5N1K HABER

İç Mimarlık Ne İş Yapar, Maaşları

İç Mimarlık Ne İş Yapar, Maaşları
09 Şubat 2017 - 19:20 'de eklendi ve 166 kez görüntülendi.

İç Mimarlık

Bugün inceleyeceğimiz meslek dalıyla ilgili şu sorulara cevap arayacağız: iç mimarlık maaşları, iç mimarlık ne iş yapar, iç mimar olmak için kaç puan gerekir, iç mimarlık yetenek sınavıyla almayan üniversiteler, mimar olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir, iç mimar olmak için hangi liseye gitmek gerekir, mimarlık sayısal mı eşit ağırlık mı, eşit ağırlıkmimarlık üniversiteleri, mimar olmak isteyenlerin sahip olması gereken özellikler, mimarlık için hangi derslere ağırlık verilmeli

   İlk olarak iç mimar kimdir ondan bahsedelim. Her hangi bir yapının, örnek olarak, sinema, lokanta, büro ya da en basitinden bir ev ya da çevre, bahçe gibi düzenlemeleri, müşterilerin istek ve ihtiyaçlarına göre en ekonomik şekilde fakat kalite kapsamında düzenleyen kişilere iç mimar denmektedir.

Elbette ki mimarlık, iç ve dış mimar olarak çeşide sahip olmaktadır. Mekânların iç düzenlemelerini, ekonomik şartları ele alarak, kaliteli, verimli ve ekonomik olarak düzenlemekte yardımcı olan kişilere de iç mimar olarak unvan verilmiş olmaktadır. Bu unvanı kazanabilmek üzere ise, üniversitelerin ilgili bölümlerinden gerekli başarı puanı ile birlikte mezun olmak ve diplomaya hak kazanmak gerekiyor. Peki, iç mimarlık için, ülkemizde bulunan üniversiteler hangi puanlar ile yerleştirme yapmıştır.

Geçmiş yerleştirmelerde, yani; 2016- 2017 yerleştirme puanları olarak, iç mimarlık tavan ve tavan değerleri aşağı da ki gibi yer almaktadır. Bu bilgilere göz atarak, seçimlerinizde karar süreçlerinizi hızlandırabilirsiniz.

İç mimarlık puanları

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ iç mimarlık bölümü için 2016 ve 2017 yılı için yerleştirme puanları; 423,86836 ve 464,09069 aralığında olmuştur.
İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ için, İngilizce ve tam burslu bu bölüme kayıt yaptırmakta olan puan aralığı ise bu yıl için, 413,71029 ile 433,53391 olmaktadır.
Eskişehir ANADOLU ÜNİVERSİTESİ ise; MF- 4 puan türünden; 40 kişilik kontenjana 365,54661 ile 413,07289 aralığında yerleştirme yapmıştır.
İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ için tam burslu kayıt yaptırmak isteyenler ise bu yıl verilerine göre; 359,36141 ile 376,99004 aralığında puan almış olmaları gerekmekteydi. Fakat bu üniversite de 4 kişilik kontenjan olduğu ve yerleşme yapıldığı görülmektedir. Gelecek yerleştirme döneminde açılan kontenjanlarda yükselme ya da düşürülme olabilmektedir.
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ  Antalya İç mimarlık isteyenler için; 335,23860 ve 399,55084 aralığında bir yerleştirme yapılmıştır. Yani bu yıl ortalama olarak bu puan aralıklarında bir puan almanız sizlere şans verecektir. Tabi ki bu puanların biraz daha üstüne çıkmak, yerleştirme zamanlarında sizlere yardımcı olabilecektir.
Trabzon’da yer alan KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ  2016 ve 2017 yılı için yerleştirme puanları da; 331,49234 ile 381,65213 aralığında olmaktadır.
2 kontenjana sahip olan ve ücretli olan İstanbul Arel Üniversitesi; 230,68031 ile 232,75636 aralığında yerleştirme yapmıştır.
Son olarak ise; FATİH SULTAN MEHMET VAKIF ÜNİVERSİTESİ % 50 burs seçeneği ile; 277,71168 ile 325,28835 aralığında yerleştirme yapmıştır.

Elbette ki yukarıda yer alan üniversitelerin dışında daha onlarca farklı üniversite, ücretli , % 50 burslu ya da % 100 burslu olarak öğrencilere kayıt imkânı sunmaktadır. Tercih ettiğiniz üniversitenin resmi web sayfasına göz atarak konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Yine bunun yanı sıra zaman zaman güncel olarak yayınlanan içerik bilgilerimize göz atarak, konular hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ne iş yaparlar?

Yukarıda yer alan bilgiler ile kısaca bazı üniversitelerin taban ve tavan puanlarından bahsetmiş oldu. Peki, bahsedilen iç mimarlar tam olarak ne iş yapıyor ve hangi görevleri üstleniyorlar? Aşağıda yer alan maddelerden bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Mekân tasarımı için ilk olarak analiz ve araştırmalar yaparlar.
Mimarlık ekibinin içerisinde yer alan iç mimarlar, mekânlarda boyut ve konum düzenlemesi yaparken, yine kullanılacak olan ekipmanlar hakkında da bilgiler sunmak zorundadır. Bunların belirlenmesini sağlayarak, tasarım sürecini başlatmaktadır.

Müşterilerin istek ve ihtiyaçlarına göre tasarımlar gerçekleştirmektedir.
Kullanılacak ya da her hangi bir malzemenin satın alma döneminde de müşterilere yardımcı olmaktadır
Yine mobilya, halı ya da her hangi perde düzeninin yerleştirilmesini sağlayacaklardır
Yeniden düzenlenmesi gereken yapılarda görev alırken, yenileme ve tasarım özellikleri ile uğraşmaktadırlar.

Yine kariyer olanakları da geniş olurken, yeterlilik dereceleri alan lisansüstü eğitimlerine sahip olan mimarlar pek çok bölgede iş imkânı yakalayabilirler. Elbette ki kazanılan yeterlilikler ve tecrübeler ile birlikte beğenilen bir mimar olmak iş hayatınızda sizlere oldukça fazla yardımcı olabilecektir.

Düzenli, disiplinli ve yaratıcı, analitik düşünce kabiliyetine sahip, insan ilişkilerinde iyi ve ikna kabiliyeti yüksek olan kişilerin iç mimar olabilmesi için yeterli olduğu söylenebilir aslında. Geriye kalan özellikler kişisel gelişim ve sabır ile olurken, imkânsızlıklardan uzak durmakta yine sizlere sahip olan bir yetenek olmalıdır.

İdari ve teknik yönetici olarak istihdam edebilmeleri mümkündür

Bazı yarışmalara katılma sureti ile ürün tanıtımları yapabilirler

Kendi işletmelerini ve iş yerlerini açarak, hizmet verebilirler

Özel sektörde bildiğiniz gibi çalışma imkânları yakalayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra yine Bayındırlık ve İskân Bakanlığına bağlı olarak, belediyelerde de istihdam edebilmeniz mümkündür.

Kamu kuruluşlarında belirlenen maaşlar net olsa da, özel sektörde oldukça düşük ve gerçekten ciddi miktarlar kazanabilmeniz mümkündür. Bu da kazandığınız tecrübelere staj yaptığınız yerlere, aldığınız kişisel gelişim eğitimlerine ve katıldığınız seminerlere göre değişiklik gösterebilmektedir.

İç mimarlarda bazı kişilik özellikleri

Elbette ki her mesleğin bazı gereklilikleri bulunmaktadır. Yine bir iç mimar için kişilik özelliklerinden bahsetmek gerekirse;

İlk olarak zihinde canlandırma hissi ve gücü sahip olunması gerekenler arasında yer alıyor.

Her hangi bir mekânı kafalarında kurgulayıp, tasarım sürecini kısa sürede başlatmak ve bu süreç içerisinde etkili, verimli bir şekilde işlem görebilmeleri önemlidir

Resim, sosyoloji, tarih ya da görsel sanatlar gibi alanlarda kendilerine kazanımlar sağlamak zorunda. Eğer ki mesleğin gereklerini taşımak istiyorsanız, bu alanlarda kendinizi geliştirmeniz sizlere meslek adına oldukça rahatlık sunacaktır.

Eleştirilere açık ve insan ilişkilerinde iyi olmanız gerekiyor. Müşteriler ile sürekli iletişim içerisinde olacağınızdan dolayı, kendinizi ifade edebilme yeteneklerine sahip olmanızın yanı sıra düşüncelerinizi doğru ve net bir şekilde karşıya yansıtmanız gerekmektedir.

Renkleri ayırt edebilme ve renk kullanımı konusunda biraz yaratıcı olmanız gerekiyor. Yine uzak ilişkilerini canlandırabilmeniz ve bunları kafanızda farklı kurgu ile beslemeniz gerekebilir.

İç mimar maaşları

Çalıştığınız kurum, bölge, yaptınız iş, iş kalitesi, iş verimliliği, sahip olduğunuz yeterlilikler, belgeler ve sertifikalar, alacağınız maaşları etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Elbette ki yine özel sektör ve devlet sektöründe istihdam etmeniz maaşlarınızda farklılık gösterebilecektir.

Devlet sektöründe sabit bir maaş üzerinden çalışmanız mümkün olurken, derece ve kademelerinizin yükselmesi halinde maaşlarınız yükselecektir. Fakat özel sektörde istihdam etmeniz halinde, kendinizi geliştirdikçe yüksek maaş talep etme imkânınız bulunuyor. Böylelikle kendi yeterliliklerinize göre kendi maaşınızı kendiniz bile belirleyebilirsiniz. Çünkü sağlam, yaratıcı, düşünce kabiliyeti yüksek, zihninde canlandırma kabiliyetleri iyi ve verimli çalışan bir iç mimarı hiçbir firma müdürü, hiçbir işletme patronu kaybetmek istemeyecektir. Ortalama olarak 1-3 yıl çalışıp, firmaya verdiğiniz emek ve değer sonrası, talep edeceğiniz maaş eğer ki sizlere değer bir ücret ise şüphesiz ki sizleri kaybetmemek adına istediğiniz maaşa yaklaşımları olumlu olacaktır.

Genel olarak bir iç mimar ne kadar maaş alıyor diyorsanız, ortalama 2500 TL ve 10.000 TL aralığında işlem görebilmesi mümkündür. Devlet dairelerinde çalışan bir iç mimar ise ortalama olarak 3500 TL üzerinde gelir elde ederken, kendine ait bir ofisi bulunan ve işleri gayet iyi, çevresinden sürekli iş teklifleri, projeler alıyorsa, bu geliri aylık 20.000 TL ya da abartacak olursak 80.000 TL gibi ücretler bile kazanabilmek mümkün olacaktır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER