5N1K HABER

Gastrit Nedenleri, belirtileri, tanısı, tedavisi, korunma yolları ve mideye zarar veren besinler

Gastrit Nedenleri, belirtileri, tanısı, tedavisi, korunma yolları ve mideye zarar veren besinler
15 Aralık 2016 - 23:07 'de eklendi ve 188 kez görüntülendi.

GASTRİT NEDİR?

Gastrit; midenin iç yüzeyinde mideyi kaplayan mukoza yapısının iltihaplanmasıdır. Çoğunlukla ilerleyen yaşlarda ortaya çıkar. Kronik bir yapısı vardır.

Ülsere midede yara şeklinde görülürken gastrit daha yüzeyseldir. İlerleyen dönemlerde ülsere çevirebilir. Gastrit, bir iltihap şeklidir. Antibiyotik tedavisi başarılı sonuçlar verebilir.

Toplumun neredeyse yarısında hayatının bir döneminde mutlaka gastrit rahatsızlığı geçirmiştir.

GASTRİTİN NEDENLERİ

Şuana kadar tespit edilen en önemli faktörlerin arasında, kronik Helikobakter Pilori enfeksiyonu vardır. Bütün dünya genelinde çokça bu bakteriye rastlanır. Gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerde en büyük enfeksiyon oranına sahip hastalıklara sebep bakteridir. Amerikalı orta yaş grubunun yüzde 50‘sinde görülmektedir. Bu bakterinin, bebeklik veya çocukluk döneminde bulaştığı ve vücutta yıllarca kaldığı tahmin edilmektedir.

Yemek yeme alışkanlığı, gastrit hastalığında önemli bir faktördür. Kötü beslenme alışkınları, aşırı alkol alışkanlığı, mide duvarını tahrip ve tahriş ederek gastrite sebep olabilir.

Sigara içmek, mide üzerindeki sinirleri uyararak asit salgısını fazlasıyla arttırır. Fazla asit gastritin önemli sebeplerindendir.

Son dönemlerde gastrite sebep olan önemli sebeplerden biri de strestir. Stresli yaşayan kişilerde mide tarafından asit fazlaca salgılanır. Gastrit riski artar.

Bazı ilaçlar mideye zarar verebilir tahrip edebilir. Aspirin benzeri  asitlik ilaçlar, romatizma ilaçlarının bazıları, mideye zarar verir. Şunu da belirtmek gerekir ki böbrek yetmezliği ve karaciğer yetmezliği ayrıca solunum güçlüğü benzeri rahatsızlıklar ve hastalıklar sonucu gastrit gelişebilir.

GASTRİTİN BELİRTİLERİ

Gastrit iki ana başlıkta incelenir; aniden oluşan, akut ve sürekli kronik.

Sürekli yani kronik gastrit, genelde çok az belirti verir ya da belirti vermeden seyreder. Bünyede uzun süreli bir mide iltihabı vardır. Karnın üst bölgesinde ağrı, mide bulantıları ve arada sırada kusma meydana gelebilir. Geğirme, iştah kapanması, şişkinlik nadiren de olsa görülebilir.

Akut gastrit hastalarında, midede yanmalar, karın bölgesinde basınç ve ağrılar görülür. Hastalar genellikle  aç karnına mide ağrının arttığını anlatırlar. Bulantı ve kusma şikayetleri, kronik gastritte olduğu gibi akut gastritte de görülmektedir. İlaç kullanımı ve aşırı alkol tüketimi, mide yüzeyinde yaralara sebep olur. Bu yaraların dönem dönem kanaması sonucu, mide asidi kana karışabilir ve istifra ile koyu renk bir kan gelir. Akut gastritin çok ağırlaştığı durumlarda dışkı siyahtır.

GASTRİT NASIL ANLAŞILIR TANISI NASIL KONUR?

Bir gastroenteroloğa görünmeniz gereklidir. Hastalığın anlamak için, hastanın hikayesini anlatması yeterli olabilir. Özellikle gençlerde, ilaç tedavisi yapılarak mide asidi azaltılmaya çalışılır.

Kırklı yaşlarını geçmiş hastalarda, tanı koymak için endoskopi uygulanır. Hastanın midesine, ağızdan sarkıtılan ucunda kamera olan ince bir boruyla girilir. Doktor hastanın midesini görür ekranda ve midede sorun varsa tespit edebilir. Etkili ve oldukça güvenilir bir yöntemdir. Dil dip bölümü ve duyarlı olan küçük dil, sprey ile uyuşturulur. Hastanın midesinin bulanması engellenir ve endoskopi operasyonu yapmak kolaylaşır. Gerek duyulduğunda teşhis için hastadan bir parça alınır ve mikroskopik olarak tetkik edilir.

GASTRİTİN TEDAVİSİ

MİDE RAHATSIZLIKLARINDAN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Doktorlar, az ama sık yemek yemenin daha faydalı olduğunu düşünüyorlar. Fazla yemek yemek, midede yanma hissini arttırır. Mide yedikçe genişleyen bir organdır. Ayrıca, geceleri yemek yerseniz, mide gece boyunca çalışmaya devam eder ve yorulur. Sindirimin gerçekleşmesi için en az 3 saat gerekir. Bu yüzden uyku ve yemek arasında en az bu kadar süre olmasına dikkat edin.

Lokmalarınızın küçük olması, sindirimi kolaylaştırır ve midenin ağırlık hissini azaltır. Çiğnemeden besinleri yutmak sindirimi de zorlaştırır ve şişkinliğe sebep olur.

Çok sıcak ya da çok soğuk besinlerle beslenmek, ayakta ya da hızlı yemek mideye zarar verir. Ilık besinler tercih edilmeli ve yemeğe daha fazla vakit ayırılmalıdır.

Yemekten hemen sonra ağır egzersiz yapmak ya da uzanmak mide sıvısının, yemek borusuna çıkmasına neden olur. Mide sıvısı da asidik olduğundan yemek borusunda hasara neden olabilir.

HANGİ BESİNLER MİDEYE ZARAR VERİR?

Kafeinli içecekler ( kahve, kola, çay ) mideye zarar verir.
Asitli içecekleri, ki portakal suyu da buna dahil, midesi hassas olanların içerken dikkat etmeleri gerekir. Gerekirse bir miktar su katılmalıdır.

Yağlı yiyecekler mideyi çok yorar. Sindirmesi zordur. Bir seferde fazla yememeye özen gösterilmelidir. Ayrıca, çiğ soğan da mide asidini fazlasıyla arttıran bir besindir. Mide rahatsızlığı olan hastaların fazla soğan yememesi gerekir. Gastritli hastalara, çikolata yemesi tavsiye edilmez. Çünkü, çikolatada yağ ve kafein miktarı oldukça fazladır. Bunların dışında, alkol kullanmak (özellikle aç karnına) mide yanmasına neden olur.

ARAMA SONUÇLARI

gastrit ne iyi gelir

gastrit tedavisi

gastrit için şifalı bitkiler

gastrit ilaçları

gastrit diyeti

gastrit nasıl geçer

gastrit bitkisel tedavi

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 2 Yorum )

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER