5N1K HABER

Mide Gribi Şikayetlerinde Artış

Mide Gribi Şikayetlerinde Artış
11 Mart 2017 - 22:45 'de eklendi ve 138 kez görüntülendi.

Viral Gastroenterit – Mide gribi şikayetlerinde artış

Uzmanlar, çocuklar artan ishal ve mide bulantısı şikayetleri nedeniyle mide gribiyle ilgili uyarılarda bulunmaktadır. İshal, tüm dünya üzerinde özellikle de gelişmekte olan ülkelerde oldukça önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. İshale bağlı olarak meydana gelen ölümler ise dünyada enfeksiyona bağlı ölümler arasında ilk 3 sırada yer almaktadır. Çocukluk çağında akut ishallerin büyük kısmı gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki virüsler ve az gelişmiş ülkelerdeki bakteriler nedeniyle meydana gelmektedir. En sık görülen nedeni ise viral etkenlerden adenovirüs, rotavirüs, nörovirüs ve enterovirüslerdir.

3-24 aylık dönemde sık görülüyor

Okul ve kreşlerde son günlerde yaygın olarak nörovirüslere bağlı olarak gelişen kusma ve ishal şikayetlerinde artış yaşanmaktadır. 3-24 aylık dönemdeki çocuklarda ishal şikayetlerini sıklıkla rastlanmaktadır. İshal süresinin 5 gün ya da daha kısa olması akut ishal olarak tanımlanmaktadır. Mikropların en önemli bulaşma şekli ise dışkı-ağız yoludur. Enfekte olmuş yiyecek, içecek ve her türlü materyalin mide ve bağırsak kanalına ulaşması ishale neden olabilmektedir.

İshal şikayeti dışkılama alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte kendini göstermektedir. İshale neden olan virüslerle enfekte olmuş çocuklarla kusmayla birlikte kötü kokulu ishal gözlenmektedir. Evdeki yetişkinlere de bulaşarak çocuklardan yaklaşık 10 gün sonra yetişkinleri de etkileyebilmektedir.

Kusma ve ateş etkisi

İshal şikayetleri ile hastaneye başvuran çocuklarda doğru bir teşhis konulması ve tedavi sürecine geçilmesi için doktorların sorduğu birtakım sorular bulunmaktadır. Çocuğun yaşı, ishalin süresi, günlük dışkı sayısı, dışkı miktarı, dışkı karakteri (kan ya da mukus içermesi), günlük kusma sayısı ve içeriği, en son idrar yapılan zaman, en son alınan sıvı ve besinler, susuzluk durumu, hastalıktan önceki tartısı, vücut ısısı, uykuya eğilimin olup olmamasına mutlaka dikkat edilmelidir. İshal tablolarına ateş, kusma, karın ağrıları ve karında şişlik görülmesinin eşlik ettiği de unutulmamalıdır.

İshal olmuş çocuklardaki en önemli sorun dışkı sayısındaki artış ve kusmayla ağızdan beslenmenin yetersiz bir hal alması nedeniyle gelişen vücuttaki sıvı kaybı yani dehidrasyon tablosu olmaktadır. Ateşin eklenmesiyle birlikte ise vücuttaki sıvı kaybı artmaktadır. Yaşanan dehidrasyon etkisiyle bebeklerde ve çocuklarda vücut ağırlığının kaybedilmesi etkisi ortaya çıkabilmektedir.

Sıvı Kaybı Olmayan Çocuklar İçin Öneriler

Temel esas olarak sıvı kaybı olmasa bile su takviyesi şarttır.

+ Anne sütü alan bebekler için emzirme sıklığı artırılmalı, 6 aydan büyük çocuklara taze sıkılmış meyve suları, ayran ve su verilebilmektedir.

+ Her sulu dışkı sonrasında 2 yaşından küçük çocuklara 1 çay bardağı, 2 yaşından büyük çocuklara 1 su bardağı ek sıvı verilmelidir.

+ Sıvı tüketme isteği fazla olan çocuklara alabildiğince ancak yavaş yavaş sıvı gıdalar verilmelidir.

+ Çocukların kusması durumunda 10 dk bekledikten sonra tekrar daha yavaş şekilde sıvı verilmelidir.

Mide Gribi Kaç Günde Geçer

Geçme süresi 5 gün ile 7 gün arasındadır. Eğer bu sürede geçmiyorsa doktora başvurup tedavi ve tahlilleri yapması gerekir.

Yetişkinlerde Mide Gribi

Yetişkinlerde de belirtiler ve tedavi mantığı aynıdır. Daha çok ev içinde küçük bir çocukta varsa büyüklere geçebilir. Bu durumda daha dikkatli olmak gerekir. Çünkü evin diğer bireylerine geçme ihtimali çoğalır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 3 Yorum )

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER