5N1K HABER

KİTAP NASIL YAZILIR: AŞAMALARI, PÜF NOKTALARI, GERKENLER, TEKNİKLERİ

KİTAP NASIL YAZILIR: AŞAMALARI, PÜF NOKTALARI, GERKENLER, TEKNİKLERİ
18 Şubat 2015 - 0:16 'de eklendi ve 4496 kez görüntülendi.

Kitap yazma aşamaları, Kitap yazmak için gerekenler, Kitap yazmanın püf noktaları

KİTAP NASIL YAZILIR: AŞAMALARI, PÜF NOKTALARI, GEREKENLER, TEKNİKLERİ

Kitaplar hayatımızın önemli bir bölümünü oluştururlar. Çok sayıda bilgiyi kitaplardan edinebilecek olduğunuz gibi, kurgu olan kitaplar sayesinde de güzel vakit geçirebilirsiniz. Bazı kişilerin de bu kitapları yazmaya istekleri olur ve bunun için farklı çalışmalar gerçekleştirmek isterler. Her kitap birbirinden farklı içeriklerdedir. Tamamen özgün olması gerekir. Ancak bu sayede okurların dikkatini çeker. Kitap içerisinde kullanılan dilin de tamamen açık olması ve dil hatalarından kaçınılması son derece önemli bir durumdur. Başta bu tip gereklilikler yerine getirilirse daha fazla okurun dikkatini çekmeye başarabilirsiniz. Böylece yazmış olduğunuz kitabın daha fazla kişi tarafından da okunmasını sağlamış olursunuz. Kitap yazma aşamaları farklı bölümlerden oluşur. Yazarların bunlara dikkate alması, uygulamaktan kaçınmaması gerekir. İlk olarak ne tür bir kitap yazmak istediğinizle yola koyulabilirsiniz. Kitabın türüne karar verdikten sonra gerekli planlamaları da yapmalısınız. Yapacak olduğunuz bu planlamalar hangi bölümde ne anlatacak olduğunuzu iyi şekilde belirlemenizi sağlar. Böylece eksiksiz olarak yazacak olduklarınızı tamamlayabilirsiniz. Eğer gerçek olayların geçtiği ve bilgi verici kitaplar yazmak istiyorsanız konu üzerinde tam olarak hâkimiyet kurmanız gerekir. Gerekli olan şeyleri araştırmalı, doğru kaynaklar kullanmalısınız. Bu sayede okuyuculara yanlış bilgiler sunmamış olursunuz. Kurmaca kitaplar yazmak istiyorsanız da hikâyeyi baştan sona iyi şekilde kurgulamalı ve olayların devamlılığı için farklı karakterlere başvurmalısınız.
Okumak istersen>> kitap yazmak hangi aşamalardan geçer
Kitap yazmak için gerekenler bunlarla sınırlı değildir. Birçok kişi hayalini kurmuş olduğu kitaplar için saatlerce düşünür. Yazmaya başladıktan sonra da birkaç paragraf yazar ve devamını getirmek konusunda zorluk çeker. Eğer devam ederlerse de son derece uzun bir zaman harcamak zorunda kalırlar. Gerekli olan bazı metotları bilmemek bu konuda aksaklıklar çıkmasının ve fazladan zaman harcamanın temel nedenleri arasında bulunur. Yazacak olduğunuz kitap için tema ve karakterleri belirledikten sonra diyaloglara da yer vermeniz önemli olur. Genel olarak roman yazmak isteyen kişiler açısından bu aşama önemlidir. Diyalogların kullanılması hem anlatımın daha akıcı olmasına hem de konuların daha açık şekilde verilmesine yardımcı olacaktır. Kitap yazma aşaması düşünüldüğü kadar kısa süreli bir iş değildir. Birkaç gün içerisinde bitirilmesi de söz konusu olmaz. Çünkü kitap yazarken belki milyonlarca kelime kullanırsınız. Bu nedenle kitabı bölümlere ayırarak belli zamanlarda çalışma gerçekleştirebilirsiniz. Bunu yapabilmek için de olayları iyi şekilde kurgulandıktan sonra unutmamak için not etmeniz gerekir. Eğer kitabı yazmayı tamamlarsanız, son olarak gerekli kontrolleri de yapmalısınız.
Okumak istersen>> kitap yazmak edebiyat bilmek
Kitap yazmanın püf noktaları arasında en önemli hususlardan birisi de kontrol ve gözden geçirme aşamasıdır. Bu aşamada çeşitli yanlışlar ya da hatalar ile karşılaşabilirsiniz. Bunları düzeltmiş olduktan sonra yazmış olduklarınızı tekrar gözden geçirirseniz herhangi bir hata kalma riski en aza inmiş olur. Böylece yazdığınız kitap bitmiş ve baskı aşamasına hazır olacaktır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 14 Yorum )

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER