5N1K HABER

HAMİLELİKTE SPOR ZARAR VERİR Mİ?

HAMİLELİKTE SPOR ZARAR VERİR Mİ?
13 Ocak 2015 - 12:22 'de eklendi ve 442 kez görüntülendi.

Hamilelik döneminde düzenli spor yapan kadınların spor yapmayan hamilelere göre çocuklarında yüksek tansiyon hastalığına yakalanma riskinin daha az olduğu belirlendi.

Amerika’ da ki Michigan Üniversitesi‘nden James Pivarnik ve ekibinin hamileler üzerinde yaptığı araşmaya göre, özellikle gebeliğin son 3 ayında günde yarım saat  orta derecede spor yapan (koşu ya da yürüyüş) kadınların çocuklarının ilerde, kalp-damar hastalıklarına yol açabilen yüksek tansiyon hastalığı riskinin belirgin düzeyde az olduğunu gösterdi.

Zayıf doğan bebeklerin tansiyonunun yüksek olduğunu vurgulayan bilim adamları, anne adaylarının düzenli spor yapmasının bebeğin kilosu ve tansiyonunu etkilediğine dikkati çekti.

Ancak bilim adamları önemle uyarıyor. Günde 1 saatten fazla spor yapan hamilelerin anne ve bebeğin sağlığını tehdit eden preeklampsia(hamilelerde 20. haftadan sonra yüksek tansiyon ve idrarda protein ile kendini gösteren rahatsızlık) riskinin arttığı uyarısında da bulundu. Araştırmanın sonuçları “Journal of Sports Medicine and Physical Fitness” dergisinde yayımlandı.

Fazla spor yapmak hamilelere önerilmiyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER