5N1K HABER

KİTAP YAZMAK PARA KAZANDIRIR MI

KİTAP YAZMAK PARA KAZANDIRIR MI
21 Şubat 2015 - 1:37 'de eklendi ve 1878 kez görüntülendi.

Edebiyat para kazandırır mı?, Kitap Yazmak Para Kazanmak, Kitap Yazmak Kaç Para

Kitap Yazarak Para Kazanılır mı?

Kitap yazmak birçok kişinin hayalidir. Kendi düşüncelerini, fikirlerini başka kişilere aktarmak ya da kurgusal hikâyeler oluşturmak çoğu kişi için bir hobi olmuş durumda. Oldukça prestijli bir alan olsa da bu işi yaparak para kazanmak zor. Ancak yine de imkânsız bir şey değil. Ülkemizde kitap okuma oranı düşük olduğu için bu meslek ya da hobiden para kazanma işi zorlaşıyor. Basılan kitaplar geniş bir kitleye hitap etmediği için fazla sayıda satış da gerçekleşmiyor. Bu nedenle satışlardan kazanacak olduğunuz rakamlar buna oranla fazla yüksek olmayabiliyor. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de kitap okuma oranı yalnızca on binde bir. Özellikle de Avrupa’ya göre bu oran oldukça düşük. UNESCO’nun yapmış olduğu araştırmalara göre Avrupa’daki kitap okuma oranı ise %21 olarak görünüyor. Bu oranların bulunduğu bir yerde ise kitap yazmak, bastırmak ve daha sonra satışını gerçekleştirmek de biraz daha zor oluyor. Kitap yazmak kaç para kazandırır sorusuna bu şekilde bir cevap vermek daha doğru olacaktır. Yine de kaliteli ve akıcı yazılar ortaya çıkartmanız size avantaj sağlayacaktır. Sonuçta yüksek miktarlar kazanmasanız da, belli bir miktarın üzerine çıkma şansınız da bulunuyor. Yazmış olduğunuz kitabın baskısını yaptırmak için anlaşacak olduğunuz firma da size gerekli yardımı sunacaktır. Firmalar için ödenecek miktarlar genelde cüzi rakamlar. Bunun yanı sıra baskı firması da bir takım reklam ve kampanyalara da yer vermektedir.
Okumak istersen>> Kitap yazmak için gerekenler
Okumak istersen>> kitap yazmak hangi aşamalardan geçer
Edebiyat para kazandırır mı sorusunu merak eden çok sayıda kişi vardır. Bunun dışında yalnızca hobi olarak yapan ve az miktarlar kazanmayı göze alan kişilere de rastlamak mümkün olabilir. Yazılan kitaplar genel olarak ilk başta 2 bin sayılık baskı ile çıkar ve çeşitli yerlere dağıtılırlar. Genel olarak kitap satışından elde edilen gelirin %12si yazarlara veriliyor. Ancak basan firma ve kitabın yazarına göre bu oranlar değişiklik gösterebilir. Çok tanınmış ve kitapları ilgi ile takip edilen yazarların kazançları daha fazla olmaktadır. Zaten bu yazarlar bastırmış oldukları kitapları ülke çapına dağıtır ve daha fazla baskı yaptırırlar. Henüz yeni yazar olmuş birisi için bu durum tam tersi olacaktır. Kitap okuma oranının da az olduğu göz önünde bulundurulursa, ismi tanınmamış kişilerin yazmış oldukları kitapların satışları daha az miktarlarda seyredebilir. Bu normal bir durumdur ve ilerleyen zamanlarda takipçilerin artması ile beraber kitap satışlarında da artış söz konusu olacaktır.
Okumak istersen>> Kitap yazma aşamaları
Okumak istersen>> kitap yazmak edebiyat bilmek
Kitap yazmak para kazanmak arasında bu tip bir ilişki bulunur. Genel olarak yazarlık yapmak isteyen kişiler de bu durumun farkında olarak işe başlarlar. Sonradan ismi duyulmuş ya da belli bir kitleye hitap etmeyi başarmış çok sayıda yazar da vardır. Önemli olan yazılan kitabın özgünlüğü ve anlatılanların okuyucu ile sorunsuz, kaliteli şekilde buluşması olacaktır.

Okumak istersen>> Kitap yazmanın püf noktaları

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER