5N1K HABER

IRAK’TA IŞİD FETVASI

IRAK’TA IŞİD FETVASI
30 Haziran 2014 - 11:48 'de eklendi ve 282 kez görüntülendi.

Irak’ta IŞİD ile savaşan peşmerge için oruç fetvası

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Alimler Birliği’nin, IŞİD terör örgütü öncülüğündeki silahlı gruplarla savaşan peşmerge için, oruçlarını yiyebilirler fetvasını verdiği bildirildi.

Irak’ta IŞİD ile savaşan peşmerge için oruç fetvası
Alimler Birliği’nin resmi sitesinde yayımlanan açıklamaya göre, Yüksek Fetva Kurulu, gelen sorular üzerine peşmergenin cephedeki durumuna açıklık getirdi.

Açıklamada, “Peşmerge, çatışma bölgesinde olduğu için seferi kabul edilir. Ayrıca sıcak çatışmalar özel şartlara sahiptirler. Bu yüzden ramazan ayında oruçlarını tutmayıp, daha sonra kaza edebilirler” denildi.

Vatandaşlardan gelen sorular üzerine peşmergenin, cephede namaz kılma durumunu da ele alan Yüksek Fetva Kurulu, şu fetvayı verdi:

“Peşmergeler, çatışma esnasında şartları nasıl el verirse o şekilde hareket etmekte serbesttirler. Namazları cem edebilir veya kazaya bırakabilirler. Durum sakinleşince vaktinde ve tam olarak kılmalıdırlar. Fakat çatışma ve karşılaşma korkusu varsa namazları toplu olarak kılabilirler.”

Irak’ın içinde bulunduğu siyasi ve askeri kriz nedeniyle ciddi bir güvenlik sorununun oluştuğu ifade edilen açıklamada, Kürdistan bölgesi topraklarıyla, halkının can ve mal güvenliğinin tehdit altında olduğuna işaret edildi.

(AA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER