5N1K HABER

MUSUL DÜŞÜYOR

MUSUL DÜŞÜYOR
10 Haziran 2014 - 12:18 'de eklendi ve 327 kez görüntülendi.

IŞİD Musul’da kontrolü ele geçiriyor.

Irak’ta, terör örgütü Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD), Musul havaalanı ile kentteki bazı bölgelerinde kontrolünü ele geçirdiği belirtildi. Musul’a mazot taşıyan 28 Türk TIR şoförünün de rehin alındığı öne sürüldü.

IŞİD militanları, Musul havaalanı ile kentin bazı bölgelerinin kontrolünü ele geçirdi. IŞİD’in eline geçen yerler arasında kentin güneyindeki et-Tayaran Mahallesi’nde bulunan Nineva operasyon binası, valilik ile polis müdürlüğü binasının da yer aldığı kaydedildi.

HALK KAÇIYOR
Güvenlik kaynakları, kontrolü IŞİD’in eline geçen bölgede yaşayan hükümet yetkililerinin, kentte uygulanan sokağa çıkma yasağına rağmen aileleriyle kaçmaya başladığını ifade etti.

IŞİD militanlarının, kentin tamamının kontrolünü ele geçirmek için güvenlik güçleriyle çatışmayı sürdürdüğü belirtildi.

‘TÜRK ŞOFÖRLER REHİN ALINDI’
İskenderun Limanı’ndan Musul’un Geyara Termik Santrali’ne mazot taşıyan 28 Türk TIR şoförünü rehin aldığı söyleniyor. Ancak henüz Irak veya Türk tarafından resmi bir açıklama gelmiş değil.

BAZI TELEVİZYON KANALLARININ YAYINI DURDU
Öte yandan, Musul’un IŞİD’in kontrolüne geçen bölgesinde yayın yapan Sema ve Nineva el-Gad televizyon kanallarının yayını durdu.

IŞİD militanları cumartesi günü Enbar Üniversitesi’ne saldırarak, bazı güvenlik görevlilerini öldürmüş, aralarında öğretim üyeleri ile öğrencilerin de bulunduğu çok sayıda kişiyi rehin almıştı. Örgüt üyelerinin bir süre sonra rehin tuttuğu bin 300 öğrenciyi serbest bıraktığı duyurulmuştu.

3 BİN MAHKUM FİRAR ETTİ
Irak’ta Musul kentini ele geçirdiği iddia edilen Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütü militanlarının, Baduş Cezaevi’ne düzenlediği saldırı sonucu 3 bin tutuklu ve mahkumun firar ettiği bildirildi.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, terör örgütü IŞİD militanları, Musul’un batısındaki Baduş ilçesindeki Baduş Cezaevi’ne saldırı düzenleyerek bölgede kontrolü ele geçirdi. Olayda IŞİD ve El-Kaide Örgütü yöneticilerinin de aralarında bulunduğu cezaevindeki 3 bin tutuklu ve mahkumun firar ettiği belirtildi.

IŞİD militanlarının dün gece kentteki iki cezaevine daha saldırı düzenleyerek mahkumların firarına yol açtığı bildirilmişti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER