SAÇ BEYAZLAMASI

saç beyazlaması nasıl önlenir, saç beyazlamasına çözüm, saç beyazlaması tedavisi, saç neden beyazlar,saç beyazlaması nedenleri

SAÇ BEYAZLAMASI

Bilimsel olarak saç kökünde bulunan ve saça rengini veren melanin hücrelerinin ölmesi ile saçta beyazlaşma başlar. Ölme nedenleri ve zamanı hakkında net bir açıklama olmamakla beraber ırsi ve genetik benzeşmeler gösterdiği için aile durumunuza bakarak kendiniz için yorum yapabilmeniz mümkündür.

SAÇ NEDEN BEYAZLAR

Yukarıda da belirttiğimiz üzere aslında bilimsel olarak beyazlama nedenleri bilinmemekle beraber stres, şeker hastalığı, gizli şeker ve kullandığınız yanlış saç bakım ürünleri/boyaları saçlarınızın daha çabuk beyazlamasına neden olabilir. Zincirleme reaksiyon olarak bakarsak incelersek B12 vitamini azalması menalin azalmasına neden olur. Menalin azalması pigman azalmasına neden olur. Bu nedenle konuyu incelerken Bu reaksiyonun nedenleri incelemek faydalı olacaktır.

B12 vitaminin azalmasına nedenler
– Hayvansal besinler tüketmek
– Unlu mamüller tüketmek
– Aşırı şekerli ürünler tüketmek

Menalin azalması nedenleri
– B12 azalmasına neden olan besinler
– Stes
– Depresyon
– Aşırı sinirli olmak
– Genetik özellikler

SAÇ BEYAZLAMASI NASIL ÖNLENİR

Eğer genetik değilse B12 emilimini azlatan besinlerden uzak durmak yapacağınız ilk yararlı davranış olacaktır. Eğer ailenizde erken saç beyazlaması varsa ve bunun yanında şeker hastalıkları da dikkat çekiyorsa şeker tedavisine erken başlamak saç beyazlama hızınızı bir miktar geçiktirebilir.

SAÇ BEYAZLAMASI TEDAVİSİ

Saç beyazlamasını önlemenin, yavaşlatmanın veya tedavisinin birkaç bitkisel çözümü öne çıkıyor.
Kür 1 – Ceviz Kürü : Yeşil ceviz kabuklarını bir kabın içinde kaynatın, içine yarın çay bardağı hakiki zeytin yağı ve iki çay kaşığı kuru maya koyun, hazırladığımız bu kürü saçımıza sürüp 2 saat kadar bu şekilde bekliyoruz ve daha sonra iyice duruluyoruz. Bu kürü haftada bir uygulayabilirsiniz.
Kür 2- Soğan Kürü : İri boy bir kuru soğan ile ve 6-7 diş sarımsak birbirine karışacak şekilde eziyoruz. Bu karışıma bir adet yumurta sarısı ve çeyrek çay bardağı zeytin yağını akışkan bir hale gelene kadar karıştırıyoruz.Yaptığımız kürü saçlarımıza yedirerek sürüp yaklaşık 1 saat bekliyoruz ve daha sonra iyice yıkıyoruz. Bu kürüde haftada bir kez yapabilirsiniz.
Kür 3 – Çörek Otu Kürü : Yarım tatlı kaşığı çörek otu yağını saçlarıma sürüp yarım saat kadar sonra yıkayarak bu kürü uygulayabiliriz. Haftada birkaç kez bu kürü uygulamanın bir sakıncası yoktur.

SAÇ BEYAZLAMASI” üzerine 9 düşünce

 1. Derya Saka

  25 yaşından beri saçım beyaz boyatmasam insan içine çıkamam. Saç beyazlaması denince niye hep erkekler gelir. Onlarda ilk beyazlama anından itibaren saçını boyatsın.

  Cevapla
 2. Fatih Saka

  Bunlara ek olarak benim denediğim birşeyi yazayım. Çocuk şampuanı kullanın. Bende işe yaradı. Kimsallar daha az olduğu için işe yaradığını düşünüyorum.

  Cevapla
 3. Harun

  Saç Beyazlaması Nasıl Önlenir
  Bu konuda bende 2 tavsiye yazmak istiyorum. 1. Stresten uzak durun. Stres son yüzyılın önemli bir hastalık etkisi. Az stres az saç beyazlaması. 2. Dengeli beslenme. Yaızda bahsedildiği gibi b12 vitaminini eksik etmemek gerekir. b12 içeren besinler Kabuklu Deniz Canlıları, kuzu ciğeri, kırmızı et, peynir, yumurta.
  Haydi hoşçakalın.

  Cevapla
  1. 4151haber Yazar

   Teşekkürler. Tüm okurlarımızdan tecrübelerini paylaşmalarını rica ediyoruz.

   Cevapla
 4. Murat

  Bütün kürleri deneyeceğim tek tek. Sonuçlarıda yazıcam. Ama ilk olarak ceviz kürü ile başlarım

  Cevapla
 5. Halil karan

  Bu ceviz kürünü yani kür biri 2 ay uyguladım. Bana çok faydası oldu. İnsandan insana değişebilir ama bana iyi geldi

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir