5N1K HABER

KADIN ASKER OLMAK VE ŞARTLARI

KADIN ASKER OLMAK VE ŞARTLARI
23 Şubat 2015 - 23:31 'de eklendi ve 8004 kez görüntülendi.

Kadın asker olmak, Bayan asker olmak için gerekenler şartlar, Bayan asker nasıl olunur

Kadın Asker Olmak ve Şartları

Dünyadan Kadın Asker Fotoğrafları >>

Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde yalnızca erkekler değil, kadın askerlere de yer verilmektedir. Birçok genç bu mesleği yapmak ister. Asker olmak için çeşitli şartlar vardır ve genel olarak bunların hepsini yerine getirmek gerekir. Üstelik askerlik için uygun fiziki şartlar da TSK tarafından aranır. Bunlar eksiksiz bir şekilde yerine getirilirse asker olunabilir. Bayanlar için de çeşitli şartlar aranmaktadır. Subay olarak mesleklerini icra edebilirler. İlk olarak askeri okullarda eğitimden geçmeleri gerekir. Bu askeri okullar lise ya da üniversite zamanlarında öğrenci kabul eder. Her iki aşamadan da eğitime başlanması mümkündür. Eğer lise mezunu olunursa ve askerlik mesleği tercih ediliyorsa harp okullarına girilebilir. Bunun yanı sıra üniversite mezunu olan kişilerden de subay adayları alınabilir. Kadın asker olmak iyi bir meslek tercihidir. Bu nedenle de çok sayıda gencin tercihi durumundadır. Mesleğin katı kuralları bulunuyor olsa da geleceği garanti olması nedeni ile daha çok kişinin tercihi olur. Ayrıca görev süresi bittikten sonra emekliye ayrılırken ödenen prim de yüksek miktardadır. Askerlik yapan kişilerin aylık olarak almış oldukları ücretler de yeteri seviyelerde bulunur. Bu gibi avantajları ile askerlik daha çok ön plana çıkmaktadır. Hem eğitim aşamasının hem de görev süresinin disiplinli şekilde geçiyor olması da bazı kişilere dezavantaj oluşturabilir. Bu aşamalarda psikolojik olarak sıkıntı çekmeyecek kişiler daha çok tercih edilecektir.

Bayan asker olmak için gereken şartlar oldukça çeşitlidir ve standart prosedürlerin uygulaması yapılır. Başvuru süresinden sonra adaylar sınavlara tabi tutulurlar. Bu sınavlardan başarı ile geçen kişiler mülakatlara alınırlar. Mülakatlar yüz yüze görüşme şeklinde yapılacaktır ve adaylar bir takım sorular ile karşı karşıya kalırlar. Yalnızca sınav ve mülakatları geçmek de yeterli olmaz. Sağlık şartları da oldukça ön planda tutulur ve bu konuda herhangi bir uyuşmazlık söz konusu olursa kişilerin asker olması söz konusu olmaz. Fiziki olarak herhangi bir rahatsızlığı olmayan ve düzgün bir vücut yapısına sahip olan kişiler askerlik yapabilir. Bunun yanı sıra göz kusurları da asker olmayı engelleyebilecek olan sebepler arasında bulunur. Farklı bölümler için farklı sınırlar koyulsa da, genel olarak göz bozukluğunun belli bir seviye üzerinde olmaması gerekir. Bu da önemli bir durumdur ve oldukça dikkate alınarak inceleme yapılır. Eğer belirtilen kilo ve boy sınırını aşan adaylar varsa bu kişilerin de direk olarak elenmesi söz konusu olacaktır. Askerlik için yapılan bedensel testlerde her türlü ayrıntıya fazlasıyla dikkat edilecektir.

Bayan asker nasıl olunur sorusuna çok sayıda kişi cevap arar ve gerekli şartları da yerine getirmek ister. Belli bir yaş sınırı üzerinde olmayan, sağlık açısından sorunları bulunmayan ve düzgün fiziğe sahip olan bayanların önünde asker olmamaları için çeşitli engeller yoktur.

Muvazzaf Ne demek, Subay Olmak, Muvazzaf ve Sözleşmeli Subay Arasındaki Farklar >>

Dünyadan Kadın Asker Fotoğrafları >>

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 721 Yorum )

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER