5N1K HABER

KANSERDEN KORUYOR

KANSERDEN KORUYOR
07 Ağustos 2014 - 12:00 'de eklendi ve 268 kez görüntülendi.

‘Aspirinin bir faydası daha ortaya çıktı’ İngiliz bilim adamlarının yeni bir iddiasına göre aspirin 20 yıl gibi bir sürede sadece İngiltere’de 130 bin insanın hayatını kurtarabilir.

Uzmanlara göre günde bir aspirin tüketmek orta yaşlı insanların kanser riskini ciddi oranda düşürebilir. 50 ile 65 yaşları arasındaki insanlar 10 yıllık süreçte her gün bir aspirin alırsa daha sonra almayı bıraksa bile faydasını göstermeye devam edebilir. Londra’daki Queen Mary Üniversitesi kanser önleme merkezi profesörü Jack Cuzick’in başkanlık ettiği araştırmada 75 mg’lık düşük dozajda tabletlerin 50-65 yaş arasındaki insanlarda faydalı olduğu sonucuna varıldı.

Cuzick “Aspirin kanseri önlemek için, sigara ve obeziteyi azaltmaktan sonra atabileceğimiz en önemli adım ve muhtemelen çok daha basit bir adım olacaktır.”

Ağrı kesici ve enflamasyon yani iltihabı azaltmak için üretilen aspirin bir yüzyıldan fazladır kullanılıyor ve en önemli icatlardan biri sayılıyor. Kalp hastalığı, inme riskini azalttığı uzun zamandır bilinen bir gerçek. Aspirinin bugüne kadar bulunmuş tek yan etkisi ise mideye.

Bilimadamları, iç kanamaya yol açabilen aspirinin, mutlaka doktora danışılarak kullanılması uyarısında da bulundu. Araştırmada, hergün aspirin kullanımının, kolon, mide ve özofajiyel kanserlerden ölüm vakalarını, yaklaşık yüzde 30 ila 40 oranında azalttığı gözlendi.
Uzmanlar, ilacın, meme, prostat ve akciğer kanserlerinden ölüm oranını azalttığı konusunda ise daha zayıf ve değişken bulguların elde edildiğini açıkladı.

Araştırma, İngilizlerin önemli gazetesi The Guardian’da birinci manşet olarak yayınlandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER