5N1K HABER

SİRİ İLE YILIN RÖPÖRTAJI

SİRİ İLE YILIN RÖPÖRTAJI
12 Nisan 2015 - 15:02 'de eklendi ve 844 kez görüntülendi.

Siri hakkında
Siri, sesinizi kullanarak mesaj göndermenize, toplantı planlamanıza, telefon aramaları gerçekleştirmenize* ve daha pek çok işlem yapmanıza olanak tanır. Her zaman konuştuğunuz şekilde konuşarak Siri’den bir şeyler yapmasını isteyin. Siri söylediklerinizi algılar, ne demek istediğinizi bilir ve hatta size yanıt verir.

Siri nedir?
Siri, yapmak istediğiniz şeyleri sadece sorarak yapmanıza yardımcı olan akıllı bir kişisel yardımcıdır. Mesaj göndermek, toplantı planlamak, telefon aramaları yapmak ve daha birçok işlem için sesinizi kullanmanıza olanak tanır. Ancak Siri, anahtar sözcükleri hatırlamanızı ve belirli komutları söylemenizi gerektiren klasik ses tanıma yazılımlarına benzemez. Siri, doğal konuşmanızı anlar ve bir görevi tamamlamak için ek bilgiye ihtiyaç duyduğunda size soru sorar.
Siri şu aygıtlarda kullanılabilir:
iPhone 4s veya daha yeni bir sürümü
iPad 3. nesil veya daha yeni bir sürümü
iPad mini
iPod touch (5. nesil)
Siri’yi kullanma
Siri’ye bir şey sormak istediğimde bunu nasıl yaparım?
Ana Ekran düğmesini basılı tutun. İki sinyal sesi duyar ve ekranda “What can I help you with?” (Size nasıl yardımcı olabilirim?) ifadesini görürsünüz. Konuşmaya başlamanız yeterlidir. Ekranda hareket eden ses dalgaları görünür. Bu, Siri’nin sizi dinlemekte ve isteğinizi yerine getirmekte olduğunu gösterir. Siri ile konuşmaya başladıktan sonra, tekrar konuşmak için mikrofon simgesine dokunun.
iOS 8 kullanıyorsanız “Hey Siri” ile söze başlayarak Siri’ye soru sorabilirsiniz. Ayarlar > Genel > Siri > İzin Ver: “Hey Siri” seçeneğine giderek Hey Siri’yi açmanız gerekir. Ayrıca, Hey Siri’yi kullanmak için iOS aygıtınızı güç kaynağına bağlamanız da gerekir. En iyi performansı elde etmek için arka plandaki gürültünün en aza indirilmesini ve mikrofonun önünde herhangi bir engel olmamasını sağlayın.
Kulaklık veya Bluetooth mikrofonlu kulaklık seti kullanın. Uzaktan kumandalı ve mikrofonlu kulaklık kullandığınızda, Siri ile konuşmak için ortadaki düğmeyi basılı tutabilirsiniz. Bluetooth mikrofonlu kulaklık ile Siri’yi kullanmak için arama düğmesini basılı tutun.
Aracınızda CarPlay varsa direksiyonunuzdaki sesle denetim düğmesini basılı tutun ve sinyal sesini duyduktan sonra konuşmaya başlayın. Dokunmatik ekranınız varsa, tüm CarPlay ekranlarında bulunan ana ekran tuşunu basılı tutarak da Siri ile konuşmaya başlayabilirsiniz.
Eyes Free özelliğini destekleyen bir araçta direksiyonunuzdaki sesle denetim düğmesini basılı tutarak Siri ile konuşmaya başlayabilirsiniz.
Siri konuşmayı bitirmenizi bekler ancak Siri’ye konuşmanızın bittiğini söylemek için ses dalgasına da dokunabilirsiniz. Arka planda çok fazla gürültü olduğunda bu özellik oldukça faydalıdır.
Siri’nin karşılık vermesini sağlamak için belli bir şekilde mi konuşmam gerekir?
Hayır. Siri ile, normalde biriyle konuştuğunuz gibi, doğal sesinizle ve sohbet tarzında konuşabilirsiniz.
Siri’yi dikte etme için kullanırken, noktalama işaretlerinin olmasını istediğiniz yerlerde bunu belirtin. Örneğin, “Pick up the new iPad and suddenly, it’s clear” (Yeni iPad’i elinize alın, farkı hemen göreceksiniz), ifadesi için “Pick up the new iPad and suddenly comma it’s clear period” (Yeni iPad’i elinize alın virgül farkı hemen göreceksiniz nokta) deyin.
Siri’yi hemen kullanabilir miyim yoksa ona belirli şeyleri öğretmem mi gerekir?
Siri’yi hemen kullanabilirsiniz. Sizin herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur. Siri’yi ne kadar çok kullanırsanız sizi o kadar iyi anlayacaktır. Bunu, aksanınızı ve sesinizin diğer özelliklerini öğrenerek yapar. Siri, sesinizi anladığı bir aksan veya lehçe olarak sınıflandırmak için ses tanıma algoritmaları kullanır. Siri daha fazla kişi tarafından kullanılıp bir dilin daha fazla çeşitlemesiyle karşılaştıkça, genel olarak aksan ve lehçe tanıması iyileşmeye devam eder ve Siri daha da iyi çalışır.
Siri ayrıca, ne söylediğinizi daha iyi anlamak için kişileriniz, müzik arşiviniz, takvimleriniz ve anımsatıcılarınızdaki bilgileri kullanır. Böylece bir telefon araması yapmasını, müzik çalmasını veya bir randevu veya anımsatıcı oluşturmasını istediğinizde daha doğru karşılık verir.
İsterseniz, Siri’yi kapatıp Ayarlar > Genel > Siri öğesinden tekrar açarak sesiniz hakkında öğrendiklerini sıfırlayabilirsiniz.
Siri’nin sesini değiştirebilir miyim?
iOS aygıtınız başlangıçta Siri için kompakt bir ses kullanır. Aygıt ilk kez güce ve bir Wi-Fi ağına bağlandığında, kulağa daha doğal gelen bir sesi otomatik olarak indirip yükler.
Sesin cinsiyetini Ayarlar > Genel > Siri > Ses Cinsiyeti menüsünden değiştirebilirsiniz. Mevcut ses cinsiyetleri ülkeye ve bölgeye göre değişir.
Dil ayarlarını Ayarlar > Genel > Siri > Dil menüsünden değiştirebilirsiniz.
Bunlardan birisi değiştirirseniz aygıtınızı güce ve bir Wi-Fi ağına bağladığınızda yeni iyileştirilmiş kalitedeki ses indirilir.
Siri’nin sizin için yapabilecekleri
Siri’ye ne tür sorular sorabilirim veya Siri’den ne yapmasını isteyebilirim?
Siri’den arama yapmasını, bir şirketi bulmasını ve adresini almasını, anımsatıcıları zamanlamasını ve toplantıları planlamasını, web’de arama yapmasını ve daha fazlasını isteyebilirsiniz. Siri’ye “What can you do for me?” (Benim için ne yapabilirsin?) sorusunu bile sorabilir veya “?” simgesine dokunabilirsiniz (Bu simge, Siri’yi açtığınızda ekranın sol köşesinde görüntülenir.) Böylece Siri’nin yapabildiği şeylere ilişkin örnekler ve Siri’ye soru sorabilme görürsünüz.
Siri hangi uygulamalarla çalışır?
Siri hemen hemen tüm yerleşik uygulamalarla çalışır. Üstelik, size cevap vermek için hangi uygulamaları kullanacağını bulacak kadar da akıllıdır. Ayrıca, istekleriniz konusunda size yardımcı olmak için Arama ve Konum Servisleri’ni de kullanır. Burada Siri’nin dünya genelinde birlikte çalıştığı uygulamaların ve hizmetlerin listesi verilmiştir:
Telefon
FaceTime
Dikte
Müzik
Mail
Mesajlar
Takvim
Anımsatıcılar
Notlar
Kişiler
Alarmlar
Dünya Saati
Zamanlayıcı
Hava Durumu
Shazam
Borsa
Web’de ara
Wikipedia’da Ara
Wolfram|Alpha (yalnızca İngilizcedir)
Arkadaşlarımı Bul
Facebook’ta Yayımla
Twitter
Filmler
Spor
Uygulama başlatma
Harita
Yerel arama
Siri kim olduğumu nasıl öğrenir?
Siri kim olduğunuzu bilirse, bilgilerinizi size daha iyi yardımcı olmak için kullanabilir. Siri’nin kim olduğunuzu bildiğinden emin olmak için Ayarlar > Genel > Siri > Bilgilerim öğesinde kişi bilgilerinizi seçin.
Bilgileriniz, “How do I get home?” (Eve nasıl giderim?) veya “What good restaurants are near work?” (İşin yakınında hangi iyi lokantalar var?) gibi sorular için kullanılır.
Siri ilişkide olduğum başlıca kişileri nasıl öğrenir?
Siri ayrıca, hayatınızdaki önemli kişileri öğrenerek de size yardımcı olur. Siri’den ilk kez kız kardeşinizi aramasını istediğinizde, size kız kardeşinizin kim olduğunu sorar. Bu bilgi “anne,” “eş” ve “büyükanne” gibi diğer ilişkide olduğunuz kişi bilgileri ile birlikte Kişiler’de saklanır.
Konum tabanlı anımsatıcılar nasıl çalışır?
Siri geçerli konumunuzu veya “ev” ve “iş” gibi diğer konumları bildiği için, bir yerden çıktığınızda veya bir yere ulaştığınızda size belli bir görevi yapmayı anımsatabilir. Yani Siri’ye, “Remind me to call my wife when I leave the office” (Ofisten çıktığımda bana eşimi aramayı hatırlat) derseniz Siri bunu yapar.
Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri’ne giderek Siri’nin konumunuzu kullanabilme özelliğini kapatabilirsiniz. Konum Servisleri’nin Siri için nasıl ayarlandığından bağımsız olarak, konumunuz hakkındaki bilgiler telefon dışında izlenmez veya saklanmaz.
Siri, görme engelli ve görme bozukluğu olan kişilerin erişimine açık mıdır?
Evet. iOS’taki yerleşik ekran okuyucu VoiceOver, Siri’nin verdiği cevaplarda görüntülenen tüm metinleri sesli olarak okuyabilir. Cevaplar arasında dolaşabilir ve her birinin size okunmasını sağlayabilirsiniz. Bunlar günlük hava durumunu, bir e-postanın gövdesini, Wolfram|Alpha’dan gelen bir cevabın ayrıntılarını ve daha fazlasını içerir.
Dil desteği ve kullanılabilirlik
Siri aşağıdaki dilleri anlar ve konuşabilir:
Amerika Birleşik Devletleri (İngilizce, İspanyolca)
Birleşik Krallık (İngilizce)
Avustralya (İngilizce)
Fransa (Fransızca)
Almanya (Almanca)
Japonya (Japonca)
Kanada (Kanada Fransızcası, İngilizce)
Çin (Mandarin)
Hong Kong (Kantonca)
İtalya (İtalyanca)
Kore (Korece)
Meksika (İspanyolca)
İspanya (İspanyolca)
İsviçre (Fransızca, Almanca, İtalyanca)
Tayvan (Mandarin)
Siri’yi başka ülkelerde de bu dillerden birinde kullanabilir miyim?
Evet. Siri’yi herhangi bir ülkede etkinleştirebilirsiniz ve Siri ile desteklediği herhangi bir dilde konuşmayı seçebilirsiniz. Bununla birlikte, Siri yukarıda listelenen ülkelere özgü aksanları ve lehçeleri tanıyacak şekilde tasarlanmıştır. Her dilin kendi aksanları ve lehçeleri olduğundan, doğruluk oranı ana dilini konuşanlar için daha yüksek olacaktır. Tüm dünyadaki ülkelerde Siri özelliklerinden hangilerinin desteklendiği ile ilgili daha fazla bilgi edinin.

* Siri, İnternet erişimi gerektirir. Siri her dilde ve bölgede kullanılamayabilir ve özellikleri bölgeden bölgeye değişebilir. Hücresel veri ücretleri uygulanabilir. Telefon aramaları yalnızca iPhone’da kullanılabilir.
Önemli: Apple tarafından üretilmeyen ürünler hakkındaki bilgiler yalnızca bilgi amaçlı verilmiştir ve Apple’ın sunduğu önerilere dahil olmayıp Apple tarafından onaylanmamıştır. Lütfen ek bilgiler için satıcıyla temasa geçin.
Son Değişiklik Tarihi: 06.Eki.2014
Yararlı buldunuz mu?Evet Hayır
Kullanıcıların 78% kadarı buradaki bilgileri yararlı buldu.
Ek Ürün Desteği Bilgileri

iPod touch iPhone iPad
Apple Destek Bölümüne Ulaşın

Yardıma ihtiyacınız var mı? Destek isteğinizi çevrimiçi olarak başlatarak zaman kazanın; sizi bir uzmana yönlendireceğiz.
Başlayın
 Apple
Destek Apple Online Store ‘dan satın alın (00800 448 829 873), bir Apple Store ‘u ziyaret edin veya bir Apple Yetkili Servis Sağlayıcı (AASP) bulun. Apple Hakkında Bilgiler Site Haritası Bize Ulaşın Copyright © 2015 Apple Inc. Tüm hakları saklıdır. Kullanım Şartları Güncellenmiş Gizlilik Politikası Tanımlama Bilgilerinin Kullanımı
Türkiye (Türkçe)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER