Makine Mühendisliği Maaşları, Ne İş Yapar

makine mühendisliği iş imkanları, dersleri zor mu,devlet maaşları, iş bulma olanakları, maaşları özel sektör, makine mühendisi nasıl olunur, makine mühendisleri ne iş yapar

Makine Mühendisliği

Bildiğiniz gibi teknolojik gelişimler ile birlikte makineleşme sayesinde, makine mühendislerine olan ihtiyaç oldukça artış göstermektedir. Günümüzde makine sektöründe yaşanılan gelişimler ile birlikte robot sistemler ile artık üretilen olan malzemeler oldukça seri bir şekilde piyasaya sürülmektedir. Seri üretim olan malzemeler, üretilen makineler ile birlikte piyasaya sürülürken, kalite kontrol bölümlerinden tutun, üretim ve diğer tüm bölümlere kadar pek çok farklı mühendis hizmet vermektedir. Eğer ki sizlerde bu kapsamda makine mühendisliği hakkında bilgilere sahip olmak istiyorsanız, her ne kadar tecrübesiz mühendislerin maaşları düşük olsa da, kendinizi mesleki ve kişisel yönden geliştirerek, okuduğunuz bölüm diploması ve beraberinde alabileceğiniz belgeler ile ciddi maaşlara sahip olabilirsiniz. Yine bu konuda hizmet vereceğiniz sektör ve kurumsa firma da maaşlarınızı etkileyecek faktörler arasında yer alıyor.

İlk olarak, makine mühendisliği nedir ve dersleri hakkında kısaca bilgiler verelim. Daha sonrasında, taban ve tavan puanlar, kurumlara göre belirlenen maaşlar gibi bilgiler ile siz mühendis adaylarına yardımcı olarak, yapacağınız tercihlerde kararlı olmanızı sağlayalım.

Makine mühendisliği nedir?

Malzeme teknolojileri kullanılan bu alan, temel fizik prensipleri kapsamında, mekanik sistemlerin tasarımları ve analizi, imalat ve bakım gibi tüm ilgili çalışmaları içeriğinde bulunduran, fiziksel olaylar ve diğer matematiksel modelleri kapsamında bulunduran, analitik düşünme ve çözümleme yeteneklerine sahip olunması gereken bir mühendislik disiplini olarak tanımlanabilmektedir. Yani, ürerim düşüncesinden, üretim süreci yani imalat, sonrasında analiz ve değerlendirme, son olarak ise gerekli durumlarda bakım konularında hizmet verecek olan kişilerin alabileceği unvanlar arasındadır. Elbette ki bu bölüm, 4 yıllık fakültelerde eğitimin alınması gerekirken, üniversiteye göre değişiklik gösterdiği de bilinerek, öncesinden alınan 1 yıllık İngilizce hazırlık ile başlanabilmektedir. 1 yıl boyunca teknik İngilizce ve İngilizce eğitimleri alınarak, sonrasında ise artık kültür ve meslek derslerine başlanmaktadır. Kurlardan başarılı olanlar hazırlık döneminden sonra artık mühendislik derslerine geçiş yaparak, bölüme tam anlamı ile başlamış sayılabilecektir.

Makine mühendisliği dersleri hakkında

Özel ve devlet üniversitelerinde verilen makine mühendisliği ders eğitimleri içerisinde aşağıda ki maddeler de bahsettiğimiz bilgiler yer almaktadır.

Birinci ve ikinci dönem aşağı da yer alan kültür dersleri uygulanmaktadır.
Türk dili I
Yabancı dil I
Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi
Matematik I
Fizik I
Genel kimya

Beden eğitimi, güzel sanatlar ve teknoloji tarihi ise birinci dönem için seçmeli dersler arasında yer alıyor. İkinci dönemde yine yukarı da yer alan derslerin ikinci aşamaları görülürken, yine ilk iki dönem için alınan mesleki dersler ise aşağıda ki gibidir.

Bilgisayar programlama
Bilgisayar destekli çizim
Statik

Aşağıda yer alan dersler ise 2. Sınıf dersleri arasında yer alıyor. 2. Sınıf 1. Dönem dersi ise son olarak alan dışı seçmeli ders, altında yer alanlar ise 2. Sınıf 2. Dönem dersleridir.

Diferansiyel denklemler
Mesleki İngilizce
Malzeme bilimi
Dinamik
Ölçme ve kontrol
Mukavemet I
Alan dışı seçmeli dersler de yer almaktadır.
İmal usulleri
Termodinamik II
Sayısal analiz
Mesleki İngilizce II
Akışkanlar mekaniği I
Mukavemet II
Tasarımda malzeme seçimi

3. sınıf 1. Yarıyıl dersleri

Artık makineler ile daha yakından ilgili olan dersler bu dönem dersleri olarak sizlere sunulacaktır. Sonrasında yine bu derslerin gelişmiş halleri ve farklı içerikleri ile sunulması bilmeniz gerekenler arasında.

İçten yanmalı motorlar
Makine elemanları I
Mekanizmalar
Isı transferi
Elektrik elektronik bilgisi
Seçmeli dersler
Akışkanlar mekaniği
Hidrolik makineler
İmalatta PLC kullanım
Bilgisayar destekli tasarım
Yeni ürün geliştirme
Yenilenebilir enerji sistemleri
New Product Development
Hidrolik ve pnomatik sistemler

3.sınıf 2. Yarıyıl dersleri

Isıtma ve havalandırma
Makine Elemanları II
Makine Teorisi ve Dinamiği
İstatistik ve olasılık
Seçmeli ders I
Seçmeli ders II
Seçmeli ders II

Yukarıda bahsettiğimiz 3. Sınıfa kadar olan dersler, AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ referans alınarak sizlere sunulmuştur. 4. Sınıf dersleri ve seçmeli ders detayları için bilgiler almak üzere, okulun resmi web sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Yine bu ders hakkında içerik bilgilerine, tercih etmek istediğiniz üniversitenin resmi web sayfasına giriş yaparak öğrenebileceğiniz gibi, bu konuda ekleyeceğimiz başlıklar ile zaman zaman web adresimizde yayınlanan güncel yazılar ile de bilgi sahibi olabilirsiniz.

Makine mühendisliği puanları

Her üniversite bölümünde olduğu gibi yine makine mühendisliği puanları da özel ya da devlet üniversitelerine göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak özel üniversiteler de burslu olmadığınız durumlarda puanlar oldukça düşük olurken, burslu okumak isteyen öğrencilerimiz biraz daha yüksek puanlar ile yerleştirilmektedir. Bazı devlet ve özel üniversite puanlarından bahsetmek gerekirse, aşağıda yer alan bilgilere göz atabilirsiniz.

İlk olarak yüksek puanlı olan, İstanbul Boğaziçi Üniversitesi ile başlayalım. Bu üniversite için; 519,02121v e 534,58445 aralığında 2016- 2017 yerleştirme yapılmıştır. Bölüm dili ise İngilizcedir.

Eğer ki % 50 burslu olan bir özel üniversite puanını merak ediyorsanız, İstanbul Aydın Üniversitesi 240,20455 ve 333,61029 aralığında öğrenci kabul etmektedir.

İstanbul Bilgi Üniversitesi tam burslu ve İngilizce bir yerleştirme yaparken, 299,53296 ve 416,41114 aralığında yerleştirme yapmıştır.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bolu Makine mühendisliği ise; 311,95197 ve 450,97600 aralığında yerleştirilme yapılmıştır.

Afyon Kocatepe Üniversitesi ise; 258,26606 ve 290,99914 aralığında ikinci öğretim yerleştirme puanı olarak kayıtlardadır.

Akdeniz Üniversitesi için ise; 353,23481 ve 436,32108 aralıklarında son yerleştirme puanı olarak tanım yapılmıştır.

Yerleştirme yapılırken, ikinci öğretim yerleştirme puanları bazı bölgelerde düşük olurken, bazı bölgelerde yüksek olabilmektedir.

Eğer ki ikinci öğretim düşünüyorsanız, bu konuda da puanlarına detaylı olarak bakmanız tavsiye edilmektedir. İkinci öğretim olan Erzurum Atatürk Üniversitesi 2016 ve 2017 yerleştirme puanları ise; 239,88001 ve 289,13576 aralığındadır.

Tüm diğer 2016 ve 2017 Makine Mühendisliği yerleştirme puanlarına, tercih etmek istediğiniz üniversitenin resmi web sayfasını ziyaret ederek, daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Yine bu konuda direkt olarak dershaneler ya da okullar da konu hakkında tecrübeye sahip olan öğretmenler ve yetkililerden destek almak, doğru tercihler için önemlidir. İyi bir puana sahip olmuş olsanız bile yanlış bir tercih nedeni ile yerleşememe gibi imkânınız bulunmaktadır.

Makine mühendisliği maaşları

Aslında makine mühendisliği maaşları bildiğiniz gibi son yıllarda biraz düşüş yaşamıştır. Bu durum tecrübesiz makine mühendislerinin çoğunluk göstermesinden kaynaklanmaktadır. Eğer ki ağırlığınızı göstermez ve tecrübelerinizi firmalar ile paylaşmazsanız, hiçbir özel firma sizlere yüksek ücret vermek istemeyecektir. Bundan dolayı tecrübelerinizi her daim geliştirmek ve kişisel gelişim kursları, mesleki eğitim kursları gibi kurslara katılarak gerekli sertifika ve belgelere sahip olmak gerekmektedir. Böylelikle bir iş başvuru yaktığınızda ücretleri onların yerine tecrübeleriniz ve yapabileceğiniz raporlama, analiz, kontrol, bakım ve tasarımlar dolayısı ile sizler belirleyebilirsiniz.
Yeni başlayan tecrübesiz bir makine mühendisi 1500 TL alabildiği gibi, kurum ve firmaya göre 2500-3000 TL aralığında da maaş alabilir.
İlk yıl bahsettiğimiz ücretten çalışıyor olmuş olmanız sizlere gelişim zamanı olarak sunulmaktadır. 1 yıllık tecrübeniz sonrasında ortalama olarak 500-1000 TL aralığında zam alabilirsiniz.
Kamu kurumlarında çalışan bir mühendis, geçtiğimiz yıl verilerine göre 2000- 3500 TL gibi bir maaş alabilmektedir.
Özel sektörde ise tecrübelerinize göre yine bahsettiğimiz gibi 1500 TL başlangıç maaşı ve yetkinliklerinize, çalıştığınız kuruma göre 15.000 TL’ ye kadar yükselme imkânınız bulunmaktadır. Böylelikle yüksek maaş alabilmeniz sizlerin kendinizi okul süreci ve staj sürenizde geliştirmeniz ile alakalı bir durumdur.

Makine Mühendisliği Maaşları, Ne İş Yapar” üzerine 5 düşünce

 1. mahmut demirkolllllu

  Makina mühendisliği
  Bu mesleğin geniş bir uygulama ve uzmanlık alanı vardır Makina mühendisleri ,toplumun refah,güvenlik ve sağlık-yaşam-kalitesini artıran sistemleri TASARLAR geliştirirken de yaratıcılığını ,becerilerini(analiz,problem çözme..)ilerletir.Araştırmalar yaparak bilgi ve tecrübelerini artırır vede bunu uygulama alanına sokar, toplumla da paylaşır.
  Gerek iş yerinde gerekse eğitimlerinde çok yönlü ve UYGULAMALI konularla bilgilenme imkanı bulur.Bunlardan bazılar;Mekanik sistemler,enerji dönüşüm,iklimlendirme,enerji kaynaklarını kullanma ve geliştirme,mekanik(araçlar) ve tasarımı,imalatı,dinamiği,otomasyon,,Termodinamik,malzeme,elektronik,bilgisayar,ar-ge,akışkanlar mekaniği,deney,ölçüm,analiz,ve iletişim teknikleri,proje yönetimi,iş güvenliği ve benzerleri.Çalışma hayatında da ;bilgi akıl ve deneyimlerlealgılama,tanımlama,modelleme,,analiz ve yorumlama konularında gelişmeler olur.
  Çok yönlü eğitildiklerinden,çok geniş bir alanda istihdam edilirler.Makina mühendisleri ,üst düzey yönetici adaylarıdır.Modern hayat ancak mühendislerle yaratılır.Mühendislik insan odaklı bir meslektir.Üst yönetimler bu elemanların uzmanlığına saygı duymalı ve bunlardan teknik açıdam maksimum derecede yararlanmalı,başarılarının sürekliliğine imkan sağlamalıdır.
  Mühendisler yaşam boyu öğrenmenin bilincindedir.. Meslek,i etik ve sorumluluk bilincine sahip olduklarından;
  .Bilim ve teknolojik gelişmeleri devamlı izleyerek kendilerini yenilemenin mutluluğunu yaşarlar.

  Cevapla
 2. Selim Han

  Dersler zor gibi. Aslında daha çok üniversitede ki sosyal hayatları nasıl oluyor onu merak ediyorum. Mühendislik diyince bıyıklı kızlar aklıma geliyor.

  Cevapla
 3. Murat

  Bu paralara bu kadar kafa patlatılmaz bence. Babadan kalan bişey yoksa bence hiç gerek yok. Zaten bizdede o yok.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir