Liseden Sonra Nasıl Subay Olunur

Liseden sonra subay olmak için YGS’ye Müteakiben nihai değerlendirmede kullanılmak üzere LYS sınavına girmek şarttır. Bu sınavlardan almanız gereken puanlar için Subay Olmak İçin Kaç Puan Gerekir başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Liseden sonra Subay olmak nispeten diğer yollara yöre daha zor bir yöntemdir. Çok zorlu 4 yıllık bir eğitim döneminden sonra Teğmen olarak mezun olursunuz. Fakat bu durumun bazı avantajları vardır. Zor olmasına rağmen mükemmele yakın ve maddi anlamda rahat bir eğitim döneminden geçeceksiniz.

Tam anlamıyla kendi ayakları üzerinde durabilen tam donanımlı bir insan olacaksınız. Subay olmak yazımızda nasıl bir hayat geçireceğinizi kısaca anlatmaya çalıştık.

Harp okulu okuduğunuzda 2 adet diplomanın sahibi olacaksınız. Bunlardan biri subaylık diploması. Bu diploma tüm dünyada geçerliliği olan bir yönetici diplomasıdır (Hem İngilizce hem Türkçe diploma verilecektir.) Bunlara artı olarak İnşaat, Makine, İşletme, Elektrik Elektronik, Endüstri Mühendisliği diplomalarından birini alacaksınız.

Hemen hemen her spor dalıyla ilgili eğitim olacak birini yarı profesyonel olarak icra edeceksiniz. Ayrıca dövüş sanatlarından birinde siyah kuşak olarak mezun olacaksınız.

Bunların yanı sıra harp okulu mezunu olduğunuz için general olma hatta genel kurmay başkanı olma şansınız olacak. Erken yaşta emekli olup rahat bir hayat içinde diğer hayallerinizi gerçekleştirme şansınız olacak.

Subay olmak ile ilgili tüm yazılar >>

Not: Merak ettiğiniz tün soruları yorum bölümünde sorabilirsiniz. En doğru cevapları alacaksınız.

Liseden Sonra Nasıl Subay Olunur” üzerine 4 düşünce

 1. Salih

  Liseden sonra subay olmak için tek yol harp okullarından birine mi gitmek gerekiyor. Direk göreve başlamanın bir yolu yok mu.

  Cevapla
  1. 5n1k haber Yazar

   Subay olmak zor bir iştir. Zorlu bir eğitimi vardır. Filmlerden fazla etkilenmemek lazım.

   Cevapla
   1. 5n1k haber adamı dibi

    ağzına kurban şimdikii gençlik (bende 17yaşınadyım) filmlerden çok etkileniyor şimdi çok asker dizisi çıktı daha doğru bordo bereli söz olsun isimsizler olsun savaşçı olsun bide börü çıkacak hep asker filmleri var çoğu kişi bunlardan etkilenerek asker olmaya kalkıyor ama bilmedikleri tek şey okadar kolay olmadığı bu iş tv lerden gördüğün için değil bu VATAN a aşık olduğun için yapacaksın

    Cevapla
 2. Murat

  Kesinlikle asker olmalıyım. Belki en zor okul ama kesinlikle harp okullarından birine gireceğim.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir