5N1K HABER

Rahim Nedir – Ne İşe Yarar – Nerede Bulunur

Rahim Nedir – Ne İşe Yarar – Nerede Bulunur
19 Nisan 2017 - 2:26 'de eklendi ve 246 kez görüntülendi.

Rahim Nedir

Kadının gebeliği boyunca fetusun (bebeğin) can bulduğu, yerleştiği doğuma kadar gelişimini sürdürdüğü ve en sonunda da doğumu gerçekleştiren organdır. Rahim genel olarak 3 bölümden oluşur, vajina önünde rahim ağzı denilen (serviks) bulunur, ortasında rahim (ana bölüm) boşluğu, yanlarda da boynuz şeklinde Fallop kanalları (tüpleri) yer alan, kasılma ve genişleme kabiliyeti çok güçlü kaslardan oluşan ters armut şeklinde olan bir organdır.


Rahim Ne İşe Yarar

Rahim (uretrus-uterus), genel olarak kas yapısından oluşan güçlü bir organdır. 3 tabakadan oluşmaktadır. En dıştan içe doğru saymak gerekirse dışta bir perimetrium adında ince fakat sağlam zar bir kısım, ortada miyometrium adında en kalın bölümünü oluşturan kas kısmı ve en iç bölümde de endometrium denilen rahim boşluğunu oluşturan hormonları salgılayan, dengeleyen ve gebelikte bebeğin yerleşip geliştiği kısım vardır.


Rahim Nerede Bulunur

Meshaneyle (sidik torbası) rektumun arasında ve dölyolunun(vajina) üstünde yer alan şekil olarak ters çevrilmiş armuta benzeyen bir yapıdadır.


Rahim Resmi – Şekli


Rahim Büyüklüğü

Henüz doğum yapmamış kadınlarda 5-6 cm uzunluğundadır, genişliği ise 4 cm’dir. Ağırlığı yaklaşık 50 gr’dır . Kendini çok hızlı yenileyebilen bu organ doğum yapmış kadınlarda ise 6.5-7 cm uzunluğundadır, genişliği 5 cm’dir. Ağırlığı ise yaklaşık 70 gr’dır.

Rahim, doğum yapmadan önce bir limon büyüklüğündedir. Gebe kadınlarda bebek büyüdükçe büyür ve 4 kğ’lık (ve çoklu doğumlarda daha fazlası) bir bebeği koruyabilecek kadar büyür. Allah’ın bir yaratılış mucizesidir.

Doğumdan hemen sonra, yani yaklaşık 15 gün sonra (tam olarak dönmesi 40 gün), eski durumuna döner. Rahmin bu yenilenme veya eski formuna dönme yeteneği başka organda yoktur.


Organ Üretebilen Tek Organ Organ : Rahim!

Bir kadın gebe kaldığında rahim bebeği içine alacak yeni bir organ oluşturur. Gebelikte anne karnındaki bebeği bebeği besleyecek ve gelişimini sağlayacak olan plasenta kadında daha sonradan oluşan ve bebekle beraber anne bedeninden ayrılan bir organdır.

Plasenta, bebek ve anne arsındaki en güçlü irtibattır. Hem fijyolojik hemde duygusal bağ sağlar. Unutulmamalıdır ki anne ve bebek arsındaki ilişki anne karnında başlar. Plesanta rahim duvarına bitişiktir. Bir kordon aracılığı ile bebeğe bağlanır.

Plesanta insanlığın ortak bir inancı kültürü olan yaşam ağacı dediğimiz şekle çok benzer. Tüm kültürlerde insanlığı ve insanlığın başlangıcı olarak kabul edilen ağaca benzerliği çoktur. Plasenta kelime anlamıyla (Kraliyet İngilizcesi),bugün yaş pasta olarak bildiğimiz yuvarlak keke anlamına gelmektedir. Bizler doğum günlerimizde özel olarak bu pastaları kullanırız.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER