5N1K HABER

SOMA’ DA SON DURUM

SOMA’ DA SON DURUM
15 Mayıs 2014 - 11:34 'de eklendi ve 343 kez görüntülendi.

İNTERNETHABER-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Soma’daki son durum hakkında bilgi verdi.

Facianın yaşandığı Soma Maden Ocağı’nda incelemelerde bulunan Erdoğan, ölü sayısını 232 olarak açıkladı. Ardından Soma Belediyesi’nde basın toplantısı düzenleyen Erdoğan ölü sayısının 238’e yükseldiğini duyurdu.

Herkesin merak ettiği “Madende mahsur kalan kaç işçi olduğu” yönündeki soruya ise Erdoğan, “120 civarında yanıtını verdi.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün öğlen saatlerinde Soma’da yüzlerce işçinin ölümüne neden olan kazanın yaşandığı Soma Maden İşletmeleri’ne geldi.

Başbakan Erdoğan’ı, maden ocağı bölgesine gelişinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve diğer yetkililer karşıladı.

Manisa Valiliği tarafından oluşturulan kriz merkezine geçen Erdoğan, yetkililerden bilgi aldı. Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Beşir Atalay, İçişleri Bakanı Efkan Ala ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun da eşlik ettiği Erdoğan’ın, arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği maden ocağında incelemelerde bulundu. Kurtarma çalışmalarının yapıldığı ocak girişine çıkıp kurtarma ekipleriyle görüştü.

ÖLÜ SAYISI ARTTI

Başbakan Erdoğan, Soma Belediyesi’nde düzenlediği basın toplantısında ise ölenlerin sayısına ilişkin yeni bir açıklama yaptı.

“Maden kazasında 238 işçimizi Hakk’a uğurladık.”

Erdoğan’ın açıklamalarının satırbaşları şöyle:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımızı hızla buraya gönderdik. Gerek Manisa gerekse Balıkesir milletvekillerimiz buraya geldi. Mümkün olan en hızlı şekilde en modern teçhizatla madendeki kardeşlerimize ulaşmaya çalıştık. Devletin tüm imkanlarını seferber ettik. En hızlı şekilde kardeşlerimize ulaşmaya gayret ettik.

Yaralılarımız ve ebediyete intikal eden vatandaşlarımızı Kırkağaç’a almak suretiyle incelemelere başladık.

ÖLENLERİN ÜZERİNDE KİMLİK YOK

Ölen kardeşlerimizin üzerinde kimlik yok. O nedenle fotoğraflarla birlikte ailelere göstererek teşhis yapıyorlar. Kimse yanlış anlamasın. Kimsenin vücudunda bir darbe yok.

Madden ve manen ne gerekiyorsa bizler Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak ve işletme olarak atılması gereken tüm adımlar atılacaktır.

Adli ve idari olarak yapılması gereken çalışmalara başlanmıştır.

Bütün Kur’an kurslarında Hatm-İ Şerifler okunuyor, selalar verildi. Cuma günü de hutbeler okunacak.

Bu kazalar en ufak detaya kadar araştırılacak, olay aydınlatılacak. Kamuoyunun tatmin edecek düzenlemeler yapacağız. Bu acıyı tüm boyutlarıyla konuşup gereğini yapacağız. TBMM’de 2 gün süreyle tatil edilmiş durumda. Vefat edenlerin yakınlarının yanında olacağız.

FIRSATÇILARA İZİN VERMEYİN

Sadece yetkililerin açıklamalarının dikkate alınmasını istiyorum. Fırsatçılara izin vermeyin.

Milletime sesleniyorum:

Bu tür havaları fırsat bilip istismar etmek isteyen aşırı uç gruplara değer vermeyin. Ülkemizin birliği beraberliği için çok çok önemli olduğunu hatırlatmak istiyorum.

Rabbim milletimize inşallah böyle acıları tekrar yaşatmasın

Erdoğan açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı:

KATAR’DA KÖMÜR MADENİ YOK DEĞİL Mİ?

Erdoğan, AlJazeera Türk’ün muhabirinin sorudğu “Kazada sorumluluk kime ait? İşletme şartları uygun mu?” sorusuna şu yanıtı verdi.

Gazeteci olarak kömür madenlerinin nasıl çalıştığını takip etmiyorsunuz. Katar’da pek kömür madeni yok, doğalgaz var.

Bazı rakamlar vereceğim.

Bu ocakla ilgili Mart ayı sonunda yapılmış olan sağlık ve güvenlik incelemesinde ‘başarılı olduğu’ tespit edilmiştir. 1942’den 2010 sonuna kadar toplam kazalardaki ölü sayısına baktığımızda yaklaşık 900 civarında. Bunların içinde 1992’de Zonguldak Kozlu’da 263 kişinin öldüğü en büyük kaza olarak kayıtlara geçti. Bunlar kömürde olanlar.

İngiltere’de geçmişe gidiyorum, 1862 bu madende göçük 204 kişi ölmüş. 1866 361 kişi ölmüş İngiltere. İngiltere’de 1894 patlama 290. Fransa’ya geliyorum 1906 dünya tarihinin en ölümlü ikinci kazası 1099. Daha yakın dönemlere geleyim diyorum, Japonya 1914’de 687. Çin 1942, gaz ve kömür karışmanın neden olduğu sayılıyor ölüm sayısı 1549.

İŞ KAZASI.. BURADA DA OLUR!

Bu tür ocaklarda bu olanları ‘buralarda bu tür olaylar olmaz‘ diye yorumlamayın. Literatürde iş kazası diye bir şey var. İş kazası.. Burada da olur. Bunun yapısında bunlar var. Hiç kaza olmaz diye birşey yok madenlerde.

Tabi işin boyutunun bu kadar fazla olması bizi derinden üzmüştür. Yapılan kontrollerde işçi sağlığı ve güvenliği konusunda iyi ocaklardan biri olarak kayıtlara geçmiştir.

OCAKTA BULUNAN İŞÇİ SAYISINI NE?

Şuanda bunu yüzde 100 olarak söylemeyelim ama işletmenini verdiği rakamlardan hareketle 120 civarında içeride işçinin olduğu söyleniyor. Bu işletmenin verdiği rakam.

İşveren üstüne düşenleri yapabilecekleri var. TC devleti olarak biz yapabileceklerimizi yaparız. Vatandaşımızın mağduriyetini istismar etmeye fırsat vermeyiz. Ebediyete uğrayan arkadaşlarımızın ardından şuan rakam konuşmayı doğru bulmuyorum. Bizler gerekli çalışmaları yapıyoruz yapacağız. İşin adli ve idari boyutunda çalışmalarımız devam edecek.

CHP’NİN SORU ÖNERGESİ

Meclis tutanağını incelemenizi isterim. CHP’li vekilin getirdiği önerge o günkü gündemi engelleme amacındadır. Başlıkta Soma geçiyor ama içinde Soma’yla ilgili bişey yok. Bir başka zamanda gündeme getirip konuşabiliriz dediler. Olay şuanda tam böyle bir anda suistimal olarak kullanılma gayreti içindedirler. Mart ayı sonunda olmuştur. 1.5 ay geçti. Tutanak şaşırtıcıdır çünkü içinde konuyla alakalı hiçbir şey yok.

Arama kurtarma ekipleri çalışıyor. Ocağın girişine kadar gittim. Kolay değil, belirli kademeler var. Bazı kademeler var. Yatayda 3-4 kilometrelik uzun bir mesafe var. Bazı yerler 150 bazı yerler 200 metre derinliğinde. Gayretle çalışmaları sürdürüyorlar. İMBAT’ın başındaki arkadaşlar çalışmaları sonuna kadar gayretle sürdüreceklerini söylediler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER