5N1K HABER

Mısır Piramitleri – Nerede – Nasıl ve Ne Zaman Yapıldı – Tuzaklar

Mısır Piramitleri – Nerede – Nasıl ve Ne Zaman Yapıldı – Tuzaklar
16 Nisan 2017 - 1:39 'de eklendi ve 180 kez görüntülendi.

Mısır Piramitleri

Kelime kökü olarak Piramit (Eski Yunanca: πύρ = (pýr) ateş + μέσο/μέση = (méso/mése)). İngilizce:
pyramid, Almanca: Pyramide, Fransızca: pyramide, Rusça: пирамида (piramida), İspanyolca: pirámide

Taban oturumu kare şeklinde olan köşelerin tepede tek bir noktada birleşmesiyle oluşan üçgen prizma biçimli geometrik şekildir. Dört eş üçgenin oluşturduğu bu yapı oldukça sağlamdır.

Mısırın çeşitli bölgelerinde yaklaşık 80 piramit vardır. Mısır kralları (tanrıları) Firavun mezarları olarak yapılmıştır. En eski piramit 3. firavun için İmhotep tarafından yapılmıştır.

Şuanda Mısır’da ziyaret edilen piramitler Gize Piramitleridir. Toplam üç adet Gize piramidi Bulunmaktadır. Bunlardan Keops Piramidi dünyanın 7 harikasından biridir ve ayakta olan tek yapıdır. Piramitler eski tarihlerde de çok ilgi görüp hırsızlar tarafından tahrip edilmişitr.

Piramitler Mısır dışında Meksika, Bolivya ve Çin Halk Cumhuriyetinde’de bulunmaktadır.

Mısır Piramitleri Nerede ?

Mısır – Gize Piramitleri 

– Keops Piramidi
– Mikerinos Piramidi
– Kefren Piramidi

Diğer Mısır Piramitleri

Sakkara Piramidi

Maldum Snefru Piramidi

Dahahur Bent Piramidi

Dahahur Snefru P.

Sakkara Pepi II P.

Mekiska Piramitleri

Uxmal Tapınağı

Teotehuacan

Bolivya Piramitleri

Tiahuanaco

Çin Halk Cumhuriyeti

Dohan Tapınağı

Mısır Piramitleri Ne Zaman Yapıldı

Başarıyla bitirilen ilk piramit Sakkara Piramidi olup M.Ö 2620 yılında bitirilmiştir. Yapım tekniğindeki yanlışlıklardan dolayı pek çoğu yapılırken yıkılmıştır. Meldum Piramdi sekizinci basmakta M.Ö 2570 yılında yıkılmıştır.

Daha sonra yapılan piramitler teknik olarak geliştirilerek yapıldı. Gize piramitlerinin taban genişlikleri daha fazladır.

Burada çalışan işçiler bilinenin aksine köleler değil bölgenin ustalarıdır. Bu bilgede yaşan insanların çalıştığı yapılan araştırmalar sonunda anlaşılmıştır.

Piramitlerin inşasında çalışan insanların hepsinin mezarı vardır ve görevleri üzerinde yazılıdır. Yaklaşık 250.000 insanın yaşadığı kentte hemen hemen herkes piramit yapımında çalıştığı anlaşılıyor.

Gize piramitlerinde ( 3 piramitin toplamı) yaklaşık 15 milyon kireç taşı kullanılmıştır. Bu taşlar piremitlerin yakınlarında bulunan taş ocaklarından çıkarılmıştır. Bu taş ocağından piramide kadar bir rampa yapılmış ve taşlar piramide kadar sürüklenerek götürülmüştür.

Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı

Gize piramitlerinin en büyüğü olan Keops piramidi yaklaşık 20 yıl içinde yapılmıştır. Yüksekliği 150 metredir. 2.3 milyon kireç taşı blokla yapılmıştır. Taşların her biri 2.5 ton’dur ve toplam ağırlık yaklaşık 6 milyon tondur.

Basamak eğimi 51° 51’ 14” ‘dir. Bu eğim her basamakta aynıdır. Bu muhteşem matematik piramitlerin en tepesinde kusursuz bir birleşme saplar.

Tşaların taşındığı rampa kil ve kireş tozu ile kayganlaştırılmıştır. 43 metreye ulaşan rampa daha fazla yükseltilemeyeceği için yapımına içinden devam edilmiştir.

Piramit iki ana bölümden oluşmaktadır. Birincisi ana blok olan piramit diğeri ise piramitin içi bölümünü oluşturan kral mezarının bulunduğu odadır. Bu yapıyı mükemmel kılan özelliklerden biride kral mezarı üstünde bulunan 15 tonluk taşlardır. Bu taş piramitin içine kurulan bir çeşit kaldıraç sistemiyle taşınmıştır. Bu sistemde ayrıca bir matematik ve fizik harikasıdır. Kral odalarından dışarı açılan hava tünelleri vardır. Ayrıca kral odasına giden geniş bir hol vardır.

Piramitler ilk yapıldığında bugünkü gibi basamaklı değildi. Basamaklar kireç tozundan elde edilen bir sıva ile sıvanmışdı. Her geçen gün yıpranmalar dahada hızlanmıştır. Kireç taşından yapılmış olması ve restorasyon zorluğundan dolayı önümüzdeki 100 yıl içinde kalıntı haline geleceği tahmin edilmektedir.

Mısır Piramitleri Hakkında Bilinmeyenler

1954 yılında Keops piramidinin güney köşesinde bir gemi kalıntısı bulundu. Gemi İravun Keops’a aittir. Uzun çalışmalar sonucunda gemi toplanmış ve ziyaretçilerin ziyaretine açılmıştır. Daha sonra ikinci bir gemi bulunmuştur. Fakat o gemi henüz çıkarılmamıştır.

Firavunların yani Mısır krallarının mezarları mağaralar içinde bulunmuştur. Bilinenin aksine piramitlerin içinde bulunmamışdır. Mağaralarda toplam bulunan mumyalanmış ceset sayısı 40’dır. Duvarlara kazınmış yazılardan karınlarının delindiği, iç organlarının boşaltıldığı ve özel karışımlarla doldurulduğu daha sonrada mumyalandığı anlaşılmaktadır. Ölenlere ait tüm mal varlıkları ile gömülmüşlerdir. Bunun nedeni tekrar dirilmeye olan inançtan kaynaklanıyordu. Mumyalanmanın birinci şartı zengin olmaktı. Fakirler toplu mezarlara gömülmüştür.

Mısır Piramitlerinin Sırları ve Gerçekler

-Keops Piramidinin taban oturumu (kare) çevresinin uzunluğu piramidin yüksekliğinin iki katına bölündüğünde pi sayısı bulunur. Bu matematiksel denklem üçgenlerin muntazam olarak eş olduğunu göstermektedir.

– Piramitler kutuplara tam olarak hizalanmıştır.( Kutupların varlığından haberleri yoktu)

– Keops piramidini oluşturan eş 4 adet üçgenin alan toplamı, piramit yüksekliğinin karesine eşittir. ( Bu geometrik şekil her boyutta bu sonucu verir. burada önemli olan bu devasa yapıda en ufak yapanın yapılmamış olmasıdır.)

– Keops piramidinin yüksekliğinin 1 milyarla çarpımı tam olarak dünya ile güneş arasındaki mesafeyi(149.504.000km) vermektedir.

– Piramitlerin kutuplara tam olarak hizalanmasından dolayı güneş saati görevi görür.

– Keops piramidiyle dünyanın merkezi arasındaki mesafe, Kuzey kutbuyla arasındaki mesafeye eşittir.

Mısır Piramitleri Hikayeleri (Gerçekliği henüz ispatlanmamış)

– Yapımda çalışan işçiler piramitlerin sırrını bildikleri için yapım bittikten sonra öldürülmüşlerdir.

– Piramitlerin üzerinden geçen meridyen, karaları ve denizleri iki eşit parçaya bölmektedir.(Bu konuda hala tartışmalar devam etmektedir.)

– Piramit hangi firavunun adına yapıldıysa, kralın odasına yılda sadece iki kez güneş girmektedir. Bunlar kralın doğduğu ve öldüğü günlerdir.

– Piramitlerin içerisinde oluşan elektro manyetik alan nedeniyle radar gibi aletler çalışmamaktadır.

– İçine bırakılan kirli suyun arındığı görülmüştür.

– Süt uzun süre bozulmaz. Daha fazla tutulması durumunda yoğurtlaşır.

– Güneş almamasına rağmen bitkiler yetişmektedir.

– İnsan vücudundaki yaralar daha çabuk iyileşmektedir.

– Piramitlerin içi yazın serin, kışın ise ılık olur.

Piramitlerin İçindeki Tuzaklar

Filmlerde gösterilenlerin aksine Piramitlerin içinde herhangi bir tuzak bulunmamaktadır. Sadece kral odalarının çok iyi saklandığı ve korunduğu anlaşılmaktadır. Bu koruma için basit ama etkili mekanizmalar kurulmuştur. Kapılara insanların yerinden oynatamayacağı taş blok koymak gibi sistemler geliştirmişlerdir.

Mısır Piramitlerinin İçinde Ne Var

Piramitlerin Mısır kralları Firavunların mezarları için yapıldığı tahmin edilse de bugüne kadar bunu kanıtlayacak bir kanıt bulunamamıştır. Mezarlar piramit dışında bulunan kubbeli yapılarda veya küçük piramitler içinde bulunmaktaydı.

Genel olarak Kraliçe Odası, Büyük galeri, Kral Odası ve giriş, iniş, çıkış dehlizleri ve geçitlerinden oluşmaktadır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER