5N1K HABER

Sinüzit Doğal Tedavi, Sinüsler Nasıl Temizlenir

Sinüzit Doğal Tedavi, Sinüsler Nasıl Temizlenir
11 Şubat 2017 - 23:35 'de eklendi ve 400 kez görüntülendi.

sinüzit doğal tedavi, nasıl geçer, iltihabı nasıl boşaltılır, ilacı, ağrısına ne iyi gelir, ağrısı nasıl geçer bitkisel, nasıl geçer evde, ağrısına hangi ağrı kesici iyi gelir, sinüzit iltihabı akıtmak, nasıl sökülür, nasıl kurutulur, sinüzite ne iyi gelir bitkisel, nedir, ne iyi gelir evde, kesin çözüm, iyi gelen antibiyotikler, tuzlu su, iyi gelen ilaç isimleri, sinüs boşaltma masajı, sinüsler nasıl temizlenir

Sinüzit doğal tedavi, Sinüsler nasıl temizlenir

Sinüzit insanlar arasında oldukça yaygın olan bir hastalıktır. Bağ ağrısı gibi semptompla ortaya çıkar. Akut ve kronik olmak üzere iki tip sinüzit çeşidi vardır. Akut sinüziti virüs, bakteri, soğuk algınlığı gibi faktörler tetiklerken, kronik sinüziti ise toksinler, sigara, çevre kirliliği ve alerjidir.

Sinüzitin nedenleri

Sinüzit burun sinüslerinin etrafındaki boşluklarının iltihaplanması sonucu oluşur. Bu iltihaplanmanın sonucunda sinüs ve mukoza kanalları kapanır ve bu şişlik ve şiddetli bağ ağrısına neden olur, bu durumda nefes alış verişi zorlaşır. Sinüzit çoğu zaman önceden belli eder. Bu belirtiler burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, öksürük, şiddetli baş ağrısı, kulak ağrısı, ateş, halsizlik, mukus akıntısı, burun, yanak ve alında ağrı ve hassasiyet, koku ve tat alımında azalmadır.

Evde doğal sinüzit tedavisi

– buhar tedavisi : sıcak buhar burun tıkanıklığını düzelterek sinüsleri açar ve balgam sökmek için iyi bir yoldur. Bir kabı sıcak su ile doldurun ve suya birkaç damla burun tıkanıklığını açmak için nane yağı ve okaliptüs yağı ekleyin. Bir havlu ile başınızı örterek buharı soluyun. Günde birkaç kez tekrarlayın. Diğer yöntem ise günde birkaç kere beş-on dakika boyunca sıcak bir duştaki buharı solumaktır. Eğer yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı veya sinir sistemi bozuklukları gibi hastalıklarınız varsa bu yöntemi uygulamayın.

tuzlu su : tuzlu su çözeltisi burun deliklerini nemlendirir ve mukusu incelterek dışarı çıkmasını sağlar. Bu yöntemi şöyle uyguluyoruz: iki bardak önceden kaynayıp soğumuş suda bir çay kaşığı deniz suyunu eritin ve bu karışımı burun yıkama kabına doldurun. Burun deliğinizin birine kabın emzik ucunu yerleştirin ve kafanızı diğer tarafa eğin. Kafanızı eğince su diğer burun deliğinizden akacaktır. Kabı tekrar doldurun ve bu sefer diğer burun deliği için uygulayın. Birkaç boyunca günde birkaç kez bu yöntemi uygulayın.

acı biber : acı biber içerisindeki bileşenler sayesinde doğal ağrı kesicidir ve burun tıkanıklığını azaltır. Acı biberle hazırlanan birkaç doğal yöntem var. Bu yöntemlerden birini şöyle uyguluyoruz: bir çay kaşığı acı biber ve balı karıştırın ve günde birkaç defa yutun. Diğer yöntem ise bir bardak sıcak suya bir çay kaşığı acı biber ekleyin ve bu karışımı günde üç kere için.

elma sirkesi : elma sirkesi mukus tabakasını incelterek dışarı daha kolay atılmasını sağlar. Ayrıca elma sirkesi bağışıklık sistemini güçlendirir. Bir bardak suyla iki çay kaşığı filtresiz elma sirkesini karıştırın, karışımı tatlandırmak için içine bal katabilirsiniz. Birkaç gün boyunca bu karışımı için.

sarımsak : sarımsak burun tıkanıklığını açmada çok etkilidir, aynı zamanda doğal antioksidan, antibiyotik ve bağışıklık arttırıcıdır. Bu yöntemi şöyle uyguluyoruz: kaynar suya iki-üç tane ince doğranmış sarımsak ve karanfil ekleyin ve bir havluyla kafanızı örterek bu karışımı soluyun. Bu yöntemi günlük birkaç kere deneyebilirsiniz. Ayrıca iki-üç tane taze sarımsağı tercihe bağlı olarak çiğ ya da pişmiş yiyebilirsiniz.
-yaban turpu: yaban turpu doğal antibiyotiktir dolayısıyla bağışıklığı güçlendirir ve aşırı burun akıntısını önler. Bu yöntemi ise şöyle uyguluyoruz: bir tane büyük yaban turpunu rendeleyin ve içerisine bir tane limonun suyunu ve bir çorba kaşığı bal ekleyin. Karışımı bir kavanoza koyun ve kavanozun ağzını kapatıp bir gün boyunca dinlendirin. Günde bir kaşık yiyin. Ya da yaban turpunu çiğ olarak yiyebilirsiniz.

çemen tohumu : çemen doğal antiinflamatuardır ve çemen tohumu mukoza zarlarını temizler ve böylece sinüs boşlukları dolmaz. Bu yöntemi şöyle uyguluyoruz: bir bardak suya iki çay kaşığı çemen tohumu koyun ve su seviyesi yarına gelene kadar kaynatın. Soğumaya bırakın ve soğuduktan sonra için. Günde iki-üç defa için.
-kekik yağı: kekik yağı çok güçlü bir antibakteriyel, antifungal ve antioksidandır. Kekik yağı burun boşluğundaki iltihabı temizlemede etkilidir. Kekik yağı ile uygulanabilecek birkaç yöntem vardır. Bunlardan biri: kekik yağını dilinizin altına damlatmak. Diğer yöntem bir bardak suya iki-üç damla kekik yağı karıştırın, günde iki defa için.
-çörek otu: çörek otu güçlü bir antiiflamatuar, antibiyotiktir. Bir mendile birkaç damla çörek otu yağı damlatın ve tıkanıklığı azaltmak için bu mendili aralıklarla koklayın. Ya da bir çay kaşığı çörek otu tohumuyla bir yemek kaşığı balı karıştırın ve günde iki defa yiyin.

Sinüzit iltihabı nasıl boşaltılır: Yukarıda açıkladığımız yöntemlere ek olarak hazır satılan tuzlu su pompaları ile temizleyebilirsiniz.

 

Sinüzite ağrısına hangi ağrı kesici iyi gelir: Başağrısı için kullanılan tüm ağrı kesiciler bu tedavide de kullanılır.

Sinüzite iyi gelen antibiyotikler: Sinüzit tedavisinde aslında hiçbir antibiyotik kullanılması önerilmez.

Sinüzit iyi gelen ilaç isimleri: Genel olarak kullanılan ilaçlar

KLACID 500 mg 14 film tablet,

ZINNAT 500 mg 10 tablet,

KLAMOKS Bid 1000 Mg Film Tablet,

SEROZIL 500 mg 10 film,

WINCEF 400 mg 10 film

 fakat bunları doktor tavsiyesi olmadan kullanamazsınız.

sinüs boşaltma masajı: Göz altı ve şakak ve kaş üstüne fazla baskı yapmadan ve işaret parmağınızla ovalayarak yapacağınız masaj sizi çok rahatlatacaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 5 Yorum )

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER