HSYK’DA TASFİYE HAZIRLIĞI İDDİASI

Adli kaynaklara göre HSYK, 200’den fazla başsavcı ve mahkeme başkanının yerlerini değiştirerek pasif görevlere atayacak.
Ekim ayında yapılması planlanan Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) seçimleri öncesi gözler yaz kararnamesine çevrildi. Önümüzdeki günlerde açıklanacak olan kararnamenin adliye koridorlarındaki adı ise tasfiye kararnamesi. Adli kaynaklara göre HSYK, 200’den fazla başsavcı ve mahkeme başkanının yerlerini değiştirerek pasif görevlere atayacak. Yerlerine ise, HSYK seçimlerinde hükümete yakın adayları destekleyecek isimler getirilecek.

TARAFTAR ARTIŞI

Kulislerde bahsi geçen iddialara göre, İbrahim Okur’un başkanlık ettiği HSYK Birinci Dairesi, önümüzdeki günlerde çıkaracağı bir kararnameyle 200’den fazla cumhuriyet başsavcısı ve mahkeme başkanını, haklarında soruşturma ve şikâyet olmaksızın pasif görevlere atayacak. Kararnameyle, HSYK seçimlerinde hükümete yakın adayları desteklemeyeceği düşünülen yargı mensupları, unvansız görevlere atanarak tasfiye edilecek. Yerlerine ise, HSYK seçimleri sürecinde hükümete yakın adaylara destek olacak yüzlerce hakim ve savcı getirilecek.

HSYK’nın doğal üyesi kabul edilen Adalet Bakanı ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı dışındaki 20 üyesinin görev süresi de ekim ayında sona eriyor. Kritik yetkilere sahip bu üyeler yeniden belirlenmiş olacak.

(Taraf)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir