Selülit , Nedir, Tedavisi, Nasıl Geçer, Egzersiz

selulit tedavisi, selülit nasıl geçer, selülit egzersiz , selülit nedir, selülit hastalığı, selülit neden olur, selülit giderici, selülit giderici egzersizler

ARTIK SELÜLİTTEN KORKMAYA GEREK YOK !

Selülit tüm kadınların, erkeklerin kısacası tüm insanoğlunun ortak sorunu. Diğer cilt sorunları gibi selüliti de kadınlar daha çok önemsiyor ve çeşitli yöntemlerle engellemeye çalışıyorlar. Selülit kilolu insanların sorunudur gibi düşünülse de zayıf insanlarda da görülebilir.

Neden oluşur bu selülitler?

Selülitler yağların vücutta dengesiz dağılımından, hormonal bozukluklar, dengesiz beslenme ve genetik yapıdır. Selülit genelde bacaklarda görülse de kalçada ve göbekte de ortaya çıkabilir. Selülitli bölge portakal kabuğu görünümündedir. Yaşla beraber selülit problemi de artar. Bu yazıda selüliti yok etmek için birkaç yöntemden bahsedeceğim.

Selülitten kurtulmak

– Kuru fırçalama: kuru fırçalama ile kan dolaşımını ve lenfatik drenajı arttırır. Bu yöntemi uygulamak için doğal liflerden yapılmış fırçaların kullanılması önerilir. İşleme başlamadan önce fırçayı ve cildimizi temizlemeliyiz. Daha sonra sağdan sola olacak şekilde selülitli bölgeyi fırçalıyoruz. Bunu yapmaya 5 dakika boyunca devam ediyoruz. En son duş alarak cildin üzerindeki ölü hücrelerden kurtulabiliriz. Cildinizin üstü düzelene kadar duştan önce bu yöntemi uygulamaya devam edebilirsiniz.

– Acı kırmızı biber: acı biber yağ yakmada çok etkiliyken aynı zamanda vücudun ısısını arttırır, kan dolaşımını arttırır, metabolizmayı hızlandırır. Bu yöntemi nasıl uygulayacağımıza gelirsek: bir bardak sıcak suya iki çay kaşığı acı biber, bir çay kaşığı taze sıkılmış meyve suyu, zencefil ve en son rendelenmiş limon kabuğu atın. İki ay boyunca bu selülit detoks içeceğini günde bir ya da iki kez içerek selülitlerinizden kurtulabilirsiniz.

Kahve telvesi: aslında kahve telvesinin selülitte kullanılan doğal bir yöntem olduğunu bilmeyen yoktur. Kahve telvesi kan dolaşımını arttırır, ölü deri hücrelerinden kurtulmaya yardımcı olur ve bu ölü hücrelerin yerine sağlıklı hücrelerin oluşmasına yardımcı olur. Bir fincan öğütülmüş kahve, üç çorba kaşığı sıvı hindistan cevizi yağı ve iki çorba kaşığı balı karıştırarak bir hamur elde ediyoruz. Bu hamuru selülitli bölgeye uygulayın ve ılık suyla durulayın. Bu yöntemin etkili olması için haftada iki-üç kere uygulamalısınız. Kahve telvesiyle hazırlanan bir başka doğal karışım ise kahve telvesi ve zeytinyağı karışımı. Bir buçuk su bardağı kahve telvesi ve biraz zeytinyağını karıştırın. Karışımı mikrodalgada yirmi dakika boyunca ısıtıyoruz. Daha sonra selülitli bölgeye sürüp üzerini poşetle kapatıyoruz ve yarım saat boyunca selülitli bölgenin üzerinde bekletiyoruz. En son ılık suyla duruluyoruz. Bu yöntemleri gözle görülür sonuç görülene kadar kullanmaya devam ediyoruz.

Ardıç yağı: ardıç yağının detoks özelliği vardır. ardıç yağı sıvı birikimini azaltarak selülitlerden kurtulmamıza yardımcı olur. Yarım bardak zeytinyağı ve on- on beş damla ardıç yağını iyice karıştırın. Daha sonra bu yağla selülitli bölgeye masaj yapın. Günde 2 defa uygulayın. Cildiniz sıkılaşana kadar bu yöntemi kullanmaya devam edin.

Yosun: yosun doğal peeling olarak kullanılır. Kan dolaşımını hızlandırır, cilt için çok iyidir, vücuttaki zararlı toksinleri de atmakta oldukça etkilidir. Yosunu sağlık ürünleri satan herhangi bir yerden kolaylıkla temiz edebilirsiniz. Üç yemek kaşığı yosuna çeyrek fincan deniz tuzu ve biraz sızma zeytinyağını karıştırın. Selülitli bölgeye sürüp on dakika boyunca mesaj yapın ve sonra duşa girin. Bu yöntemi birkaç hafta boyunca haftada birkaç kez uygulayın. Yosunla yapılan diğer bir yöntem ise deniz yosunu banyosu. Ilık su ile dolu bir küvete üç-dört yaprak deniz yosunu ekleyin ve yirmi dakika boyunca suyun içinde kalın. Bu yöntemin etkili olması için haftada birkaç kere uygulayın.

Elma sirkesi: elma sirkesi içerisindeki mineral, potasyum, kalsiyumdan dolayı selülitten kurtulmanıza yardımcı olur. Elma sirkesiyle hazırlayabileceğiniz birkaç selülit doğal ürünü var. Birincisi; üçte iki su ve üçte bir elma sirkesini karıştırın. Karışımı selülitli bölgeye sürüp yarım saat boyunca bekletin ve sonra ılık su ile durulanın. Günde iki defa uygulayın. İkincisi; aynı miktarda su ve elma sirkesini karıştırın ve selülitli bölgeyi ovun. Daha sonra selülitli bölgenin üzerine streç film sarın ve üzerine sıcak havlu koyun ve havlu birkaç saat dursun. Daha sonra streç filmi çıkarın ve ılık suyla durulayın. Günde bir kere uygulayın. Sonuncusu ise elma sirkesinin içine iki çorba kaşığı bal katarak günde iki kere için.

SELÜLİT İLE BAŞI BELADA OLAN ÜNLÜ GÜZELLER TIKLA >>

Ayrıca ciltte oluşan çatlaklar için okuyabilirsiniz >>

Selülit , Nedir, Tedavisi, Nasıl Geçer, Egzersiz” üzerine bir düşünce

  1. Halide Dede

    Bende bir yöntem yazayım. Aslında burada tarif edilen iki yöntemin birleşimi diyebiliriz. Kuru fırçayı kuru şekilde değil de kahve kürü ile ovalamak çok iyi sonuç veriyor. Ayrıca yazında elma sirkesini uygulayacağım.

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir