5N1K HABER

İSRAİL KATLİAMI SINIR TANIMIYOR

İSRAİL KATLİAMI SINIR TANIMIYOR
11 Temmuz 2014 - 13:18 'de eklendi ve 244 kez görüntülendi.

İsrail Gazze’de evleri bombalamak için 10 dakika süre veriyor…

İsrail’in Gazze bombardımanı devam ediyor. Yarısı kadın ve çocuk 86 Filistinli kadledilirken Gazzeliler “Ya özgürlük ya ölüm” diyor.

İsrail’in Gazze’yi kanlı işgal operasyonunda beşinci güne girilirken yarısı kadın ve çocuk 86 Filistinli katledildi, 570 Filistinli de yaralandı. Sadece 23 saatte Gazze’ye 322 hava saldırısı düzenlendi. Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları da İsrail’e füze fırlatmaya devam ediyor. Gazze’de sivil toplum kuruluşlarında faaliyet gösteren Muhammed Mürteca AKŞAM’a İsrail saldırılarına ve Gazze halkının durumuna dair önemli bilgiler verdi. Bomba sesleri eşliğinde telefonda sorularımızı yanıtlayan Mürteca İsrail ordusunun, saldırıların havadan, karadan ve denizden gerçekleştirdiğini anlattı.

ÖLENLERİN YÜZDE 80’İ SİVİL

Neredeyse 10 dakika arayla bir evin yıkıldığını söyleyen Mürteca İsrail ordusunun bir evi vurmadan önce anons yaparak evdekilere 10 dakika süre verdiğini ve o süre içinde kaçamayanın öldürüldüğünü anlattı. “Hatta çoğu kez 10 dakika bile sürmüyor” diyen Mürteca ölenlerin yüzde 80’inin siviller olduğunu belirtti. Mürteca İsrail’in yasaklı silahları kullandığını da söyledi.

TIBBİ MALZEME TÜKENİYOR

Hastanelerde tıbbi malzemenin tükenme noktasına geldiğini söyleyen Muhammed Mürteca elektrik kesintisinden ötürü sürekli çalışan jeneratörler için yedek parçaya ihtiyaç duyulduğunu belirtirken Gazze’nin tüm Müslümanların duasına ihtiyacı olduğunu ifade etti. Mürteca Hamas füzeleri hakkında ise şunları söyledi: “Eminim dünyadaki herkes şunu soruyordur: Gazze halkı Hamas’a, füze atmayı durdur ki daha fazla çocuk ölmesin demiyor mu? Hayır demiyor. 7’den 70’e bütün Gazze halkı kaybedecek bir şeyimiz yok, ya özgürlük ya ölüm diyor.”

İSRAİL’İ PROTESTO

ABD’nin New York kentinde, İsrail’in Gazze saldırısı protesto edildi. İsrail’in BM Daimi Temsilciliği önünde toplanan binlerce gösterici tekbir getirip, sloganlar atarak hava saldırılarını ve bu duruma duyarsız kalan medya kuruluşlarını kınadı.

AMAÇ ‘UZLAŞIYI’ BOZMAK

Hamas’ın İsrail’e karşı başlattığı tarihi direnişten söz eden Gazzeli Muhammed Mürteca önceki gün Hamas’ın askeri kanadı İzzettin el-Kassam Tugaylarına bağlı birliklerin denizin altından ilk kez İsrail sahiline çıkarma yaptığını doğruladı. Mürteca dün de Aşdod’a denizin altından ikinci çıkarmanın yapıldığını açıkladı. Hamas’ın gücünün sadece yüzde 10’unu kullandığını belirten Mürteca Tel Aviv yönetiminin Hamas-el Fetih uzlaşısının bozmayı amaçladığını da vurguladı. Mürteca yoksul Gazze halkının artık bu uzlaşıdan umudunun kalmadığını da belirtti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER