5N1K HABER

HERYERDE ‘UĞUR KURT’ PROTESTOLARI

HERYERDE ‘UĞUR KURT’ PROTESTOLARI
24 Mayıs 2014 - 5:02 'de eklendi ve 317 kez görüntülendi.

İstanbul Okmeydanı’nda Uğur Kurt’un öldürülmesini protesto gösterileri tüm yurdu sardı.

MERSİN’DE OLAYLI EYLEM

Mersin’de Alevi Dernekleri, bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu üyeleri, İstanbul Okmeydanı’ndaki olaylarda Uğur Kurt’un öldürülmesini protesto etti. Protesto sonrası bir grup eylemci ile polis çatıştı.

Merkez Yenişehir İlçesi İstemihan Talay Bulvarı üzerinde bulunan Cemevi’nden yürüyüşe geçen Alevi Kültür Dernekleri üyesi yaklaşık 250 kişi, ‘Bir Ölür Bin Doğarız, Bizi Öldürmek Kurtuluş mu? yazılı pankart ile Forum Alışveriş ve Yaşam Merkezi’ne kadar yürüdü. Yürüyüşe CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı ve Mersin Baro Başkanı Alpay Antmen’de destek verdi. Forum AVM’de bulunan Atıf Yılmaz Meydanı’nda bekleyen bazı siyasi ve sivil toplum kuruluşu üyesi yaklaşık 150 kişi ile buluşan eylemciler, ortak bir basın açıklaması yaptı. Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Efe Engin yaptığı açıklamada, “Cemevi bahçesinde akrabasının cenaze töreni için bekleyen Uğur Kurt adlı yurttaşımız, akrep diye tabir edilen araçtan inen bir polis tarafından başından vurularak ağır yaralanmış ve tüm müdahalelere rağmen kurtulamamıştır. Devlet terörüne yeter artık. Adaletsizliğe, vicdansızlığa, cemevlerimize saldırılara, ölümler üzerindeki ayrımcılığa yeter artık” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Atıcı ise Başbakan Erdoğan’ı eleştirerek, “Gerek inanç ayrımcılığı, gerekse ırk ayrımcılığı yaparak her türlü ugur_kurtayrımcılığı siyasi emelleri uğruna kullanarak kendi tabanını konsolide etmeye çalışan bir Başbakan istemiyorum”diye konuştu.

Konuşmaların ardından grup, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinden yürüyüşe geçerek, İsmet İnönü Bulvarı üzerinde bulunan Ak Parti Yenişehir İlçe binasına doğru hareket etti. İlçe binasının yaklaşık 100 metre önünde polis barikatı ile karşılaşan eylemciler ile polis arasında gerginlik yaşandı. Barikatın 30 metre geriye çekilmesi ile basın açıklaması yapan Alevi Kültür Dernekleri üyeleri, açıklamanın ardından dağıldı.

Cadde üzerinde slogan atarak beklemeye başlayan yaklaşık 100 eylemci, barikat kurarak polise taş, sapan ve havai fişeklerle saldırmaya başladı. Polisler ise eylemcilere plastik mermi ile müdahale etti. Yaklaşık yarım saat boyunca polis ile eylemciler arasında yaşanan çatışma, TOMA’ların müdahalesi ile sona erdi. TOMA’nın geldiğini gören eylemciler ara sokaklara girerek dağıldı. Polisin ara sokaklarda yaptığı kovalamaca sonucu 8 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

BOLU’DA UĞUR KURT PROTESTOSU

Bolu’da biraraya gelen yaklaşık 200 kişi, dün Okmeydanı’nda çıkan olaylar sırasında Uğur Kurt’un öldürülmesini protesto etti.

Aralarında öğrencilerin de bulunduğu yaklaşık 200 kişi, Hükümet Meydanı’nda toplandı. Polis ekipleri Bolu Valiliği önünde geniş güvenlik önlemi alırken, protestoda bulunanlar pankartlar açarak İzzet Baysal Caddesi’nde yürüdü. ‘Uğur’un katili AKP’nin polisi’, ‘Hükümet İstifa’ sloganları atanlar Bankalar Meydanı’nda yürüyüşü sonlandırdı. Gezi Parkı eylemlerinde ölenlerin isimlerini okunduğu sırada eyleme katılanlar hep birlikte “Burada” diye bağırdı. Basın açıklamasının ardından protesto olaysız sona erdi.

OKMEYDANI’NDA UĞUR KURT’UN ÖLDÜRÜLMESİ KAYSERİ’DE PROTESTO EDİLDİ

Kayseri’de Sosyalist Demokrat Partisi (SDP), İstanbul Okmeydanı’nda çıkan olaylarda Uğur Kurt’un silahla vurularak öldürülmesini yürüyüşle protesto etti.
Sivas Caddesi’nde AVM önünde toplanan yaklaşık 50 kişi, Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüyenler, ‘Her yer Soma, her yer karanlık’, ‘Faşizme karşı omuz omuza’, ‘Katil polis hesap verecek’ sloganları attı.
‘Kanla yazılan tarih silinemez’ pankartı taşıyan protestocu grup adına yapılan basın açıklamasını okuyan Pelinsu Genç, “Uğur yoldaş ölümsüzleşti. Dilim sustu yüreğime ateş düştü. Bir can nasıl evinde vurulduysa, öylece vuruldum. Bu yangın dinmez be. Şimdi değil ağlamak zamanı. Gözyaşlarıyla uğurlamalı devrimci kahramanı” diye konuştu.
Eylem, açıklamanın ardından son buldu.

UĞUR KURT İÇİN ANTALYA’DA YÜRÜYÜŞ

İstanbul Okmeydanı’nda çıkan olaylar sırasında boynuna isabet eden kurşunla ölen Uğur Kurt için Antalya’da yürüyüş düzenlendi.
Alevi Bektaşi Federasyonu Antalya Bileşenleri ile Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından düzenlenen yürüyüşe yüzlerce kişi katıldı. Kazım Özalp Caddesi girişinden başlayan yürüyüşte ‘Uğur Kurt ölümsüzdür katil devlet hesap verecek’ ve ‘Faşizme ölüm halka hürriyet’ pankartları açıldı. Kurt’un ölümünden sorumlu olanların bulunması istenen yürüyüş Cumhuriyet Meydanı’nda sona ererken, burada basın açıklaması yapıldı.

‘1 YILDA 9 CANIMIZ KATLEDİLDİ’

Grup adına açıklamayı okuyan Rıza Sözen, “Biz Aleviler olarak bu olayı 1600 yıldır yaşıyoruz. Egemenler tarafından yüzyıllardır saldırılara maruz kalıyoruz. Yüzyıllardır süren bu inkar, imha, asimilasyon, katliam mirasına ısrarla sahip çıkan AKP hükümeti ve onun güdümünde bulunan polis, saldırıya, şiddete, can almaya devam ediyor. Dün evlerimizi işaretleyenler, bizleri göçe zorlayanlar son 1 yılda 9 canımızı çeşitli yollarla katletmişlerdir” dedi.

‘SALDIRIYI KABUL ETMİYORUZ’

Türkiye’deki siyasi ortamdan yararlanarak Alevi-Sünni çatışması yaratılmak istendiği görüşünü savunan Rıza Sözen, şunları söyledi:

“Kendi ülkemizin bize mezar olmaya başladığını ve bu kadar saldırıya karşı direnmeye ve bu zulme boyun eğmeyeceğimizi Alevi öğretisinin ışığında mücadele edeceğimizi tekrarlamak istiyoruz. İnanç merkezimize ve canımıza yapılan bu saldırıyı kabul edilemez buluyoruz. Cemevine yapılan bu müdahalenin inancımıza ve öğretimize yapıldığını bildirir ve bu saldırının faillerinin bulunmasının ve hesap sorulması hususunda takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna bildiriyoruz.”

Basın açıklamasının ardından grup bir süre meydanda bekledikten sonra dağıldı.

İZMİR’DE UĞUR KURT YÜRÜYÜŞÜ

İzmir’de biraraya gelen yaklaşık bin 200 kişi, dün Okmeydanı’nda çıkan olaylar sırasında ölen Uğur Kurt için yürüyüş düzenledi. Hükümet atılan sloganlarla protesto edildi. Pazar günü için eylem çağrısı yapıldı.

Alevi Bektaşi Federasyonu öncülüğünde bugün saat 17.30 sıralarında Basmane Meydanı’nda toplanan yaklaşık bin 200 kişi, Gazi Bulvarı’ndan Cumhuriyeti Bulvarı’na yolu tek yönlü kapatarak yürüyüşe geçti. ‘Uğur’un katili AKP’nin polisi’, ‘Hükümet İstifa’ sloganları atan grup Büyükşehir Belediye binası önünde basın açıklaması yaptı. Gruba seslenen Alevi Bektaşi Federasyonu İzmir Bileşenleri üyesi Mustafa Aslan, Pazar günü için eylem çağrısı yaptı. Aslan yaptığı konuşmada, “Uğur Kurt canımızın Ok Meydanı Cem evinde cenaze erkanı hizmeti için bulunduğu esnada polisin sihalıyla, sıktığı kurşunlar neticesinde katledilmiştir. Alevilerin ve öteki olarak görülen toplulukların acıları bizim acımız demediğimiz sürece devlet ve iktidarın kirli siyasi oyunlarını şiddeti faşist diktatörlüğünü sürdürmeye devam edecektir. Ege Üniversitesi Yabancı Diller bölümü ek binasını işgal eden gruptan Erdoğan Akdoğdu, müdahale sesnasında bazı arkadaşlarının yaralandığını, bazı kişilerin kafa travması geçirdiğini ileri sürdü. Basın açıklamasının ardından grup seszizce dağılırken yaklaşık 20 kişi 30 dakika boyunca oturma eylemi yaptı.

UĞUR KURT İÇİN BURSA’DA DA YÜRÜYÜŞ YAPILDI

BURSA’da Okmeydanı’nda yaşanan olaylar sırasında başından vurularak yaşamını yitiren Uğur Kurt için eylem yapıldı.

Diren Bursa Platformu tarafından Okmeydanı’nda yapılan Berkin Elvan ve Soma eylemi sırasında Cemevi’nde başından vurularak yaşamını yitiren Uğur Kurt için eylem düzenlendi. Hükümet aleyhinde sloganlar atan 300 kişilik grup Setbaşı’ndan Atatürk Heykeli’ne kadar yürüdü. Burada grup adına basın açıklaması yapan Elif Güven, hesap sorulmadığı için ölümlerin devam ettiğini söyleyerek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı suçladı. Güven, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın polislere ‘Siz artık sabretmeyin önüne gelen eylemciye ateş edin’ dediğini belirtti. Basın açıklamasının ardından grup olaysız şekilde dağıldı.

HATAY’DA OLAYLI ‘UĞUR KURT’ EYLEMİ

İstanbul Okmeydanı’nda Uğur Kurt’un öldürülmesini protesto etmek için Hatay’da eylem yapan grup ile polis arasında çatışma çıktı.

Merkez Defne İlçesi’ne bağlı Uğur Mumcu Meydanı’nda toplanan bir grup, Uğur Kurt’un İstanbul Okmeydanı’nda öldürülmesini protesto etmek için yürüyüş düzenledi. Sloganlar atarak Armutlu Mahallesi boyunca yürüyüş yapan grubun önü Gündüz Caddesi girişinde polis tarafından kesildi. Grubun dağılmaları yönünde anonslar yapıldı. Gruptakiler dağılın uyarılarına taş, bilye, maytap ve havai fişekler atarak karşılık verdi. Polis gruba TOMA ile tazyikli su sıkarak müdahale etti. Müdahale sonrası dağılarak ara sokaklara kaçan grup, daha sonra Gündüz Caddesi üzerinde yeniden toplandı. Polisin gruba bölgedeki müdahalesi devam ediyor. Çıkan olaylarda 2 gösterici gözaltına alınırken omuzuna taş isabet eden 1 polis de yaralandı.

ESKİŞEHİR’DE UĞUR KURT’UN ÖLÜMÜ PROTESTO EDİLDİ

Eskişehir’de yaklaşık 500 kişi İstanbul Okmeydanı’nda Uğur Kurt’un öldürülmesini yürüyüş yaparak protesto etti. Kalabalık, polis merkezi önünde basın açıklaması yaptı.

Eskibağlar Mahallesi Üniversite Caddesi’ndeki Espark Alışveriş merkezi önünde akşam saatlerinde toplanan grup, ‘Hükümete inat yaşasın hayat, Uğur Kurt ölümsüzdür’ yazılı pankart açarak yürüyüşe geçti. Sık sık ‘Hükümet istifa’, ‘Uğur Kurt ölümsüzdür’ ve ‘Ali İsmail’in katili Eskişehir polisi’ sloganı atan grup Cengiz Topel Caddesi’ndeki Tepebaşı İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Çarşı Polis Merkezi’nin bulunduğu bina önünde yaklaşık 10 dakika süreyle oturdu ve basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan Özge Uyanık şöyle dedi: “Okmeydanı’nda Berkin Elvan ve Soma’da hayatını kaybeden maden işçileri için gerçekleştirilen eylemde polisin saldırısı sonucu Uğur kurt başından vuruldu ve hayatını kaybetti. yine aynı saatlerde Uğur kurt’un vurulmasını protesto etmek isteyenlere polis saldırdı ve çıkan olaylarda kimliği belirlemeyen bir insanımız daha hayatını kaybetti. AKP hükümetinin eline halkımızın kanı bulaştı artık. Derhal istifa etmelidirler.”

Yapılan basın açıklamasının ardında ölenler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Kalabalık daha sonra Şair Fuzuli, Mustafa Kemal Atatürk, Kızılcıklı Mahmut Pehlivan ve İsmet İnönü Caddeleri’nden yürüyerek Espark Alışveriş Merkezi’nin arka tarafında bulunan Ali İsmail Korkmaz’ın heykelinin önüne geldi. Burada bir süre slogan atan gruptakiler alışveriş merekezinin ön tarafına kadar yürüdükten sonra dağıldı.

haber3
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER