Kimya Mühendisliği İş Olanakları ve Maaşları

kimya mühendisi ne iş yapar, kimya mühendisliği geleceği, devlette çalışma alanları, dersleri zor mu, dersleri nelerdir, ders içerikleri, kimya mühendisleri hangi çalışmaları yapar, kimya mühendislerinin yaptığı çalışmalar

Kimya mühendisliği nedir ?

İnsanlar yaşamlarını daha konforlu hale getirmek için her geçen gün daha farklı çalışmalar yapmaktadırlar. Mühendislik meslekleri de geçtiğimiz yüzyıllardan bu yana insanların yaşam kalitesini arttırmak için kurulmuş meslek gruplarıdır. İlk kurulan mühendislik dalı makine mühendisliğidir. Bunu diğer mühendislik dalları takip etmiştir. Kimya mühendisliği de 19. yüzyıldan itibaren insanların hayatlarını kolaylaştırmak için hayatımıza girmiştir.

Pek çoğumuz her gün duysakta kimya mühendisliğinin ne olduğunu bilmeyiz. Kimya mühendisi bir malzemenin kimyasal yapısında, iç enerjisinde ve fizik hal değiştirmesi durumunda karşılaşılan prosesleri inceleyen ve geliştiren bir mühendislik dalıdır. Hayatımızın bir çok alanında kullandığımız mineraller, polimerler, kompozitler, metaller ve seramikler gibi malzemeleri sağlayan bir alandır. Dünyanın her yerinde bilim ve teknoloji ile insanların hayatlarını kolaylaştırmayı hedefler.

Ülkemizde kimya mühendisliğinin gelişimi

İlk olarak ülkemizde 1933 yılında Atatürk tarafından yapılan düzenlemeler ile kimya mühendisliğine ilişkin ilk adımlar atılmaya başlanmıştır. İstanbul Üniversitesi , Fen Fakültesi ve Kimya Enstitüsü olarak üç yeni enstitü örgütlenmiştir. Bu enstitülerin program süreleri üç yıl olarak belirlenmiştir ve eğitim programlarını tamamlayan öğrencilere sertifika vermişlerdir. Bu enstitü de kimya mühendisliğinin temelini atan kişiler:

Remziye Hisar
Tahsin Rüştü Bayer
Tahsin Artel
Turhan Şeşbeş
Ali Rıza Berkan
Ayşe Saffet Rıza Alpar
Haldun Nüzhet Terem

1937 yılında yapılan yeni düzenlemeler ile 3 yıl olarak verilen eğitim 4 yıl olarak değiştirilmiştir ve enstitüler artık sertifika yerine Kimya Mühendisliği diploması vermeye başlamışlardır.

Kimya mühendisliği programı birçok devlet okulu ve özel okulda verilmektedir. Bunun sebebi ise sanayi de yaşanılan gelişmelerdir. 1958 – 1972 yıllarında yeni sanayi tesislerinin kurulması da kimya mühendislerine olan ihtiyacı arttırmıştır.

Kimya Mühendisliği programında okutulan dersler

1. dönem
Matematik 1
Fizik 1
Genel kimya
Kimya mühendisliğine giriş
Teknik resim
İngilizce
Atatürk ilke ve inkılapları tarihi

2. dönem
Matematik 2
Fizik2
Genel kimya 2
Genel kimya laboratuvarı
Fizik laboratuvarı
Bilgisayar programlama
Atatürk ilke ve inkılapları tarihi 2
İngilizce

3. dönem
Türk dili 1
Analitik kimya
Analitik kimya laboratuvarı
Diferansiyel denklemler
Akademik ingilizce 1
Mühendislik termodinamiği
Kimya mühendisliği temel prensipleri
Seçmeli ders

4. dönem
Fizikokimya
Akışkanlar mekaniği
Türk dili 2
Akademik ingilizce 2
Kimya mühendisliği termodinamiği
Organik kimya
Organik kimya laboratuvarı
Seçmeli ders

5. dönem
Isı aktarımı
Sayısal analiz yöntemleri
Aletli analiz laboratuvarı
Teknik seçmeli dersler

6. dönem
Kütle aktarımı 1
Matematiksel modelleme
Mühendislik ekonomisi
Temel malzeme bilimi
Teknik seçmeli
Kimya mühendisliği laboratuvarı 1

7. dönem
İş sağlığı ve güvenliği 1
Kimyasal teknoloji
Bitirme ödevi
Kimya mühendisliği laboratuvarı 2
Proses kontrol
Teknik seçmeli dersler
Kimya mühendisliği tasarımı 1

8. dönem
İş sağlığı ve güvenliği 2
Kimya mühendisliği laboratuvarı 3
Kimya mühendisliği tasarımı 3
Kütle aktarımı 2
Lisans araştırma projesi
Teknik seçmeli dersler

Her okulda teknik seçmeli dersler farklılık göstermekle birlikte kimya mühendisliği programında verilen dersler öğrencilerin kimyasal yapıları daha iyi kavramalarına yardımcı olacak şekilde ders programları düzenlenmektedir. Ayrıca her mühendislik bölümünde olduğu gibi bu bölümde de zorunlu 2 staj bulunmaktadır.

Kimya mühendislerinin çalışma alanları

Endüstriyel tesisler
Laboratuvarlar
Özel ve kamu proje büroları
İthalat ve ihracat büroları
Petrokimya sektörü
Gübre sektörü
Cam sanayi
İlaç sektörü
Savunma sanayi
Tekstik sektörü
Seramik sektörü
Gıda sektörü
Otomotiv sektörü
Boya sektörü
Çimento sektörü
Metal sanayi
Sabun deterjan ve kozmetik sanayi
Endüstriyel gazlar

Kimya mühendisleri ne iş yapar ?

Kimya mühendisleri araştırma – geliştirme projelerinde yer alırlar. Ürettikleri ürünler ile çevre kirliliğini en aza indirmeyi hedeflerler. Tükenen enerji kaynaklarına karşın yenilenebilir enerji kaynaklarını daha aktif kullanmamızı sağlayacak ürünler tasarlarlar. Ürün kalitesini yükseltirken fiyatı da düşürmeyi amaçlarlar. Bunun yanı sıra bir üretim firmasında tasarımdan üretime kadar olan tüm aşamalarda görev alabilirler.

Kimya mühendislerinden yararlanılacak teknolojiler

Nanoteknoloji
Biyoteknoloji
İleri malzemeler
Biyomedikal
Mühendislik seramikleri
Fiberoptik malzemeler
Geleceğin teknolojisini üretmek için kullanılacak olan tüm malzemler kimya mühendisleri tarafından üretilmektedir. Bu nedenle teknolojinin gelişmesi kimya mühendisliği çalışma alanlarının gelişmesi olacaktır.

Kimya Mühendisi Maaşı

Hem teknoloji hem de insanların daha konforlu bir yaşam sürmesi için gerekli bir mühendislik dalı olan kimya mühendisliği gelecekte en çok en aranan meslek grupları içinde yer alacaktır. Bu nedenle kimya mühendisliği okumak isteyen kişiler geleceğe dönük projeler yapmaya gayret etmelidirler. Kamu da istihdam sayısı çok yüksek değildir. Kamu kurumlarında çalışmak isteyen adaylar Kamu Personeli Seçme Sınavı ile yerleştirilmektediler. Ancak özel sektörde çok fazla alanda ve farklı pozisyonlarda çalışabildikleri için istidam sayısı yüksektir. Kamu da çalışmak isteyen bir kimya mühendisi için ortalama maaş 2500 – 3200 lira arasında değişiklik göstermektedir. Özel sektörde çalışmak isteyen kişiler eğer ki yeni mezunsa ortalama maaşı 1700 lira civarındadır. Ancak tecrübe sahibi kimya mühendisleri için bu miktar artış göstermektedir. Ayrıca kişilerin sahip oldukları diğer belgeler ve sertifikalarda alacakları maaşın artmasına sebep olacaktır. Farklı yabancı dilleri bilmek, bilgisayar programlarına ve program dillerine hakim olmak, yüksek lisans gibi eğitim programlarını tamamlamış olmak daha kolay iş bulmanıza yardımcı olur.

Kimya Mühendisliği Puanları

Her mühendislik dalında olduğu gibi kimya mühendisliğinde de taban puanları geniş bir yelpazeye yayılmıştır. Kimya mühendisliği bölümünde ülkemizde en yüksek taban puana sahip okul Boğaziçi Üniversitesidir. Burada taban puan 2016 – 2017 yılı tercih döneminde 485,34017 puan olmuştur. En düşük taban puan ise 239,65660 puan ile Uşak Üniversitesine aittir. Bir mühendislik dalı olduğu için kimya mühendisliği alanına yerleşmek isteyenler MF4 puan türü ile tercihlerini yapmaları gerekmektedir.

Kimya mühendisinde buluması gereken özellikler

Kimya mühendisi olmak isteyen biri eğitim programını kolay tamamlamak ve başarılı bir iş hayatına sahip olmak için bazı niteliksel özelliklere sahip olması gerekir. Bunun başında matematiksel zeka gelmektedir. Matematik bilgisi her mühendislik dalı için en temel özelliktir. Bunun yanı sıra tasarım süreçlerinde görev alacağı için tasarımsal düşünme ve tasarımı hayata geçirebilme gibi özelliklerin sahibi olmalıdır. Kimya mühendisliği bilgi, teknoloji ve geleceği bir arada bulundurduğu için geleceğe yönelik insan hayatında kolaylıklar sağlayabilecek tasarımlara sahip olmalıdır. Yöneticilik görevlerini de üstleneceği için yönetme gücü yüksek kişiler olmalıdır. Ayrıca araştırma ve geliştirme basamaklarında aktif olarak rol alabilmelidir. Verileri analiz ve sentez yoluyla çözüm için kullanabilmelidir.

Kimya Mühendisliği İş Olanakları ve Maaşları” üzerine 2 düşünce

 1. Serkan Candan

  Bu senede baktığımızda dünyanın en büyük 100 şirketi içinde 3 tane kimya firması var. Ülkemizde bu konuda çok açık var. Kimya diyince hemen deterjan sabun anlaşılıyor. Aslında kozmetikten inşaata geniş bir yelpazesi var. Mutlaka okuyun ve hayalleriniz olsun.

  Cevapla
  1. simge kuru

   siz kimya mühendisliği mi okuyorsunuz ya da yakın çevrenizde bu bölümü okumuş insanlar mı var?
   eğer varsa nerelerde işe başladıklarını maaşları konusunda yardımcı olabilir misiniz?

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir