5N1K HABER

MERAL AKŞENER SIRRI SAKIK’ I MECLİSTEN ATTI

MERAL AKŞENER SIRRI SAKIK’ I MECLİSTEN ATTI
19 Haziran 2014 - 12:42 'de eklendi ve 287 kez görüntülendi.

Genel Kurul, TBMM Başkanvekili Meral Akşener’in başkanlığında toplandı. gündemdışı ikinci konuşmanın yapıldığı sırada, Akşener, Genel Kurul salonunda HDP sıralarında muş eski Milletvekili Sırrı Sakık’ın oturduğunu fark etti.
Bunun üzerine birleşime ara verdi ve Sakık’ı Başkanlık Divanı’nın arkasındaki odaya davet etti. Akşener, Sakık’a mazbatasını alarak tercihini belediye başkanlığından yana kullandığını, dolayısıyla milletvekilliği sıfatının düştüğünü belirterek solandan ayrılmasını istedi.

Bunun üzerine Sakık, Genel Kurul salonundan ayrıldı.

SAKIK’TAN AÇIKLAMA

Ağrı Belediye Başkanı seçilen Sırrı Sakık, yasaya göre milletvekilliği sıfatının sürdüğünü, buna rağmen TBMM Genel Kurulu’nda veda konuşması yapmasına izin verilmediğini savunarak, “Bugün istifa edecektim ama hodri meydan, ayın 24’üne kadar istifa etmeyeceğim. Bakalım benim milletvekilliğimi kim düşürecek?” dedi.

Sakık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugün TBMM Genel Kurulu’nda son kez söz alıp veda konuşması yapmayı planladığını belirtti.

Ancak, milletvekilliğinin düşmesi gerekçe gösterilerek bu konuşmaya fırsat verilmediğini anlatan Sakık, “Aslında yasa çok açık ve net. Belediye başkanı seçilen milletvekili, mazbatasını aldıktan sonra 15 gün içinde görevinde istifa etme hakkı var. Ben ayın 9’unda mazbatamı aldım. Yani söz konusu süre devam ediyor. Ben istifa etmeden milletvekilliğim nasıl düşebilir ki? Onlar yasaları da yok sayıyorlar. Aslında buna yetkileri yok. Kaldı ki vedalaşmak insani bir şeydir. Bugün veda konuşmamı yaptıktan sonra istifa etmeyi düşünüyordum. Ama şimdi hodri meydan. Ayın 24’üne kadar istifa etmeyeceğim. Bakalım benim milletvekilliğimi kim düşürecek?” diye konuştu.

Sırrı Sakık, bu süre içinde Genel Kurul Salon’na girip girmeyeceği sorusuna, “Aslında kapıya tank koysalar yine girerim ama gerginlik yaratmak istemiyorum” yanıtını verdi.

AK Parti’nin Ağrı’daki seçim sonuçlarından dolayı “yaralı” olduğunu ileri süren Sakık, bu nedenle konuşmasına fırsat verilmediğini iddia etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER