5N1K HABER

GÖZALTILAR BAŞLADI

GÖZALTILAR BAŞLADI
18 Mayıs 2014 - 15:59 'de eklendi ve 354 kez görüntülendi.

Soma Madencilik’te gözaltılar başladı

Soma’daki maden faciasıyla ilgili başlatılan soruşturmada ilk gözaltı kararı verildi. Soma Madencilik’te üst düzey yöneticilerin de aralarında bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilenler arasında Soma İşletmeleri Genel Müdür Ramazan Doğru ve İşletme Müdürü Akın Çelik olduğu belirtildi.

soma1
301 kişinin faciada can verdiği Soma Kömür İşletmeleri Maden Ocağı, arama kurtarma çalışmalarının dün sona ermesinin ardından bu sabah itibarıyla görevliler dışında tümüyle boşaltılmış ve kuzeybatı kesimdeki 2 ocak ağzı tuğlayla örülerek kapatılmıştı. Bu gelişmenin ardından, maden faciasıyla ilgili başlatılan soruşturmada ilk gözaltı kararı verildiği haberi duyuldu.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Soma ilçesine bağlı Eynez bölgesindeki maden ocağında 13 Mayıs’ta meydana gelen, 301 kişinin hayatını kaybettiği faciayla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında aralarında şirketin üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu 16 kişi gözaltına alınmış, bu sayı daha sonra 24’e ulaşmıştı.

MANİSA VALİSİ: 19’U GÖZALTINDA, 5’İ DE ŞÜPHELİ SIFATIYLA İFADE VERİYOR

Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, Soma’daki maden faciasıyla ilgili şüpheli sıfatıyla 19 kişinin gözaltında olduğunu, 5 kişinin de şüpheli sıfatıyla adliyede ifade verdiğini bildirdi.

AA muhabirinin, Vali Savaş’tan aldığı bilgiye göre, maden kazasıyla ilgili mağdur, müşteki ve tanık ifadelerinin tamamlandığını belirtti. “Şüpheli sıfatıyla 19 kişi gözaltında bulunduruluyor. 5 kişinin ise yine şüpheli sıfatıyla ifadelerinin alınmasına devam ediliyor” diyen Vali Savaş, Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından konuyla ilgili basına daha geniş bilgi verileceğini kaydetti.

HANGİ YÖNETİCİLER VAR?

Hürriyet’in haberine göre, Adliye’ye sevk edilenler arasında Soma İşletmeleri Genel Müdür Ramazan Doğru ve İşletme Müdürü Akın Çelik olduğu belirtildi.

EMRULLAH İŞLER DE AÇIKLAMA YAPTI

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, adli ve idari tüm soruşturmaların başlatıldığını, kim olursa olsun Soma’daki maden faciasının sorumlularının hak ettikleri cezayı alacaklarını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Twitter hesabından açıklamalar yaptı.

Ekmeklerini kara kömürden çıkaran madencilerin bembeyaz bir yürek taşıdıklarını “Çizmelerimi çıkartayım mı?” diyerek gösterdiğini ifade eden Emrullah İşler, açıklamasında, “1999 depremindeki hantallığın aksine Soma’da hükümet olarak derhal harekete geçilmiş, devletimizin bütün imkanları seferber edilmiştir. Enerji Bakanımız, olay günü Soma’ya intikal ederken, Sayın Başbakanımız da yurt dışı gezisini iptal ederek ertesi gün Soma’ya gitmiştir. Devlet millet dayanışması sergilenirken, muhalefet liderleri başta olmak üzere sağduyulu hareket eden bütün milletimize teşekkür ediyorum” ifadesine yer verdi.

Faciayla ilgili adli ve idari tüm soruşturmaların başlatıldığını, Meclis’in de harekete geçtiğini bildiren İşler, kim olursa olsun sorumluların hakkettiği cezayı alacaklarını belirtti. Emrullah İşler, bir daha böyle bir acının yaşanmaması için gereken bütün adımların atılacağını, her türlü tedbirin alınacağını aktardı.

“KALBİ KÖMÜRDEN KARA KENDİNİ BİLMEZ”

Son bir yıldır sokakları terörize etmek için bahane arayanların Soma’daki acıyı da kirli emellerine alet etmekten geri durmadığını belirten İşler, bu süreçte akıl almaz yalanları ile halkı galeyana getirmek isteyenlere milletin sağduyulu duruşuyla en güzel cevabı verdiğini dile getirdi.

Şehitlere “müstahaklar” diyecek kadar “kalbi kömürden kara kendini bilmezin” yüzündeki maskenin bir kez daha düştüğünü kaydeden İşler, işlediği nefret suçuyla aziz şehitlerin ruhunu muazzep eden “insafsız kişiye” karşı savcıları göreve davet ettiğini bildirdi.

İşler, milletin bir daha böyle acılar yaşamamasını, birlik ve beraberliği bozmak isteyenlere de fırsat vermemesini Allah’tan diledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER