5N1K HABER

Kucaklarında tezek ve odunla okula gidiyor

Van’a bağlı Kacit köyünde öğrenciler kucaklarında tezek ve odunla okula gidiyor

Kucaklarında tezek ve odunla okula gidiyor
16 Ocak 2016 - 11:03 'de eklendi ve 409 kez görüntülendi.

Van’ın Çatak ilçesinde bağlı Kacit köyünün öğrencileri, tüm zorluklara rağmen eğitimlerini sürdürmeye çalışıyor.

Sözleşmeli 5 öğretmenin görev yaptığı Kaçit İlkokulu’nda 130 öğrenci eğitim görüyor. Öğrenciler kar kalınlığının 1 metre olduğu zorlu kış şartlarında kucaklarında tezek, geven ve odunla okula giderken; öğretmenler, zorlu kış şartlarının öğrenciler için çileye dönüştüğünü belirtti.

Sınıf öğretmeni Hakim Tomay hava sıcaklığının zaman zaman sıfırın altında 20 dereceye kadar düştüğünü ve Milli Eğitim’in kendilerine gönderdiği kömürün de azaldığını, öğrencilerin getirdiği odun ve tezekleri ise sınıfın bir köşesine biriktirdiklerini belirterek şunları söyledi:

“İlçe Kamakamlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okulumuza her yıl kömür yardımı yapılıyor. Ancak bu yıl kar çok yağdı. Havalarda çok soğuk. Kömürümüz önceki yıllara göre çabuk tükendi. Biz de çocukların hasta olmaması için öğrencilerden böyle bir talapte bulunduk. Öğrenciler de her sabah okula gelirken yanlarında birer adet tezek odun veya geven denilen çalıyı getiriyor. Biz de öğretmenler olarak sınıfları bu şekilde ısıtıyoruz.

Ben buradan ayrıca hayırsever vatandaşlardan kırtasiye yardımında bulunmalarını da istiyorum. Öğrencilerimize kırtasiye ve giyim yardımı yapılırsa büyük mutulluk duyarız.”

Her sabah okula gelirken bir odun veya bir tezek getirdiğini anlatan 2’nci sınıf öğrencisi Zozan Görgülü de “Sınıflarımız çok soğuk ısınmak için yakacak getiriyoruz ve öğretmenimiz sobayı yakıyor” dedi.

DHA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER