5N1K HABER

SOMA FACİASININ SEBEPLERİ

SOMA FACİASININ SEBEPLERİ
15 Mayıs 2014 - 10:52 'de eklendi ve 354 kez görüntülendi.

Soma katliamının sebepleri!

Soma’daki facianın perde arkası sorgulanıyor. Kazanın sebebi neydi? Tedbirler neden alınmadı? Ölü sayısı neden bu boyutlara vardı? Radikal yazarı maddeler halinde yazdı…

SOMA‘daki maden ocağı faciasının perde arkası sorgulanırken Radikal gazetesinden Ezgi Başaran kazanın sebeplerini maddeler halinde yazdı. “Madde madde sıralayacağım bu katliamın (Soma) nasıl başımıza geldiğini…” diyen Ezgi Başaran 5 maddede Soma faciasının çerçevesini çizdi.

İşte Başaran’ın yazısındaki ilgili bölüm:

1 – Rödövans:

Fransızca ‘kiralama’ manasına geliyor. 80’lerin sonu 90’ların başında devlet, madenleri özel sektöre kiralamaya başladı. Hasılattan belli bir pay alma şeklinde. İş güvenliği alanında araştırma yapan sosyal bilimci Dr. Aslı Odman’ın deyişiyle feodal sistemin Aşar Vergisi gibi bir şey bu. Özel işletmeyi sadece kâra odaklayan, teşvik eden bir yapı.

2 – Kâr etmeyi yasal koruma altına alma:

Evet aynen! Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun ‘Amaç ve Faaliyet Konuları’ başlıklı 4. maddesi 2001’de değiştirildi. Şöyle: “Taşkömürü rezervlerini en iyi şekilde değerlendirmek” olan kurumun amaç ve faaliyet konularına, ‘Taşkömürü havzasındaki diğer maden rezervlerini ruhsata bağlamadan ve Maden Kanunu’na tabi olmadan en iyi şekilde değerlendirmek’ ibaresi eklendi. İnanabiliyor musunuz?

3 – Hukuksuzluk dizboyu:

Bir ve ikinci maddede sıraladığım eylemler hukuksuz şekilde yapılıyor. Evet aynen! Danıştay 2002’de rödövans sözleşmelerinin hukuki olmadığını ve feshedilmesi gerektiğini kararlaştırdı fakat Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) bu kararları uygulamadı, kiralamaya devam etti.

4 – Taşeron sistemi:

Madenleri özel işletmeye kiraladığın zaman işler parça parça taşeronlara devrediliyor. Ne kadar çok taşeron o kadar az işçi güvenliği. “Ama denetimden geçmiştik, müfettişler ok demişti” diye bir şey yok. Denetim dediğiniz şey satın alınıyor bi nevi. Evet aynen! Arıyorsunuz, gel beni bi denetle diye. Onlar gelmeden gerekli hazırlığınızı yapıyorsunuz, hop, denetimden geçiyorsunuz. Kimse sorumluluk almıyor, ne büyük holding ne de taşeronlar… Herkes cebine giren paraya bakıyor. Yoksa TTK’nın 130 dolara mal ettiği kömürü 23.8 dolara nasıl mal edersin? Tasarrufla. İnsan hayatından tasarruf ederek.

5 – Örgütsüzlük:

Bu vahşi, hukuksuz ve pervasız sistemin karşısında durabilecek bir toplumsal itiraz odağı yok. Sendikaların sesi cılız ve son birkaç yıldır çok tuhaf çıkıyor. Soma katliamının üstünden 5 saat geçmişken olay yerine gitme kararı alan Maden İşçileri Sendikası Başkanı Nurettin Çakul bağlandığı tv kanalında devletin olayı ne güzel yönettiğinden, özel işletmenin iş güvenliği konusundaki hassasiyetinden dem vuruyordu.

“Madenlerde kazalar olur. Kaderde var” diyenlerin yalan söylediğini bilelim. Çizmelerini çıkarmayı aklından geçiren o temiz ruhları çürüten bu sisteme karşı bir Emile Zola hikâyesine, bir Germinal’e ihtiyacımız var. Bilelim.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER