5N1K HABER

Enerji Sistemleri Mühendisliği İş İmkanları, Maaşı

Enerji Sistemleri Mühendisliği İş İmkanları, Maaşı
08 Şubat 2017 - 21:46 'de eklendi ve 310 kez görüntülendi.

Enerji Sistemleri Mühendisliği İş İmkanları, Maaşı

Mühendisliklerle ilgili yazı dizimizin bugünkü konusunda inceleyeceğimiz konular: enerji sistemleri mühendisliği iş imkanları, enerji sistemleri mühendisliği imza yetkisi var mı?,enerji sistemleri mühendisliği maaşı, enerji sistemleri mühendisliği sıralama, enerji sistemleri mühendisliği dersleri, enerji sistemleri mühendisliği hakkında yorumlar, enerji sistemleri mühendisliği okuyanlar, enerji sistemleri mühendisliği kpss

   Ülkemizde devlet ve özel üniversiteler kapsamında tercih edilen 4 yıllık mühendislik fakültelerinde öğretim görülen enerji mühendisliği, ortalama olarak 9 yıllık bir geçmişe sahip bölüm olarak dile getirilebilir. İlk olarak 2008 yılında Yalova Üniversitesinde açılmış olan bu bölümde yine diğer üniversiteler gibi analitik düşünme kabiliyeti kişilerde bulunması gereken özellikler arasında.

2012 yılından itibaren oldukça yaygın hale gelen enerji mühendisliği, son yıllarda yüzlerce mühendis vermesi ile artık daha çok tanınmaya başladı. Yine diğer mühendislik dalları gibi, hem özel sektörde hem de kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilmektedir. Yani mühendisler unvanlarını kazandıktan sonra, yeterlilikleri, tecrübeleri ve bilgilerini, hem devlet adına hem de özel sektörde firma adına kullanabilmektedir.

Enerji mühendisi ne iş yapar?
Elbette ki lise son sınıfta yer alan öğrencilerin daha doğru tercihler yapabilmesi adına, enerji mühendislerinin ne iş yaptıkları hakkında da bilgiler vermekte fayda var. Enerji mühendisi olmak istiyorsunuz. Peki, ne iş yapacağınız hakkında bilginiz mevcut mu? Şimdi bu konuda kısaca bilgiler vererek, taban ve tavan puanları, maaşları hakkında da sizlere bilgiler sunalım.

Mühendislik unvanlarını alırken, tecrübe ve bilgileri ile kendilerini geliştirmiş olan yeni mezunlar ve tecrübeli mühendisler, tüm enerji kaynaklarını verimli olarak kullanabilmektedir. Enerji kaynakları, üretimleri gerçekleşene kadar bazı işlemlerden geçmektedir. Enerji ya da mekanik olarak üretilene kadar gerekli olan tüm hesaplamalar, tasarım ve simülasyon bilgileri, rapor, uygulama, analiz ve kalite süreçlerini üstlenen kişiler olarak da enerji mühendisleri tanımlanabilir. Enerji kaynaklarının maliyetlerini düşürmek adına çalışmalar yaparken, en verimli şekilde kullanılması üzere çalışmalarına devam etmeleri gerekmektedir.Makine ve elektrik mühendisliğini de içeriyor Enerji mühendisliği tek başına ele alınmaması gereken bir mühendislik dalıdır. Çünkü hem makine hem de elektrik mühendisliği alan derslerini de içeriğinde kapsarken, hep bir arada tutulduğunda, fizik, kimya, matematik, ekonomi, sistemler teorisi, elektrik ve makine mühendisliği olarak bir arada toplandığında ortaya enerji sistemleri mühendisliği çıkmaktadır.

Mühendislik alanında alınan dersler nelerdir?
Üniversitelerde bu bölüm için alınan dersler arasında bazılarından bahsetmek gerekirse;
Farklı disiplinlere sahip olan derslerin bulunduğunu bilmeniz gerekiyor. Temel mühendislikten farklı olarak;
Matematik
Fizik
Kimya
Termodinamik
Akışkanlar mekaniği,
Mukavemet,
Makine elemanları,
Teknik resim,
3D modelleme,
Temel imalat,
Soğutma sistemleri,
Mekanik tesisat
Yanma ve yakma teknolojileri,
Yenilenebilir enerji uygulamaları,
Nükleer enerji teknolojileri,
Yalıtım sistemleri,
Enerji iletim dağıtım ve dönüşümü gibi eğitimler alınmaktadır.

Bu eğitimlerin sürecinde eğer ki verimli olarak ders kaynakları kullanılırsa, bunların yanı sıra kişisel eğitimlere katılmanız, seminerleri de zamanında almanız sizlere iş hayatınızda kolaylıklar sağlayacaktır.
Gelecekteki yeri önemli olan enerji mühendisliği, oldukça önü açık bir bölüm olarak tanımlanıyor aslında. Farklı disiplinlerde verilen dersler sayesinde kendinizi pek çok farklı alanda geliştirme imkânını yakalıyorsunuz. Elbette ki kendinizi geliştirmek adına sadece alınan dersler yeterli olmuyor. Teorik olarak alınan dersler, uygulamalı olarak gerçekleştirilerek pekiştirilirse eğer, sizlere daha fazla fayda sağlamaktadır. Bu da şüphesiz ki eğitim aldığınız süre boyunca, staj yerlerinizi iyi seçmeniz ve staj yerlerinde çalıştığınız işlerin bölümünüz ile alakalı olması ile orantılıdır. Eğer ki staj yerlerinizi amaca ve geleceğinize uygun olarak tercih ederseniz, pek çok farklı kazanım gerçekleştirebileceksiniz.

Yine alınan bilgilere göre 2011 yılında en popüler meslek olarak İŞKUR üzerinden, enerji mühendisliği seçilmiştir. Gördüğünüz gibi o yıllarda oldukça revaçta olması ile yine günümüzde de sürekli olarak her alanda enerji kaynakları kullanılmasından dolayı önü açık olarak sayılabilir.

Çalışma alanları nelerdir?
Bahsetmekte olduğumuz enerji mühendisi unvanı kazanan kişiler pek çok farklı alanda çalışabilirler. Bunlar hakkında bazı bilgiler şöyle olurken, hem devlet hem de özel sektörde istihdam edebilmektedir.
Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ),
Türk Petrol Rafineleri A.Ş. (TÜPRAŞ),
Türkiye Atom Enerjisi Araştırma Kurumu (TAEK).
TEMSAN
Elektrik İşleri Etüt İdaresi (EİE),
Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ),
Türkiye Elektrik İletim A.Ş.(TEİAŞ),
Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ),
Devlet Su İşleri (DSİ),
BM Hidrojen Enstitüsü
Taş Kömürü İşletmeleri
TCDD
Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü (MTA),
MEB’de Teknik Öğretmen
Mekanik-Tesisatçılık Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı,
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK),
Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (PİGM),
Bor Enstitüsü,
Elektrik İşleri Etüt İdaresi (EİE),
Türkiye Boru Hatları Taşıma A.Ş. (BOTAŞ),

Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ),
Türkiye Petrolleri Arama Ortaklığı (TPAO),

Yukarıda maddelerde yer alan kuruluşlarda enerji mühendisliği unvanı olarak çalışmanız mümkündür. Yine enerji mühendisleri farklı uzmanlık ve uzman yardımcılığı kadrolarında da hizmet verebilmektedir. Bunlar ile birlikte kalite kontrol uzmanı, müdür, genel müdür gibi kadrolara da gerekli olan aşamalar geçildikten sonra yerleşebilmeleri mümkündür. Enerji kaynaklarını daha verimli kullanabilmek ve enerji sistemlerinde en yeni teknolojileri kullanmak üzere staj süresince elinizden geldiği kadar enerji sistemleri hakkında bilgi sahibi olmaya devam edin. Bunun yanı sıra elbette ki kendiniz için profesyonelleşmek üzere bir alan tercih edin. Yine bununla birlikte diğer alanlarda da iş bulabilmek üzere yeteri kadar bilgilere erişerek, kendinizi geliştirmek daha kolay iş bulabilmeniz adına yardımcı olabilecektir. Kullanılacak programlar, program dilleri ve sistemlere hakim olmanız, rakiplerinizin önünde bir adım olabilmenizi sağlayabilecektir.

Enerji mühendisliği puanları
Her alanda olduğu gibi, devlet ve özel üniversite olarak farklı puanlar dahilinde bu alana yerleşme imkânınız bulunmaktadır. Özel üniversitelerde burslu kontenjanlar daha yüksek puanlara sahip olsa da, ücretli olarak eğitim almak isteyenler oldukça düşük MF- 4 puan türüne göre yerleşme sağlayabilirler. Yine devlet üniversitelerinde puanlar biraz yüksek olabiliyor.
Tam burslu İstanbul Bahçeşehir için; 415,43199 ile 441,87042 2016-2017 yılı için yerleştirme puanı olarak kayıtlara geçmiştir.
Gazi üniversitesi, 341,91151 ile 379,43748 aralığında yerleştirme yapmıştır.
Yalova üniversitesi puanları oldukça düşük olurken; 266,96261 ile 329,11099 yerleştirmesi yapmıştır.
Yine KATÜ tercih etmek isteyenlerin bu yıl; 262,04915 ile 262,04915 yerleştirme yapıldığını bilmeleri gerekebilir.
Manisa Celal Bayar Üniversitesi ise; 272,26057 ile 362,93041 yerleştirme yapmıştır.
Muğla Sıtkı KOÇMAN üniversitesi; 282,98439 ile 337,62642 yerleşme puanlarıdır.
Sinop ve Karabük Üniversitesi için ise alt puan 239,86580 olarak belirlenmiştir. Yine üst puanları ise; Sinop için; 301,54202, Karabük için ise; 286,24754 olmuştur.

Enerji mühendisliği maaşları
Bazı işletmelerde, enerji mühendisleri için, uzmanlık ve yeterlilik belgesi şart koşulmaktadır. Kanun gereğinde bu belgelere sahip olan mühendisler, ortalama olarak 3300 TL ve 4000 TL ile istihdam edebilirler.
Mühendis odasının yaptığı açıklamalara göre 2016 Temmuz verileri ele alınarak; toplam ele geçen miktar olarak; 2574 TL açıklanmıştır. Elbette ki bu maaş değerlerinde verilen zamlar ve veri dilimi değişkenlik gösterebildiğinden dolayı % 5 gibi bir sapma meydana gelmesi mümkündür. Fakat brüt olarak en düşük enerji mühendisi maaşının belirlenen miktarı 3300 TL olarak belirlendiği de bilinmektedir.

NOT: MERAK ETTİĞİNİZ KONULARI YORUM BÖLÜMÜNDE SORABİLİRSİNİZ. MÜHENDİSLERİMİZ SORULARINIZI CEVAPLAMAYA ÇALIŞACAKTIR:

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 4 Yorum )

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER