5N1K HABER

KARBONHİDRAT GERÇEĞİ

27 Ocak 2015 - 1:30 'de eklendi ve 703 kez görüntülendi.

Bu yazıda işlenen konular.

karbonhidrat nedir, karbonhidrat içeren besinler listesi, Karbonhidrat çeşitleri

KARBONHİDRAT NEDİR ? NE İŞE YARAR ? HANGİ YİYECEKLERDE BULUNUR ?

NEDİR ?

Bir organik bileşiktir ve muhteviyatında Oksijen – Hidrojen – Karbon atomlarından oluşur. İnsan vücudunun enerji ihtiyacını karşılar ve protein kullanımını önler. Eğer vücut protein kullanırsa kaslar erir.

NE İŞE YARAR ?

Kaslar enerji kaynağı olarak glikojen kullanır. Vücudunun glikojen depolama kapasitesi düşüktür, bu nedenle devamlı vücuda glikoz takviyesi yapmak gerekir. İnsan vücudu hiç glikoz almadan 24 saat glikojen deposundan ihtiyacını karşılayabilir.Spor yaptığı yada ağır fiziksel faaliyetler içinde 2 saat içinde tüm deposunu tüketir. Vücut eğer yeterinde glikoz bulamaz ise protein yakarak kas erimesine neden olur.

HANGİ YİYECEKLERDE BULUNUR ?

Tahıllar: Mısır gevreği ve her türlü ekmek ayrıca pirinç, arpa,yulaf, makarnada yüksek oranda karbonhidrat içerir.
Meyveler: Armut, ananas, kayısı, hurma, incir, elma, yaban mersini, üzüm, portakal, çilek, karpuz, ve kuru üzüm, muz.
Baklagiller; Nohut, börülce, kuru fasulye, bakla yüksek oranda karbonhidrat barındırırlar.
Sebzeler: Patates, havuç, mısır.
Tatlı tadı aldığınız tüm gıdalarda karbonhidrat vardır.
Yağsız ve diyet süt, diyet yoğurtların hepsi, çikolatalı süt ürünleri karbonhidratlı besinlerdendir. Bütün cikolata ve şeker türleri, ve kurabiyeler yüksek miktarlarda karbonhidrat içerir.

ÇEŞİTLERİ ?

1- Glikoz: Bitkilerin fotosentezi sonucu oluşur depolama şekli ise insan ve hayvanlarda glikojen, bitkilerde nişasta olarak depolanır.
2- Nişasta: Bitkilerin besin deposudur. Patates en bilinen nişastalı üründür.
3- Selüloz: Bitki, mantar ve bakterilerde hücre çeperinde bulunur. Hayvanlarda ve insanlarda bulunmaz ve direk olarak vücuttan atılır. Yalnızca büyükbaş hayvanlarda (geviş getiren küçük başlarda dahil )bağırsaklarındaki bakteriler tutabilir.
4- Glikojen: İnsan ve hayvan hücrelerinde fazla glikozun depolanmış şeklidir. Bitkilerde glikojen bulunmaz.

BESLENME UZMANLARINA GÖRE

İyi Karbonhidratlar : Kompleks karbonhidratlar dediğimiz doğal şeker barındıran besinlerdir. Sindirimi yavaş ve insan vücuduna faydalıdır.
Kötü Karbonhidratlar : Basit karbonhidratlar olarak adlandırılan çabuk şekilde kana karışan yapay şeker barındıran yiyeceklerdir.

DİYET UYGULAMALARI

Proteinin çokça tüketildiği, proteinden uzak durarak yağ yakmayı hedefleyen diyetlerde dikkatli olmak gerekir. Çünkü sonuç olarak karbonhidrat vücudun çok depolayamadığı ve öncelikle yaktığı enerjidir. Vücudun bu prensibine aykırı beslenme ve diyet şekli uzun süreçte vücundun dengesini bozar ve zara vermeye başlar.

DİPNOT

İnsan beyninin tek kaynağıdır. Kabızlığa karşı devamlı tüketilmelidir. Su ve minerallerin vücutta daha fazla tutunmasını sağlar. Ağır vücut aktivitelerinden sonra karbonhidrat ve protein birlikte alınmalıdır. Bu Glikojen depolarının daha hızlı dolmasını sağlar.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER