Hamilelik Belirtileri, Erken Belirtiler, Hamilelik Öncesi Belirtiler

hamilelik belirtileri ilk hafta,
hamilelik belirtileri akıntı,
hamilelik belirtileri kasık ağrısı,
hamilelik belirtileri ne zaman başlar,
hamilelik belirtileri en erken ne zaman belli olur,
erken hamilelik belirtileri,
hamilelik testi ne zaman yapılır,
hamilelik testi nasıl yapılır

Hamilelik Belirtileri, Evde Hamilelik testi, Gebelik Belirtileri

Beklediğiniz veya hesapta olmayan  bir hamileliğin erken belirtisi her zaman umulduğu gibi gebelik belirtileri olmayabilir. Özellikle anne adaylarının beklediği ve uğraştığı gebeliklerde psikolojik olarak da belirtiler yaşayabiliyor. Hamilelik öncesi belirtiler her anne adayında olmayabileceği gibi, yaşanma şekli ve sırasıda değişik olabilir. Bu arada hiçbir belirti yaşanmadan da gebe kalınabileceği gibi, hamilelik belirtilerinin tamamı veya bir kısmı yaşanabilir.

Hamileliğin ilk günlerinde neler olduğunu bilmek size hamilelik takibi için çok yardımcı olacaktır. Erkek spermi ile kadın yumurta birleştiği anda embriyo oluşur. Aslında teknik olarak bu anda hamilesiniz demektir. Bir kere embriyo rahminize yerleştiğinde, küçük top hücreler ikiye bölünür. Bir parçası embriyo ve diğer parçası da plasentayı oluşturacaktır. Bu durumda rahme yerleştiğinde hafifi ve az yoğunluklu kanama olacaktır. İşte bu kanamayı adet kanamasından ayırabilirseniz hamile olduğunuzu anlayacaksınız.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Polikistikover olan kadınlar hariç kadınların birçoğu her ay düzenli olarak yaşadıkları adet kanamaları, hamilelik dönemi periyodunu belirler.
Bu nedenle adet kanaması aksadığında veya geciktiğinde anne adaylarının ilk düşündükleri hamile olup olmadıklarıdır.

Hamilelik Belirtileri

Anne adaylarının adet kanamaları ile implantasyon kanaması ilk etapta oldukça benzerlik göstermekterir ve ilk belirti olarak kabul edilir.

İmplantasyon kanaması, adet kanamasından farklı olarak ilişkiden 5 ile 10 gün sonra ortaya çıkar ve  1 veya 2 gün sürmektedir. Ayrıca adet kanaması gibi çok ve yoğun değil, pembemsi bir lekelenme şeklindedir.

Bu ilk belirtinin devamında ise  Beta HCG hormonunun miktarının artmasıdır. HCG hormonu gebeliğin ilk 48 saatinden ve 1. Haftadan itibaren hızla yükselmeye başlar ve bu yükseliş 10. haftaya kadar kısmen devam etmektedir. İlk günlerde hergün 10 ile 100 kat arasında katlayarak devam eder. Eğer ilk günlerde sabitlenme veya düşme varsa bu gebelikte bir sıkıntı olduğunu gösterir.

Beta HCG yükselmesiyle baş dönmesi ve takriben mide bulantıları, koku almada hassasiyet, göğüslerde ağrılı hissiyat ve adet olmaksızın büyüme, özellikle karın alt bölgesinde şişlik, kalp ritminde yükselme ve iştahsızlık ilk belirtileridir. Tüm bu belirtiler hamileliğin ilk haftasında görülen belirtilerdir.

2. haftadan sonra ise anne adayında fiziksek değişimler göze çarpar. Özellikle göğüsde meydana gelen büyüme ve ağrılar hissedilmeye başlar ayrıca göğüs ucunda kararmada olabilir. Bu ağrılar hamileliğin 4. ve 6. haftalarında en üst düzeye ulaşır. Bu arada gebeliğin ilk 2 haftasındaki hissettiğiniz cinsel isteksizlik de gayet normaldir vede gebelik belirtileri arasında gösterilmektedir. Bunun nedeni hormonlarınızın embriyoyu koruma şeklidir. Bu arada hamileliğin son 2 haftasında da aynı hisler uyanır. Bu da bebeği korumak içindir.

Adet tarihinde gecikme

En erken gebelik belirtisi aslında adet gecekmesidir. Düzenli adet periyodunda gecikme çevresel iklimsel ve yaşadığınız stres buna sebep olabilir.

Göğüslerde hassasiyet

Erken gebelik göstergelerinden ve  en çok rastlanan belirtisi anne adayının göğüslerinde oluşan hassasiyettir. Fakat gözlemlenen bu durum aynı zamanda en çok rastlanan adet belirtisidir. Göğüs hassasiyeti başladıktan sonra 1 veya 2 gün içinde adet kanaması gelmiyorsa bu durumda gebelik için hemen test yapabilirsiniz.

Aşırı yorgunluk

Gebe anne adaylarına yorgunluk çok sık görülen bir durumdur. Sabah kalmama, erken yatma isteği ve gün içinde uyuma ve dinlenme isteği sıkça görülür. Fakat hamileliğiniz garanti ise bu yorgunluk belirtilerini ciddiye alıp dinlenmelisiniz.

Sık idrar çıkma

Hamilelik süresince rahimde büyüme görülür, idrar torbası rahmin çok yakınında bulunur bu da idrar torbasına baskı yapar. Bu durumda sık sık idrar belir. Ayrıca ilerleyen hamilelik döneminde bebeğinizin ilk oyuncağı idrar torbanızdır.

Baş dönmesi

Bir çok anne adayı bu belirtiyi yaşamamış olsa bile, baş dönmesinin sebebi vücut da gerçekleşen değişimlerle kan akışı etkilenmektedir. Bunun sonucunda baş dönmesi meydana gelir.

Aş erme ve açlık hissi

Hamileliğin başında yaşanmasada bir döneminde yaşanır. Bunun sebebi duyularınızda yaşadığınız hassasiyettir. Bunun dışında toplumumuz bu konuda çok duyarlı olduğu için psikolojik bir durumda olduğu düşünülür.

Kokulara karşı aşırı hassasiyet

Bu durum hemen hemen her anne adayı yaşar. Aslında buda vücudun anneyi koruma şekillerinden biridir. Koku hassasiyeti kötü kokulara olduğu kadar güzel kokulara karşıda görülür. Amam genel olarak zararlı kokulara karşı aşırı hassasiyet vardır.

Mide problemleri

Belkide en fazla yaşayacağız sorun midenizde sindirim ve boşaltım sisteminizde olacak. Midede gastrit benzeri yanma ve sindirimde yaşanacak sıkıntı en zorlu sağlık problemleriniz olacak. Bu arada en çok görülen kabızlık için ise lifli yiyecekler tüketmenizi öneririz.

Doktor tavsiyesiyle antiasitik ilaçlar kullanarak mide problemleriyle mücadele edebilirsiniz.

Duygularda değişiklik

Bu değişiklik sizin hayatınızı etkilediği kadar çevrenizi, iş yerinde birlikte çalıştığınız insanları ve özellikle eşinizi çok etkileyecek. Buradan ortaya çıkacak sonuç sizin kadar çevrenizin de sizin kadar bu döneme hazır olmasıdır. Hormonel değişikler sizi sinirli asabi veya dış dünyaya karşı duyarsız yapabilir. Bunların tam tersi olarak aşırı kaygılı olabilirsiniz. Özellikle eşinizin bu durumdaki tutumu sizi rahatlatacaktır.

Vücut ısısında yükselme

Vücudunuzda artan basınç nedeniyle vücut ısınızda artışa neden olacaktır.

Kiloda artış

Gebeliğin ilk dönemlerinde görülecek bir etki olamasa bu konudan bahsetmekte fayda var. Hamileliğinizi takip eden doktorla beslenmenizi de kontrol altında tutmanız gerektiğini unutmayınız.

Tutunma kanaması

5 ila 10 gününde embriyo rahme yerleşir ve bu arada hafif az yoğun açık renkli kanama meydena gelir.Gebeliğin ilk haftalarında adet kanamanızdan farklı olarak az miktarda, açık renkte kanama oluşabilir. Bu gebeliğin oluştuğu anlamını taşır. Buda hamilelik belirtileri arasında ilk sıralara da yer alır.

Kısaca Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

En büyük belirtisi adet geçikmesidir.

Kesin sonuç için kan testi gerekir.

Yorgunluk hissi; Artık vücut iki kişilik yaşayacağı için yorgunluk gayet normaldir.

Mide bulantıları, kusmalar; Aşırı hassasiyete vücudun verdiği ilk tepkidir.

Sık sık idrara çıkma ihtiyacı; Rahmin idrar torbasına yaptığı basınçtan kaynaklanır.

Baş dönmesi; Kan dolaşımı ve basıncında gerçekleşen değişimlerin bir sonucudur.

Az gelen kanama; Halk içinde üstüne görme olarak bilinen ve gebeliğin ilk belirtilerinden biri olan bu durum adet kanaması olarak düşünülebilir. Aslında gebeliğin ilk anından sonra 5. ve 10. günlerinde gerçekleşen bu olay implantasyon kanaması döllenmiş yumurtanın yani embriyonun rahim kanalına yerleşmesinden kaynaklanır ve adet kanamasına kıyasla çok daha az yoğunlukta ve pembemsi lekelenme şeklinde gerçekleşir.

Bunlara ek olarak aşağıda ki belirtileri de sayabiliriz;

Memelerde büyüme ve hassasiyet ve meme ucunda kararma,
Ruh halinde hormonlara bağlı yaşanan değişim, dalgalanmalar ve tutarsızlıklar,
İştahın artması veya tam tersine azalıp bazı yemeklerden tiksinme durumu

Hamilelik (gebelik) belirtileri kısa kısa cevap

hamilelik belirtileri ilk hafta : Yazımızda bu konuya ceavp verilmiştir.
hamilelik belirtileri akıntı : İlk dönemde devam edebilir.
hamilelik belirtileri kasık ağrısı : Yeni oluşumun meydana geldiği bölgede bu tür ağrılar görülebilir.
hamilelik belirtileri ne zaman başlar : Aslında yumurtanın döllenmesi anında başlar.
erken hamilelik belirtileri : Tüm erken belirtileri anlatmaya çalıştık.
hamilelik belirtileri en erken ne zaman belli olur : ilk haftada gözle görülebilir ve hissedilebilir.
hamilelik testi ne zaman yapılır : Her zaman yapılabilir.
hamilelik testi nasıl yapılır : Eczanelerde satılan basit test çubuklarıyla yapılır. Anne adayının idrarıyla yapılır.

Hamilelik Belirtileri, Erken Belirtiler, Hamilelik Öncesi Belirtiler” üzerine 12 düşünce

  1. 5n1k haber Yazar

   Doktor kontrolü ve öncelikle denemek gerekir. Fakat inanmak önemli.
   “İnne rabbeke hüve’l hallaku’l amin.” Anlamı; Muhakkak ki Rabbin her çeşit yaratma şeklini bilir. (Hicr, 15/81)

   Bu ayetin geceleri 100 defa tekrar etmelisiniz.

   “Fallahü hüve’l veliyyü ve hüve yuhyi” Anlamı; Muhakkak ki Allah dosttur ve yaratan Odur.” (Şura, 42/9)

   Halvet olmadan önce 100 defa tekrar edilmelidir.

   “Hüvallahü’l hariku’l bariü” Anlamı; Allah yaratandır ve yoktan var edendir. (Haşr, 59/24)

   Bu ayet 1 haftada 100 defa tekrar edilmelidir.

   Cevapla
 1. Şule Sarı

  Çok heyecanlıyım. Umarım Allah herkese nasip eder. Sabır herşeyden önemli. Ben 8 yıllık bir mücadelenin sonunda anne oluyorum inşallah.

  Cevapla
 2. Fulya Demet

  Akşamları miğde bulantım artıyor. Bu acaba bir belirti olabilir mi? Çok istiyorum bu hamileliği. Acaba hamile kalmak için ne yapmak gerekir.

  Cevapla
  1. 4151haber Yazar

   Eğer takip ettiğiniz bir süreçse bu bir belirti olabilir. Bunun dışında sağlıksal bir probleminiz yoksa ay takvimini takip etmenizi öneririz.

   Cevapla
 3. Elif

  Beta HCG bende son 4 gündür 600 görünüyor. Doktor son bir test yapacağız yarın dedi. Dış gebelik olabilirmiş. Sizcede öylemi?

  Cevapla
  1. 4151haber Yazar

   Normalde Beta HCG değeri günbe gün katlayarak devam etmeli. Doktorunuzda bir sorun tespit etmiş olmalı.

   Cevapla
 4. Yasemin

  Allahım çocuk bekleyen herkese yardımcı olsun. Ben inşallah 2.ye gebeyim. Şimdi gidip test yaptırıyorum.

  Cevapla
 5. Handem

  Bu belirtileri yaşayarak bir dış gebelik yaşadım. Bu biraz psikolojimi bozdu ama Rabbime sığındım.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir