5N1K HABER

İŞTE IŞİD’ İN SERVETİ

İŞTE IŞİD’ İN SERVETİ
17 Haziran 2014 - 9:58 'de eklendi ve 285 kez görüntülendi.

IŞİD’in serveti 2.4 milyar dolar

Musul’da işgalden hemen önce Irak güvenlik güçlerinin ele geçirdiği flash belleklerdeki verilere göre IŞİD’in 875 milyon doları vardı.

Şehir düştükten sonra ise buna 1.5 milyar dolar daha eklenmiş olabileceği tahmin ediliyor. Disklerde, IŞİD’in yabancı üyeleri, kod adları, envanter, finans kaynakları ve Irak bakanlıklarına sızmış personeliyle ilgili de bilgiler bulunuyor.

Musul’da işgalden hemen önce Irak güvenlik güçlerinin ele geçirdiği flash belleklerdeki verilere göre IŞİD’in 875 milyon doları vardı. Şehir düştükten sonra ise buna 1.5 milyar dolar daha eklenmiş olabileceği tahmin ediliyor. Disklerde, IŞİD’in yabancı üyeleri, kod adları, envanter, finans kaynakları ve Irak bakanlıklarına sızmış personeliyle ilgili de bilgiler bulunuyor.

isid-servet
IRAK’ın başkenti Bağdat’ı tehdit eden Irak-Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) içyüzüyle ilgili çarpıcı bilgiler ortaya çıktı. İngiliz The Guardian gazetesinde yayımlanan makaleye göre örgütün serveti yaklaşık 2.4 milyar dolar olabilir. Musul’un düşmesinden iki gün önce Irak güvenlik güçleri örgütün kuryesi Ebu Haccar’ın sorgulanması sonrasında IŞİD askeri konseyi başkanı Abdulrahman el-Bilavi’nin gizlendiği yeri ele verdi. Birkaç saat sonra El-Bilavi, Musul yakınlarındaki sığınağında ölü bulundu. 160 flash disk ele geçirildi. Kurye sorgusunda “Neye bulaştığınızı bilmiyorsunuz, bu hafta Musul cehenneme dönecek” demişti.

CIA DE BAKIYOR: IŞİD’in saldırısı sonrası bu flash bellekler aralarında Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı’ndan (CIA) uzmanlarının da olduğu istihbarat yetkililerine analiz için gönderildi. İlk bilgilere göre örgütün Musul’u ele geçirmeden önce malvarlığı 875 milyon dolardı. İstihbarat çevrelerinde kentin düşüşünden sonra bankaların yağmalanması ve elde edilen diğer varlıklarla birlikte IŞİD’in servetini 2.4 milyar dolara çıkarmış olabileceği tahminleri yapılıyor.

ARKEOLOJİK KAÇAKÇILIK: İstihbarat örgütleri daha önce IŞİD’in sadece Suriye’deki El Nabuk arkeolojik sahasında yağmaladığı 8 bin yıllık paha biçilmez kalıntılardan 36 milyon dolar kazandığını saptamıştı. Guardian, örgütün 3 yıl gibi kısa bir sürede küçük bir radikal gruptan dünyanın belki de en fazla nakit kaynağa sahip terör oluşumuna dönüştüğünü belirtiyor. Deşifresi halen devam flash belleklerde para kaynağına ilaveten örgütteki tüm yabancı savaşçıların, üst düzey sorumluların adları ve kod adları ile bakanlıklarda örgüte bilgi sağlayan kaynakların parafe edilmiş isimleri de bulundu.

BAKANLIKLARDA FİŞLEME: Verilere göre grup, liderlerini savaş deneyimine göre titizlikle seçmiş. Her biri Amerikan işgaline karşı Irak’ta savaşmış militanlardan oluşan çekirdek kadroya rapor veren örgüt üyeleri birbirlerinin adlarını bilmiyor. IŞİD aynı zamanda Irak bakanlıklarına sızan personeli için bir çeşit fişleme yapmış. Memurların parafe edilmiş isimlerinin yanında “değerli”, “tembel”, “kararsız” ve “izlenmeli” ifadeleri yer alıyor.

IŞİD lideri Bağdadi:

New York’ta görüşürüz

IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi’nin 2009’da Irak’taki Amerikan cezaevinden serbest kalışı sırasında ABD’li komutan Albay Kenneth King’e, “New York’ta görüşürüz” dediği ortaya çıktı. Bağdadi’nin kendisini yakalayan askerlerin çoğunun New York’tan geldiğini bildiği için King o zaman bu sözleri şaka olarak nitelendirmiş. Bağdadi, Bucca Kampı’ndaki hapiste 4 yıl geçirmiş. Amerikan haber sitesi Daily Beast’e konuşan Albay King, Bağdadi’nin yakalanan en tehlikeli cihatçılar arasında olmadığını da ekledi.

ABD: İran ile işbirliğine açığız

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Irak Şam İslam Devleti militanlarının Irak’taki ilerleyişi konusunda İran ile işbirliğine açık olduklarını söyledi. Kerry, Yahoo News’a verdiği röportajda ABD’nin İrak konusunda İran’la askeri işbirliği yapıp yapmayacağı sorusuna “Yapıcı hiçbir çözümü ihtimal dışı tutmuyorum. İran, şiddeti sonlandırmaya ve Irak yönetiminde güveni inşa etmeye yardımcı olabilirse, Washington, Tahran ile konuşmaya hazırdır” dedi. Ancak Beyaz Saray, İran’la askeri işbirliği olmayacağını duyurdu. Beyaz Saray’ın açıklamasından önce İsrail, Irak konusunda ABD ile İran arasında olabilecek her türlü işbirliğinden kaygı duyduğunu belirtmişti. ABD ile İran arasındaki görüşmelerin İran’ın nükleer faaliyetleriyle ilgili Viyana’daki zirvede gerçekleşeceği belirtiliyor. İran, Irak’ta ABD’yle işbirliğini düşünebileceklerini açıklamıştı.
Barzani İran’dan Türkiye’ye geliyor
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani’nin, IŞİD krizini görüşmek üzere İran’a gittiği bildirildi. Barzani’nin yardımcısı Kubat Talabani’yle, İran’daki temaslarından sonra Türkiye’ye geçeceği öne sürüldü.

1700 infaz doğrulanmıyor

IŞİD’in geçtiğimiz cuma yaptığı 1700 esir Şii asker ve polisi infaz ettiğine dair açıklama Iraklı yetkililer tarafından gerçekçi bulunmadı. Amerikan The New York Times gazetesine konuşan Irak hükümetinden üst düzey bir yetkili, “Katliam olduğundan şüphemiz yok ama 1700 büyük bir rakam” dedi. Bir Irak güvenlik görevlisi de 800 askerin esir alındığını doğruladı ama, 1700 kişinin infaz edildiği haberlerini abartılı olarak niteledi. Ülkedeki İnsan Hakları İzleme örgütünde görevli araştırmacı Erin Evers ise katliam fotoğraflarıyla ilgili olarak, “Fotoğrafları doğrulamaya çalışıyoruz. Ben bunların gerçek oldukları konusunda henüz ikna olmadım” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER