ORUCU 11 DAKİKA ERKEN AÇTILAR

Bursa’nın Mudanya ilçesinde yaşanan erken ezan olayının ardından, Kastamonu’nun Tosya ilçesinde de akşam ezanının erken okunması nedeniyle iftar 11 dakika erken yapıldı. Yanlış zamanda ezan okuyan imam, diğer imam arkadaşları uyarmak için arayınca ezanı yarıda kesti.

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde cami görevlisi imamın ezanı iftar vaktinden 11 dakika erken okunmasıyla ve iftar topunun erken atılması sonucu vatandaşlar orucunu 11 dakika erken açtı.

İftar vaktinin 20.28’de olduğu ilçede akşam ezanını okumakla görevli imam Nuh Karadere’nin imsakiyeye yanlış bakması sonucu akşam ezanı 20.17’de yani iftar vaktinden önce okunmaya başladı. Ezanın başlamasıyla atılan iftar topu nedeniyle vatandaşlar saati fark edemedi ve oruçlarını açtı.
Olayı fark eden imam arkadaşları, ezanı okuyan imamı telefonla arayarak ezan vaktine 11 dakika olduğunu söyledi ve imam ezanı yarıda kesti.

Görevli imam 11 dakika sonra yani normal iftar vaktinde ezanı tekrar okudu.

Tosya Müftüsü Mehmet Korkmaz, yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

‘UFAK TEFEK HATALAR OLABİLİYOR AMA TOSYALILAR UYANIK”

“Tabii cemaatimiz bizi aradı. Bizler de kendilerine gereken cevabı verdik. Yanlış, şunu hemen ifade edeyim. Bu akşamki arkadaşımız, 30 senedir görevde olan duayen bir arkadaşımız. Fakat insanın hayatında bu kadar ufak tefek hatalar olabiliyor. İşte bu akşam da böyle bir hata meydana geldi. Fakat Allah’a şükür Tosya halkımız uyanık. Ezan da okunsa saate bakmadan iftar açma cihetine gitmezler. Genel itibariyle çoğunluk orucu açmadı. Çok az orucu açanlar oldu. Bu arkadaşlarımız da inşallah bir gün kaza etmek suretiyle bu hata telafi edilecektir. Arkadaşımız adına Tosya müftüsü olarak halkımızdan, bu hatadan dolayı özür diliyoruz. İnşallah böyle bir hata bir daha yaşanmaz.”

Orucunu erken açan vatandaşlardan Levent Çağlar ise bu akşam genelde ramazanda rastlanan ilginç bir olay yaşadıklarını dile getirdi.

Çağlar, müftülükten gerekli bilgileri alarak, İslamın gerektirdiği şekilde ibadetin gereğini yapacaklarını kaydetti.

AA / İHA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir