Sosyal Sorumluluk Nedir? Sosyal Sorumluluk Örnekleri

Sosyal sorumluluk örnekleri, türleri nelerdir, kavramı nedir, bireysel sosyal sorumluluk nedir, işletmelerde sosyal sorumluluk nedir,

Sosyal Sorumluluk Nedir?

Devlet veya sivil toplum kuruluşları(STK) tarafından hayata geçirilen projeler, gelecek nesiller düşünülerek yapılan veya o döneme ait bir toplumsal sorunu çözmek için geliştirilen projelere sosyal sorumluluk projeleri denir. Burada sorumluluk kavramından anlamamız gereken, toplumun her ferdinin önce kendisi için sonrasında toplumun geri kalanı için üstlenmesi gereken yükümlülükleridir. Buradan da anlaşılacağı gibi belli bir konuda toplumun tamamının bir sorumluluk hissetmesi ve yükümlülüklerini gönüllü ve bilinçli bir şekilde yerine getirmesidir.

Aslında çok geniş yapılan tanımlarda bile asıl olan insanların birlikte yaşama ideallerini gerçekleştirmektir demek yanlış olmaz.Sosyal sorumluluk projeleri toplum yaşamında birçok sorunu çözerken katılımcılarında sosyalleşmesini ve toplum kültürünün gelişmesini sağlar.

Sosyal sorumluluk projeleri çoğunlukla Sağlık – Çevre – Eğitim konularını temel alır. Bu konular üzerinde mevcut yaşanan bir sorunu veya gelecekte yaşanması muhtemel olayları ve sorunları engellemek için geliştirilen projelerdir. Kamu kuruluşları, bireyler ve özel sektörün ortak çalışmaları ideal kitleye ulaşma ve istenen etkinin sağlanması için çok önemlidir. Bazen yapılan sosyal sorumluluk projeleri bireyler ile kamu kuruluşları ve özel sektörü karşı karşıya getirebilmektedir. Fakat bu durum bile bir farkındalığın ortaya çıkması için önemlidir. Çok kötü bile projelendirilmiş olsa her sosyal sorumluluk projesi bir farkındalık ortaya koyar.

Sosyal sorumluluğun temel amaçlarını genel olarak ortaya koymak gerekirse; sağlık hizmetlerinin düzeltilmesi, eğitimin toplumun tamamına ulaşması, sürdürülebilir bir çevre korumadır. Toplumun tamamının kabulleneceği çözümler veya ortağı olacağı çözümleri uygulaması her zaman daha etkili ve daha kolaydır.

Sosyal Sorumluluk Projelerinin Faydaları

1. Toplum yaşamın sürekliliği/sürdürülebilirliği, toplumsal yaşamın da aksayan yönlerin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi için ortak insani/genel değerlerin toplum fertlerinin tamamı tarafından paylaşılmasıdır.

2. İyi bir gelecek için tüm bireylerin aynı hassasiyete sahip olması ve geleceğe inanmak.

3. Bireylerin yaşadıkları topluma, paylaştıkları dünyaya olan sorumluluklarını, Kişisel gayretlerini ele alarak grup çalışması içerisinde gerçekleştirmelerini,

4. Bu şekilde insanların kendilerini geliştirmeleri ve nihai sonuç olarak kendilerini gerçekleştirmelerini sağlar.

5N 1K HABER Sosyal Sorumluluk Projelerinizin İletişim Sponsoru Olarak Destekliyor …

Lütfen mail atınız: info@5n1khaber.com.tr

Mail Şablonu:
Sorumlu Kurum ve Şahıs :
İletişim Bilgileri:
Projenin Kısa Tanımı:
Projenin Amacı:
Projenin Bölgesi:
Projenin Süresi:
Beklenen Nihai Sonuçlar:

Destek Olduğumuz Proje Örnekleri:

SMA’LI BEBEKLER İLAÇ BEKLİYOR

Sosyal Sorumluluk Nedir? Sosyal Sorumluluk Örnekleri” üzerine 2 düşünce

  1. Hayrettin

    Ben bu tür projelere katılırken 7 yaşındaki kızımıda mutlaka işin içine sokuyorum. Duyarlılığı artsın diye

    Cevapla
  2. Jale Hubat

    İlk ögretimde bu tür projelere nasıl katılmak gerekir önemi nedir anlatılmalı. Aslında ilk okulda sadece birlikte yaşam konuları işlenmeli

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir