıkları kısa yürüme çalışmaları yapmalısınız. Bu sizde meleke olana kadar çalışmalara devam edin.
2. Daha önce aldığınız kısa topuklu ayakkabı ile ev içinde halı üzerinde çalışmalara başlayın. Duruş ve ayakkabı içinde kendinizi rahat hissedene kadar bu şekilde devam edin.
3. Şimdi sırayla, parke, fayans(granit) zemin de yürümeye başlayın.
4. Son olarak merdiven çıkma ve inme alıştırmaları yapın.

Stiletto Denemeleri

1. Önce stiletto ayakkabıları yanınıza (giyip gitmeyin) alarak iş yerinde giyin.
2. Müsait zamanlarda yakınlarda bulunan park bahçelerde veya evinize yakın bir kafeye giderken giyerek hem farklı zeminlerde hem kısa sürelerde denemeler yapabilirsiniz.

Stiletto İçin Mükemmel 2 Sonuç

1. Sosyal ve hareketli ortamlarda ve hakkını vererek giymek.
2. Kıyafetle tamamlayabilmek.

Lütfen deneyim ve tavsiyelerini yorumlarda belirtin.

Stiletto Nedir? Stiletto Ayakkabı Giymenin Püf Noktaları” üzerine 4 düşünce

 1. Seher

  Bayılıyorum bu stile. İş yerinde her pazartesi giyerim. Haftaya iyi başlama yöntemim bu. Herkesden iltifatlar 😊

  Cevapla
  1. mahide

   bu yaşta giyindiğin sitilettolar ayak yapını bozar. şimdi önemsemezsin ama her tarfından kemik çıkmış deforme olmuş ayakların olduğunda pişman olursun.

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir