KAÇIRILAN KİŞİ SAYISINDA FARKLI HABERLER GELİYOR

‘IŞİD Türkiye’nin Musul Konsolosluğu’nu ele geçirdi’

Musul’u ele geçiren IŞİD Türk Konsolosluğu’na girdi. Militanların konsolos dahil 48 kişiyi kaçırdığı belirtiliyor.

Irak Şam İslam Örgütü(IŞİD) Musul‘daki Türk Konsolosluğu‘na baskın yaptı. IŞİD militanları, Başkonsolos Öztürk Yılmaz ve konsoloslukta görevli tüm diplomatları kaçırdı. IŞİD’in, 40 Özel Harekat Polisi’nin koruduğu konsolosluk binasına 900’den fazla militan ile baskın yaptığı öğrenildi. Kaçırılan kişi saysının 48 olduğu bilgisi geliyor.

Kaçırılan Başkonsolos, Başbakan’ın danışmanlığını yapmıştı

Dışişleri Bakanlığı’nda kariyer diplomat olan Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz, Musul’a atanmadan önce Ankara’da görev yaptığı sırada

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da danışman kadrosunda yer almıştı.

Devlet sisteminde, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Meclis Başkanı gibi üst düzey görevlilere Dışişleri Bakanlığı’ndan dış politika konusunda irtibatı sağlamak üzere danışman atanıyor.

Öztürk Yılmaz da, Ankara’da görev yaptığı dönemde Başbakanlık’ta, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dış politika danışman kadrosunda yer almıştı.

AB Bakanı olduğu dönemde Egemen Bağış’ın da danışmanlığını üstlenen Yılmaz, Dışişleri’nde Ortadoğu uzmanı diplomatlardan biri olarak tanınıyor. Yılmaz, Ankara’ya gelmeden önce Türkiye’nin Avrupa Birliği temsilciğinde de görev yapmıştı. Öztürk Yılmaz, geçen yıl Dışişleri’nin merkez görevinden, Musul Başkonsolosluğu görevine atanmıştı.

Türkiye’nin Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz’ın konvoyu Eylül 2013 ve Mayıs 2014 bombalı saldırılara uğramıştı.

‘SAĞLIK DURUMLARI İYİ’

Reuters’a bilgi veren bir Başbakanlık kaynağı, “Militanlar konsoloslukta bulunan 48 Türk’ün içinde konsolos, özel harekatçılar var. Bunlardan üçü ise çocuk” dedi.

Aynı kaynak, “Militanlar tarafından götürülen 48 kişinin tamamının sağlık durumlarının iyi olduğu teyit edildi” dedi.

KAÇIRILAN KİŞİ SAYISINDA FARKLI HABERLER GELİYOR

AFP’ye konuşan bir emniyet yetkilisi de IŞİD’in Başkonsolos Öztürk Yılmaz dahil 25 kişiyi kaçırdığını söyledi. İsmi açıklanmayan bir albay, “IŞİD üyeleri Türk Başkonsolos ve korumaları ile yardımcıları dahil 25 kişiyi kaçırdı” dedi.

Bir diğer iddia da Başkonsolos dahil ikisi çocuk, üçü kadın 48 kişinin rehin alındığı şeklinde.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuyla ilgili Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile görüştüğü öğrenildi.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir