5N1K HABER

Nasıl Subay Olunur ?

Nasıl Subay Olunur ?
17 Mart 2017 - 23:23 'de eklendi ve 167 kez görüntülendi.

Nasıl Subay Olunur

Subay olmak için öncelikler Kara, Hava, Deniz, Jandarma, Sahil Güvenlik Komutanlığı personel temin politikalarını takip etmek gerekir. İlgili Kuvvetlerin internet sitelerinde ve okullarında bilgilendirmeler yapılmaktadır. Subay olunca Teğmen olarak mesleğe başlarsınız.

Rütbeler ve rütbe süreleri şöyledir

1. Teğmen (3 yıl) Tek yıldız
2. Üsteğmen (6 Yıl) 2 Yıldız
3. Yüzbaşı (6 Yıl) 3 Yıldız
4. Binbaşı (5 Yıl) 1 Çelenk 1 Yıldız
5. Yarbay (3 Yıl) 1 Çelenk 2 Yıldız
6. Albay (7 yıl)(Fakat 4. yıldan itibaren generallik sırasına girilir. YAŞ kararlarıyla generalliğe terfi edilebilir) 1 Çelenk 3 Yıldız
7. Tuğgeneral (4-6 yıl) 1 Kılıçlı Çelenk 1 Yıldız
8. Tümgeneral (4-6 yıl) 1 Kılıçlı Çelenk 2 Yıldız
9. Korgeneral (4-6 yıl) 1 Kılıçlı Çelenk 3 Yıldız
10. Orgeneral (4-6 yıl) 1 Kılıçlı Çelenk 4 Yıldız

Not: Asteğmen Askerlik yükümlülüğünü uzun dönem yapan üniversite mezunlarının rütbesidir. Askerlik hizmetinin son 3 ayında teğmenliğe nasb edilirler.

Temel olarak subay olmak için 3 yol vardır. Bunlara Subay kaynağı denir.

1. Lise öğrenimi sonunda üniversite sınavlarına girip istenilen komutanlığın Harp Okulu (Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi) tercihlerini tercih etmeniz gerekiyor. 2017 yılı için Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi direk olarak üniversite mezunu aldı ve 1 yıllık eğitimin ardından kursu başarıyla bitirenler mezun olacaklar. Daha sonraki yıllarda 4 yıllık eğitim vermeye başlanacak fakat kesin bir tarih bildirmiyorlar. (Muvazzaf Subay)

2. Üniversite eğitimi (4 yıllık) sonrası ilgili kuvvetin sözleşmeli subaylık sınavlarına başvurarak subay olunabilir. Bu sınav kazanıldıktan sonra yaklaşık 1 yıllık eğitimin sonunda subay olunur. (Sözleşmeli Subay)

Not: Subay Olmak – Muvazzaf ve Sözleşmeli Subay arasındaki farklar için okuyun >>

3. İlgili kuvvet komutanlığa astsubay olarak girip daha sonra meslek içinde yükselme sınavlarıyla subaylığa geçmek mümkün.

Not: Kuleli Askeri Lisesi (İstanbul), Işıklar Askeri Lisesi (Bursa), Maltepe Askeri Lisesi (İzmir) ve Deniz Lisesi ( İstanbul) 2016 yılı itibariyle kapatılmış ortaokul sonrası askeri lise kaynaklı subay olma ihtimali kalmamıştır.

Not: Asker, Subay, Astsubay olmakla ilgili tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 4 Yorum )

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER