5N1K HABER

HESAP SORACAĞIZ

HESAP SORACAĞIZ
16 Mayıs 2014 - 12:44 'de eklendi ve 361 kez görüntülendi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenliyor. İşte Çelik’in konuşmasından önemli satır başları;

Curcuna içerinde bir basın toplantısıydı. 20 kişinin soru sorduğu hoş olmayan bir toplantı oldu. Nihai söz söylenecektir. Konu ile ilgili olarak idari ve adli yönden kazaya sebebiyet veren amirler araştırılmaktadır.

HESAP SORACAĞIZ

En büyük maden facialarından biridir. Büyük yas ve matem içersindeyiz. Biracık vicdan sahibi olan insan bu olay karşısında ızdırap duymaktadır. 284 kişi hayatını kaybetti ama yaralı insan sayısı vicdan sahibi kadardır. Suçlu aramak zamanı değil önce yaraları soracağız sonra hesap soracağız.

3 EKSİKLİK TESPİT EDİLDİ

2009’dan beri maden 11 kere sıkı denetimden geçirilmiştir. Daha önce 3 büyük eksiklik tespit edilmiş ve bundan giderilmiştir.

TBMM’YE BİNLERCE SORU ÖNERGESİ VERİLİR

Elle tutulur problem görülmemektedir.CHP önerge vermiştir bu reddedilmiştir ve facia oluşmuş gibi algı oluştur. TBMM’de binlerce araştırma önergesi verilir. Bunların büyük kısmı muhalefet tarafından gündemi tıkama, engelleme çabalarına yöneliktir. Bundan önce madenle ilgili olarak araştırma komisyonu kurulmuştur bunlar ele alınmıştır. 2012‘de iş güvenliği ve sağlığı yasası çıkmıştır ve Türkiye seferber olmuştur.

CHP VE MHP’YE TEŞEKKÜRLER

Herkes bu milli felaket karşısında üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmiştir. Ben CHP Genel Başkanına da MHP Genel Başkanına da halkımızla birlikte oldukları için ve sorumlu açıklamalar yaptıkları için teşekkür ederim. Başbakan yumruk attığı iddia edildi. Görüntüler var birisi ortaya iddia atar bu bunu büyütür kendisi de inanmaya başlar, 15 yaşındaki çocuk çalıştırıldı dendi sonra 19 yaşında olduğu ortaya çıktı. Bu özel sektör işletmesidir. Devletin denetim sorumluluğu vardır. Kim suçlu, kim ihmalkar, km aymazlık içersindeyse yasalara uygun cezalandırması insani görevdir. Esas üzerinde durduğumuz böyle facianın üzerinde ideolojik ve siyasi hesap yapanlardır. Yas evinde kimsenin horon tepmeye hakkı yoktur.

Türkiye’de kadrolu protestoculuk mesleği edinilen kişiler kendi insanlarının acılarını kanatmaktan öte iş yapmadıklarını bilmeleri gerekiyor. Orada yara sarmak için bulunanlar siyasetçileri yaralarsanız bu da oradaki insanların zararı demektir. Bunu sormayalım diye bir şey yok. Önce yangını söndüreceğiz, insanları kurtaracağız, acımızı yaşayacağız, sonra hangi tedbirler alınacak bunu konuşacağız.

BAŞBAKAN İŞ RİSKİNE  TEMAS ETTİ

Madencilik, inşaat ve kimya sektörü tehlike açısından riski yüksek olan sektörlerdir. Sayın Başbakan’ın söylediği şudur. Eğer gemiciyseniz fırtınaya tutulma şansınız çoktur. İstediğiniz tedbiri alın. Ülkemizde demek ki o seviyede değiliz almamız gereken mesafe var. Başbakan’ın iş yüküne temas etmesinden dolayı Başbakan’ın bunu hafif gördüğü, insanların acılarını görmemezlikten geldiğin söylemek vicdanla bağdaşmaz.

Maddi ve manevi Soma’ya yardıma koşan tüm teşkilatlarımıza, o insanlara teşekkür ediyorum. Sivil toplum örgütleri sandık oluşturdular yardım kampanyası başladı.

TOMA’lara yaptığınız yardımı Soma’ya yapsaydınız. Böyle kafiyelere sığınılır mı? Eğer daha sonra vahim oluylar yaşanabilecekse jandarma, polis gerekli tedbirleri alır ama Soma’ya gitmiş Başbakan ve ekibine saldırmak bazı vekillerimizin arabası pert edildi bundan haberiniz var mı? Eşini, babasını kaybeden birisi böyle Vandallık içine girmez. Oraya giden insanlara saldıracaksınız sonra Başbakan şunu tokatladı diyeceksiniz. Yazıktır. Türkiye’nin dayanışmaya ihtiyacı var. Bizim aklımıza Vandalizm gelmemelidir. Devlet üzerinde düşeni yapacak. Öte taraftan spor kulüpleri birbiri ile yarışıyor, bankalar gerekli kolaylık yapıyorlar.Giden canları geri getiremeyiz. Onların elbette hatırası bizim için büyüktür. Hiç olmazsa bu acıdan ders çıkarıp hatalarımız noksanlarımız varsa bunu giderelim. Özel sektör bu musibetten ders çıkaracaktır.

Ölü soyucu zihniyetidir. Bir insan bir yerde demokratik tepki ortaya koyabilir. Bunu talep etme hakkı var. Ama daha ötesi kabul edilemez.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER