İnşaat Mühendisliği İş İmkanları, Maaşları

İnşaat mühendisliği hakkında bilgi, inşaat mühendisliği dersleri, inşaat mühendisliği ne kadar maaş alır, inşaat mühendisliğinin geleceği, inşaat mühendisliği ne iş yapar ne kadar kazanır, inşaat mühendisliği bayanlar için nasıl bir meslek

Ülkemizde devlet ya da özel üniversite kurumlarında bir mühendislik bölümü olarak okutulan inşaat Mühendisliği, elbette ki yine yurt dışı üniversitelerinde de eğitimler arasında yer almaktadır. Genel olarak malzeme teknikleri, inşaat yapılarının denetlemesi, plan ve projesini kapsayan bu bölüm, yapım esnasında gerekli olan mimari yapı ile de arasında bir bağlantı vardır. Kalite hesaplamaları ve dayanım hesaplamaları da inşaat mühendisleri tarafından yapılıp kontrol edilirken, bu tecrübeleri kazanabilmek adına üniversite dersleri olarak aşağıda yer alan dersler okutulmaktadır.

İnşaat mühendisliği dersleri nelerdir?

Ülkemizde ya da yurt dışı olmak üzere her üniversite de genel olarak ortak dersler bulunsa da elbette ki yine bunun yanı sıra dersler arasında farklılık görebilmek mümkündür. Genel olarak, inşaat mühendisliği bölümü için eğitim verilen derslerden bahsetmek gerekirse, bilgiler şöyledir.

Örnek olarak, Ankara Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü derslerinden bilgiler vermek gerekirse, dönem dersleri olarak şu şekilde de sunulabilir.

1. Dönem dersleri
Kimya laboratuvarı
İngilizce
Atatürk ilke ve inkılap tarihi I
Fizik I
İnşaat mühendisliğine giriş
Kimya
Matematik I

2. Dönem dersleri
Bilgisayar programlama dilleri
Fizik II
Fizik laboratuvarı
İngilizce
Matematik II
Atatürk ilke ve inkılap tarihi II
Teknik resim

3. Dönem dersleri
Jeoloji
İngilizce
Genel malzeme bilimi
Mekanik ( statik )
İstatistik
Yapı işleri şantiye tekniği
Yüksek Matematik I
Türkçe I

4. Dönem dersleri
İngilizce
Ölçme bilgisi
Türkçe II
Yapı malzemeleri
Mekanik ( dinamik )
Mukavemet I
Yüksek Matematik II

5. Dönem dersleri
Yapı statiği
Ulaşım mühendisliği
Zemin mekaniği I
Akışkanlar mekaniği
Staj I
Mukavemet II
Sayısal çözümleme

6. Dönem dersleri
Betonarme I
Zemin mekaniği II
Hidromekanik
Ulaşım yapıları tasarımı
Hidroloji
Yapı statiği II

7. Dönem dersleri
Betonarme II
Su kaynakları mühendisliği I
Çelik yapılar
Staj II
Temel mühendislik I
Seçmeli dersler

8. Dönem dersleri
Su kaynakları mühendisliği II
Betonarme sistem tasarımı
Yapı dinamiği ve deprem mühendisliği
Bitirme ödevi
İnşaat mühendisliği araştırma ve projelendirme
Seçmeli dersler

Yukarıda yer alan kültür ve meslek dersleri, Ankara Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği için geçerli olmaktadır. Elbette ki üniversite öğrenci adaylarımız için, merak edilen sorular arasında, taban ve tavan puanları da yer almaktadır. Kısaca, puanlar ve 2017 taban puanları hakkında da bilgiler vermek gerekirse, birkaç üniversite adı vererek, puanları ile sizlere yardımcı olabiliriz.

İnşaat mühendisliği puanları

Üniversitelerin öğrenci kabulü için şart koydukları puanlar, devlet ya da özel üniversite olmasına göre değişiklik göstermektedir. Elbette ki özel üniversitelerde puanlar, devlet üniversitelerine göre oldukça düşük olurken, yine devlet üniversiteleri için de bazı yıllar düşük puan ile mühendislik bölümü öğrenci alımı yapılabilmektedir. Aşağı da yer alan okullar ve 2017 taban puanları şöyledir.

2016- 2017 yılı için örnek olarak, 65 kontenjana sahip olan İstanbul Boğaziçi Üniversitesi MF- 4 puan türü ele alınarak, en küçük puan, 497,78273 olarak tanımlanırken, en yüksek puan ise, 524,91404 olarak kayıtlara geçmiştir.

İstanbul Teknik Üniversitesi yine her yıl olduğu gibi, MF- 4 puan türünü kullanılarak 45 kontenjan kullanılarak, en düşük ve en yüksek olmak üzere; 467,67094- 497,66531 tanımlanmaktadır.

Ankara’ da bulunan Orta Doğu Teknik Üniversitesi ( ODTU) için, 180 kontenjan ayrılmıştır. Bahsettiğimizi 3 üniversite için bölüm dili İngilizce olarak belirlenmiş olurken, bu okulda ise en düşük ve en yüksek MF – 4 tipi puan türü; 465,28228 – 495,18791 olarak kayıtlara geçmiştir.

Yine bölüm dili İngilizce olmayan İstanbul Teknik Üniversitesi için ise 2016-2017 yaklaşık puan ise; 455,0000 492,0000 şeklinde olmuştur.

Yıldız Teknik Üniversitesi için 40 kontenjan ayrılmış olup, 450,0000- 455,0000 yaklaşık puan belirlenmiştir.

Özel üniversite puanları nasıldır?

İlk paragrafta da bahsettiğimiz gibi elbette ki özel üniversitelerde, devlet üniversite puanlarının yarısı düşüklükte puan görebilmek mümkündür. Mesela, 2016- 2017 öğrenim yılı için karşınıza çıkan en düşük puanlar, şu üniversiteler dahilinde sizlere sunulmaktadır.

Okan üniversitesi ( İngilizce ) 239,62469- 268,21438 olarak tanımlanmıştır. Sırasıyla aşağıda yer alan üniversite puanlarına da OSYM kılavuzlarından ulaşarak, puanlar hakkında daha detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

İstanbul Gelişim Üniversitesi

Doğu Akdeniz üniversitesi

Işık üniversitesi

İstanbul Aydın Üniversitesi

% 75 burslu eğitim veren Uluslararası KKTC Üniversitesi ise, 240,00641- 259,18480 puanı ile öğrencilerin karşısına çıkmıştır. Bu üniversite ise 30 kontenjan yer ayırmış olurken, yerleşme sonuçlarında 20 kişi işleme alınmıştır.

İnşaat mühendisliği maaşları

Her sektörde olduğu gibi yine son yıllarda oldukça fazla gelişim gösteren inşaat sektörü, mühendislerine de tecrübelerine göre ihtiyaçlarını karışmaktadır. Elbette ki çalıştığınız proje ya da yapı maaşlarınızı etkileyen faktörler arasındadır. Bunların yanı sıra sizlerde bulunan belgeler, sertifikalar ve yetkiler maaşlarınızı etkileyecek olan önemli özellikler arasında.

İnşaat mühendisi memur
Uzman ve uzman yardımcısı olan inşaat mühendisleri
Sahada çalışan inşaat mühendisleri
İngilizce bilen, tecrübeleri proje mühendisleri
Kamu sektöründe müdür, müdür yardımcısı, başkan ya da başkan yardımcısı olan mühendisler

Gördüğünüz gibi yukarıda yer alan her mühendisin aynı maaşı alması mümkün değildir. Yaptığı işe ve kuruma göre farklı maaşlar alabilmektesiniz. Genel olarak, yeni mezun bir mühendis eğer ki hiçbir tecrübesi yok ise ortalama olarak 1500 TL üzeri bir maaş ile işe başlayacaktır. Yine yapı denetim şirketlerinde çalışan mühendisler, 1400 TL ve 2200 gibi düşük bir maaş alıyor denilebilir.

İnşaat mühendislerinin İSG uzmanı olarak çalışması durumunda, bir yapı denetim şirketinde çalışmasından daha yüksek maaş alacağı bilinmektedir. 2250 TL ve 3250 gibi bir maaş alması mümkündür.

Yine bir ofiste, proje şirketinde çalışan bir inşaat mühendisi, 1750 TL ve 2500 TL aralığında maaş alabilecektir. Peki, yüksek maaşları kimler alıyor?

Yüksek maaşlı olarak inşaat mühendisi çalışanı olmak istiyorsanız, tecrübeniz ve çalışacağınız kurum oldukça önemlidir. Mesela üniversitelerde hizmet veren mühendisler, ortalama olarak 2850 TL ve 3100 arası maaş almaktadır.

Daha yüksek gelirli mühendisler ise; yılardır bu sektörde hizmet vermiş, bazı unvan ve becerileri, sorumluluk ve yetkileri almış olanlardır. Böylelikle 5000 TL ve 10.000 TL üzer maaş alabilmeniz de mümkün olabiliyor.
Uzman ve uzman yardımcısı olağan çalışan bir inşaat mühendisi ise; 3300 TL ve 4500 TL aralığında aylık gelir elde edebilmesi mümkündür.

Sizlere genel olarak inşaat mühendisliği dersleri, puanları ve maaşları hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Bu bilgilerin yanı sıra daha diğer mühendislik bölümleri hakkında da bilgilere sahip olmak istiyorsanız, web adresimiz üzerinde yer alan diğer bilgilere de göz atabilirsiniz. Eğer ki yukarıda yer alan üniversite isimleri sizler için yetersiz olduysa, OSYM resmi web sayfası üzerinden, hem geçmiş yıllar için hem de mevcut yıl için taban ve tavan puanlarına ulaşabilirsiniz. Böylelikle hedeflerinizi belirleyerek, artık pes etmeden önünüzde ki yıl için mükemmel bir çalışma kayıt ederek, istediğiniz gibi bir inşaat mühendisliği bölümünü kazanabilir, hayallerinizi gerçekleştirmek için her yapıya bir tuğla sizde koyabilirsiniz.

İnşaat Mühendisliği İş İmkanları, Maaşları” üzerine 3 düşünce

 1. Şafak

  İnşaat mühendisliği dersleri en zor derslerdir. İlk 3 yıl çok zor. Son yıl rahat. İnşaat mühendisliği okuyan yorumları.

  Cevapla
 2. gürkan pakdemir

  2 senedir kazanmak için uğraşıyorum bu sene başaracağım inşallah. Babam da mühendis

  Cevapla
 3. İsmail

  Dersler zor gözüküyor. Baban müteahhit değilse bence okumak mantıklı değil. Yine de yazı için teşekkürler

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir