5N1K HABER

İdrar Rengi ve Anlamları

İdrar Rengi ve Anlamları
08 Nisan 2017 - 1:31 'de eklendi ve 206 kez görüntülendi.

İdrar Rengi ve Anlamları

Tıbben idrar rengi nasıl olmalıdır? Kadın erkek fark etmez, idrar rengi açık sarıdan kehribar sarısı rengine kadar normal kabul edilir.

Vücudun dışarı attığı en steril madde idrardır. İdrarın rengi yediğimiz yemeklere, içtiğimiz içeceklere, yorgunluğa, hastalığa göre değişiklik gösterebilir.

Ürokrom idrara renk veren pigmentlerdir. Vücuttaki değişiklikler bu pigmenti etkiler.

Vücudun yaşadığı her duruma karşılık veren en iyi uyarıcı aslında idrarımızdır. Örnek olarak; gün içinde az miktarda su tüketmek idrarımızın koyulaşmasına sebep olur ve bu bize su tüketmemiz için bir uyarıdır.

Su Gibi ve Açık Sarı İdrar

İdeal idrar rengi budur. Açık sarı olmasıda ırk, coğrafya özelliklerine göre idealdir. Su tüketimi ve dengeli bir beslenme oladuğu ve hastalık olmaması durumun da idrar su gibi veya açık sarı olur. İstisnai bir durum varıdr ve dikkatli olmak gerekir. Eğer su tüketimin çok değilse ve idrarınız beyaz ise diyabet hastalığından şüphelenmelisiniz.

Yosun Rengi (Yeşil/Mavi) İdrar

Yiyeceklere bağlıdır. Hatta kokusunu bile değiştirebilir. Gıda boyası içeren yiyecekler tüketmek buna sebep olabilir. Bu durumla karşılaşıldığında gün içinde veya son 24 saat içinde ne tüketildiği düşünmek gerekir.

Kırmızı / Pembe İdrar

Kırmızı renkli gıda tüketmek temel sebeptir. Bağırsak hızlandırıcı yani kabızlık giderici, laktik asit (laksatif) içeren ilaç kullanılması durumunda görülebilir. Bu durumda önemli ve tehlikeli olan durum prostatınızın çok büyüdüğüne veya böbrek kanserine işaret edebilir.

Bulanık İdrar

Böbrek veya idrar yollarında bir sıkıntı olduğuna işaret eder. Bu durum 7 – 8 idrarınız böyle devam ederse mutlaka doktora görünmelisiniz.

Kahverengi veya Turuncu İdrar

Kırmızı renkli gıda tüketimi ve ilaç tüketimine bağlı olarak bu rengi alabilir. Portakal rengi idrarı sarılık ve susuz kalma bigi sağlık sorunlarına bağlamak mümkündür. Soğuk almak nedenlerinden biri olabilir.

Köpüklü idrar

Olması gerekenden veya bünyenizin kaldıracağından fazla protein tüketmeniz durumunda köpüklü idrar görülebilir.

Hangi durumlarda doktora gitmeli?

İdrar rengi değişikliği süresini takip etmek gerekir. Şüphelendiğiniz durum en az 7 veya 8 idrar devam etmelidir. (Kan olması durumu hariç. Bu durumda direk doktora gitmelisiniz.). Özellikle beslenme alışkanlıklarınızdaki değişimi değerlendirmelisiniz. Ayrıca hastalık tedavisi ve ilaç kullanımı dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Hastalığın rengi değiştirebileceği gibi ilaçlarda değiştirebilir.

İdrarı kontrol ederken nelere dikkat etmeli ?

– Sıklığını takip etmelisiniz ?
– İdrara çıkarken zorlanma ve acı hissediyor musunuz ?
– Hissettiğinizden az idrar mı çıkarıyorsunuz ?
– Gece sık sık uyanarak mı idrara gidiyorsunuz ?
– Fazla miktarda mı idrara çıkıyorsunuz?
– İdrar kaçırma olmaya başladı mı ?

İdrar renk değişimleri soğuk kanlı şekilde takip edilmeli nedenleri bulunmalı, yukarıdaki belirtiler varsa doktora başvurulmalıdır.

pembe idrar, kahverengi idrar, idrar rengi neden koyulaşır, idrar rengi beyaz, idrarın koyu sarı olması ve kokması, idrar rengi su gibi

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 2 Yorum )

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER