Mekatronik Mühendisi Nerede Çalışır, Dersleri Zor mu

Mekatronik mühendisi maaşları, mekatronik mühendisliği bölümü hakkında bilgiler, nerede çalışır, taban puanları, sıralama, dersleri zor mu, mekatronik dersleri 2 yıllık, mekatronik teknikerliği dersleri, mekatronik önlisans dersleri, 2 yıllık mekatronik iş alanları

 

Mekanik ve elektronik kelimelerinin uygun bir şekilde birleştirilmesi sonucu oluşan mekatronik sözcesi ilk kez 1969 yılında Japon Yasukawa Elektrik Şirketi’nden bir mühendis tarafından kullanılmıştır. Mekatronik mühendisliği makine, elektronik, yazılım ve kontrol mühendislik bölümlerinin birleşmesinden oluşmuş ve çok kontrollü bir mühendislik alanıdır.

Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte birçok alan ve sektör ile bağlantılı olan mekatronik, hemen hemen her evde kullanılan elektronik cihazların üretiminde kullanılan bir alandır. Mekanik ve elektronik bileşenlerinden oluşan verilerin çevre ortamdan algılayıcılar yardımıyla algılanan ve toplanan veriler, kontrol donanımları ve hafızasındaki yazılımlar ile yorumlanan ve gerekli tüm tepkileri verebilen tüm makineler, cihazlar ve sistemlerin tümüdür.

Algılayabilen, ölçebilen, karar verebilen ve bu karar yönünde hareket edebilen bu makineler savunma sanayinde, güvenlik sistemlerinde, makine sanayinde, endüstriyel otomasyon sistemlerinde, tıpta, tarımda, bankacılıkta, madencilikte ve hayatın daha bir çok alanında kullanılmaktadır ve her geçen gün bu kullanım alanları artış göstermektedir. CNC makineler, gece görüş sistemleri, mayın tarama robotları, otomatik stoklama sistemleri, fotoğraf makineleri ve bankamatikler gibi günümüzde yaygın olarak kullanılan sistemler ve ürünler mekatronik sistem parçalarıdır.

Mekatronik mühendisliği, yaşantımızda sağladığı çok büyük kolaylıklardan dolayı ve dünya çapında geniş bir uygulama ağına sahip olduğu için çağımızın yeni bir mühendislik bilimi olarak kabul edilmektedir. Mekatronik bir ürün, mekanik gücü için motor sistemlerinden, oluşan gücünü aktarmak için mekanik sistemlerden, değişimleri algılamak için sensörlerden, sistemin kontrolü için mikroişlemcilerden ve tüm sistem veya makineyi merkezi veya dağınık yapıda denetleyebilmek için bilgisayar programlarından yararlanmaktadır. Yani mekanik bir ürün, tanımlanan bir ortamı gözlemlemekte, ortamdaki değişimleri algılamakta ve algıladığı bilgileri yorumlamaktadır. Mekatronik tasarımlar basit işlevsel makineler yerine çeşitli koşullara uyum sağlayabilen yetenekli sistem ürünleridir.

Mekatronik mezunları diğer mühendislik alanlarından mezun olanlara göre en az iki yabancı dil bilmeleri çalışma hayatlarında son derece önem taşımaktadır. Mekatronik mühendisleri proje yönetiimi ve ürün geliştirme gibi uzmanlık alanları isteyen bir meslektir. Bu yüzden de yeni mezunlar kişisel gelişim ve yabancı dil alanında kendilerini geliştirmeleri gerekmektedir. Ülkemizde özellikle özel sektörde mekatronik mühendisleri aranan eleman olma yolunda ilerlemektedir.

Mekatronik Bölümünün İlgi Alanları

Modelleme ve sistem ve dizayn,
Sistem entegrasyonu,
Sensörler,
Robotik ve akıllı kontrol sistemleri,
Hareket kontrolü,
Otomotiv sistemleri,
Mikro cihaz sistemleri ve programlama,
Üretim.

Mekatronik Mühendisi Çalışma Alanları

Mekatronik mühendisi çalışma alanlarına, 3 boyutlu tasarım yapan yazılım ve otomasyon işlemleri yapılan ofisler, otomotiv firmaları, uçak bakım ve ikmal servisleri, akıllı robot tasarımlarının yapıldığı merkezler ve araştırma geliştirme çalışmalarının yapıldığı firmalar örnek gösterilebilir.

Mekatronik Mühendisi Maaşı

Mekatronik mühendisliğine robot sistemlerini kontrol eden ve üretim olan tüm bölümlerle ilgilenen bir bilim dalıda denilebilir. Mekatronik mühendisliği ilk 2002 yılının son aylarında Atılım Üniversitesi’nde açılan mekatronik mühendisliği bölümü ile ülkemize girmiştir. 2007 yılında ise ülkemizde ilk mekatronik mühendisi mezunları verilmiştir. Dünya çapına bakıldığı zaman ilk kez 1971 yılında Japonya’da mekatronik mühendisliği adımları atılmıştır. Ülkemizde daha yeni bir bölüm olmasının getirdiği kamu alanlarında yetersiz çalışma alanları mekatronik mühendisliği bölümünün dezavantajları arasındadır. Ayrıca bu bölüm özel sektörde oldukça geniş bir yelpazede çalışma imkanları sunmaktadır. Bir mekatronik mühendisi daha karmaşık sistemler ile tam zamanlı üretim yapan her iş kolunda görev alabilmektedir. Kamuda çalışan elektronik mühendisleri elektrik mühendisleri ile aynı maaşı almaktadırlar. Özel sektörde ise çalışılan firrmaya göre alınan maaş değişmektedir. En düşük mekatronik mühendisi maaşı 2500 liradan başlamaktadır. Ancak Toyota gibi güçü firmalarda işe başlandığı zaman alınan maaş en düşük 3000 liradan başlamaktadır. Her iş kolunda olduğu gibi mekatronik mühendisliğinde de CV’si iyi olan mühendislerin maaşı 4000 ile 5000 lira arasında değişmektedir. İki yabancı dil bilen mekatronik mühendisleri ise 10.000 lira maaş ile büyük ölçeki bir firmada rahatlıkla çalışabilmektedir.

Mekatronik Mühendisliği Puanları

Makine mühendisleri gelişen teknoloji ile birlikte her alana yetişemez oldu. Makine mühendisliğinde olan bu sıkıntı elektrik elektronik mühendislerinde de ortaya çıktığı içim mekatronik mühendisliği bölümü üniversitelerde açılmaya 2002 yılında başlanmıştır. Mekatronik mühendisliği bölümünün açılması ile hem makine mühendisliğinin hem de elektrik elektronik mühendisliği bölümünün açığı büyük ölçüde kapatılmıştır. Mekatroik mühendisliği bölümü öğrencileri hem makine mühendisliği bölümü temel derslerini hem de elektrik elektronik mühendisliği bölümü temel derslerini almaktadırlar. Mekatronik mühendislerinin temel işi makine ve elektroniği bir araya getirmektir. Bu birleşim gelişen dünyada bilim ve teknolojiyi zorunlu kılmaktadır. Mekatronik mühendisliği bölümüne MF-4 puan türünden öğrenci almaktadır.

2015-2016 eğitim öğretim yılı devlet üniversiteleri mekatronik mühendisliği taban puanları;

Yıldız Teknik Üniversitesi, Mekatronik Mühendisliği (İngilizce) , 419,47046
Yıldız Teknik Üniversitesi, Mekatronik Mühendisliği, 410,64321
Marmara Üniversitesi, Mekatronik Mühendisliği, 384,42482
Kocaeli Üniversitesi, Mekatronik Mühendisliği, 365,84178
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Mekatronik Mühendisliği (İngilizce), 349,93987
Bursa Teknik Üniversitesi, Mekatronik Mühendisliği, 333,44558
Sakarya Üniversitesi, Mekatronik Mühendisliği, 322,36494
Erciyes Üniversitesi, Mekatronik Mühendisliği, 314,32453
Marmara Üniversitesi, Mekatronik Mühendisliği (M.T.O.K.), 305,61627

Mekatronik Mühendisi Nerede Çalışır, Dersleri Zor mu” üzerine 3 düşünce

 1. Sabri

  Bence okuyun arkadaşlar. Ülkemizde çok az bulunan bir mühendislik. Mekatronik mühendisliği İş imkankarı çok fazla.

  Cevapla
 2. Hamit

  Direk makine mühendisliği okuyun. Bu dönemde kendinizi bilgisayar konusunda geliştirin. Bu alanda iş başvurusu yapabilirsiniz.

  Cevapla
 3. koroglu

  İş alanı çok gibi görünüyor ama bu alana bir çok mühendislik alanından mezun olanlar başvuru yaptığı için sıkıntılı olablir.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir