Endüstri Mühendisliği İş Olanakları ve Maaşları

Endüstri Mühendisliği

Bu yazımızda cevabını bulacağınız konular: endüstri mühendisliği maaşı, endüstri mühendisliği iş alanları, endüstri mühendisliği ne iş yapar, endüstri mühendisliği sıralama 2016, endüstri mühendisliğim, endüstri mühendisliği iş olanakları ve maaşları, endüstri mühendisi taban puanları, endüstri mühendisliği nerede çalışır, endüstri mühendisliği mezunları yorumları, endüstri mühendisi nedir, endüstri mühendisi dersleri

Ülkemizde tercih edilen mühendislik bölümleri arasında yer alan, Endüstri mühendisliği malzeme, makine ve insan ile birlikte oluşan bütünleşik sistemleri bir araya getiren ve devamlı olarak yönetimi gerçekleştiren bir bölüm olarak tanımlanmaktadır. Bu mühendislik dalında, fen bilimleri ve sosyal bilimler, matematik gibi alanları, bilgi ve beceriler ile birleştirerek, tasarım, analiz gibi konuları da ele alarak, sonuçlar belirlenmektedir. Elbette ki disipliner arası bir yaklaşma mevcuttur. Enerji kaynaklarını daha verimli kullanmak, para, vakit ve diğer olanakları da en verimli şekilde elde tutabilmek adına artırılan mühendislik hizmet kalitesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır.
Bahsedilen bu mühendislik dalı, aslında diğer dallara göre biraz daha farklı bir yapıda kurulmaktadır. Düşünce sistemi diğerlerine göre farklılık gösterirken, parça olarak çalışmak yerine bir parçayı diğerleri ile birlikte bir bütün olarak görerek, çalışma sistemi oluşturmayı hedeflemektedir. Bu dal sosyal bilimler ile birlikte de iç içe çalışıldığı göz atmanız gerekenler arasında.

Endüstri mühendislerinin görevi nedir?
Elbette ki tecrübeleri ve aldığı unvana göre değişiklik gösteren görevleri bulunmaktadır. Bazı görevleri hakkında bilgiler sunmak gerekirse, aşağıda yer alan maddelere göz atabilirsiniz.
Üretim süreçlerinin planlamasını yapmaktadır. Bu planlama ise üretilen ürüne göre değişiklik gösterir
Maliyet ve zamanlama endüstri mühendislerinin görevleri arasında yer alıyor. Makine tesisatlarına tercih edilmesi ve yerleşimi konusunda da görevlere sahiptir.
Ürün ve stokların kontrolünü yapmakta görevli olurken, hammadde kontrollerini de üstlenmektedir. Sipariş verilecek olan ürün miktarı konusunda da yetkisi bulunuyor.
Yöneticilerin karar süreçlerini hızlandırabilmek üzere gerekli olan veri ve evrakların hazırlığını yaparlar
Çalışanlardan verim alabilmek üzere, iş bölümleri planlamaları ve iş emirlerini hazırlamaktadır
Her hangi bir ürünün ya da bunun yanı sıra verilecek hizmetlerin, tüketiciler üzerinde verdiği etkinin en üst düzeyde olması için yönetimleri üstlenmektedir.

Meslek ne gibi özellikler gerektiriyor?
Her meslekte olduğu gibi elbette ki endüstri mühendisi olmak isteyenlerin de bazı gereklilikleri taşıması gerekmektedir. Mühendis olmak isteyenlerde bulunması ya da kazanılması gereken yeterlilikler aşağıda ki gibi olmaktadır.
Eşgüdüm ve çok yönlü olarak karar verebilme

Altında çalışan personellerden verim alabilmek üzere motivasyonlarını sağlama

Matematik ve fizik alanlarında başarılı, çalışkan ve öğrenmeye açık

Fikirlerini diğer kişilere aktarma konusunda yetenekli

Analitik düşünme yeteneğine sahip olmak ya da geliştirmek

İnsan ihtiyaçlarını karşılayabilmek üzere duyarlı ve sorumlu

İlişki ve insanlar ile arasında bulunan etkileşimlerde başarılı, ikna kabiliyeti yüksek

Son olarak elbette ki her hangi bir konuda yaratıcı olmak da mesleğin gerekleri arasında yer alıyor.

4 yıllık eğitim süreci ve içerik
Bahsedilen endüstri mühendisliği, diğer mühendislik bölümleri gibi 4 yılı kapsamaktadır. Bu 4 yıl içerisinde eğitim içerikleri arasında şunlar yer alıyor.

Fizik
Kimya
Endüstri sosyolojisi
İşletme yönetimi
Malzeme bilgisi
Bilgi işlem
Yöneylem araştırması
Mukavemet
Yabancı dil
Teknik resim
İş etütü
İstatistik
Lineer Cebir
Üretim planlaması
Tesis planlaması
Sayısal analiz
Mühendislik ekonomisi
Maliyet ve yönetim muhasebesi
Üretim yöntemleri
Kalite kontrol
Şebeke analizi
Olurluluk raporları
İş hukuku
Sistem analizi

Diğer kültür dersleri ve bitirme ödevi gibi dersler bulunmaktadır. Bu derslerden başarılı olarak üniversite için belirlenen genel not ortalaması üzerinde olan kişiler mezuniyet hakkı kazanmış olurken, aldıkları 4 yıllık lisans diploması ile endüstri mühendisi unvanlarını kazanmaktadır.
Bu derslerin yanı sıra, eğitim sürecinde katılacağınız seminerler, eğitimler ve kişisel gelişim kursları, iş başvuruları yapacağınız günler için sizlere beceri, tecrübe ve yeterlilik kazandıracaktır. Yine staj yapacağınız yer kesinlikle iş hayatınızı etkileyen faktörler arasında yer alırken, kazanımlarınız ile birlikte maaşlarınızın yüksek olmasını da etkileyecektir. Bundan dolayı staj yeri seçimlerinde, rahat ve temiz bir ortam seçmek yerine, işin gerekliliklerinin her birinin uygulandığı, gerekirse ağır ve kirli iş ortamları, saha ortamları tercih edilmelidir. Zorlu bir staj süresi, iş hayatınıza başladığınızda sizlere mükemmel bir yeterlilik kazandırabilecektir. Bundan dolayı sizin iş hayatınız boyunca gerekli olacak bilgilere, staj süresinde ulaşmanız ve iş başvuru yapacağınız zaman özel firmaların görüşmelerinde, ben bu konularda yeterince tecrübeliyim ve her hangi bir ekstra eğitim almadan iş ve planlamaları üstlenebilir gibi bir cümle kurmanız iyi olacaktır. Böylelikle maaş belirlemesi çok olumlu olurken, 2000 TL bir maaş ile yeni başlayan olmak yerine, 3500 üzeri bir maaş ile tatmin edici bir başlangıç yapabilir ve yıllık tecrübeleriniz ile maaşlarınızı oldukça yükseltebilirsiniz.

Endüstri mühendisliği puanları
Sıkı bir çalışma ile yüksek puanlar alma yönünde ilerliyorsanız, bu konuda eğitimleri oldukça sağlam olan devlet üniversitelerinden tercihlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yine bu konuda puanları oldukça düşük ve yine eğitim konusunda oldukça iyi olan özel üniversitelerden de, % 50 , % 100 ya da burs almadan ücretli olarak mühendislik fakültelerine kayıt yaptırabilirsiniz. Genel olarak bazı üniversitelerin puanlarından bahsetmek gerekirse, bilgiler şöyledir.

İlk olarak umutsuzluğa kapılmamanız adına, düşük puanlardan başlayalım. Elbette ki yüksek puanlı yerleştirme yapan üniversitelerin eğitimleri daha iyi olsa da, yine unvanlarınızı kazanabilmek adına düşük puanlar ile de yerleşerek, başarı kazanımlarınız ile unvanlarınıza sahip olabilirsiniz.

Karadeniz Teknik Üniversitesi; 2016-2017 yerleştirme puanları olarak; 345,44898 ile 394,12300 aralığında yerleştirme yapmıştır.

Celal Bayar Üniversitesi ise; 342,77516 ile 392,86734 aralığında puanlara sahiptir.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi için; 358,69082 ile 382,33158 aralığında puanlar bu yıl için yeterli olmuştur.

İstanbul Boğaziçi Üniversitesi, bu yıl; 525,42273 ile 549,74401 aralığında yerleştirme yapmıştır.

Tam burslu ve İngilizce olan KOÇ üniversitesi; 520,93607 ile 536,03312 aralığında yerleştirme puanları sunmaktadır.

İstanbul Teknik Üniversitesi bu yıl yerleştirme puanları ise; 498,62751 ile 525,92559 aralığında olmuştur.

Ders dili İngilizce olan Ankara Orta Doğu Teknik Üniversitesi; 496,02903 ile 522,44360 aralıklarında yerleştirme yapmıştır.

Yine Türkçe olarak; İstanbul Teknik üniversitesi; 485,11298 ile 498,50302 puan aralıklarına sahiptir.

TOBB ekonomi üniversitesi, 2016- 2017 yerleştirme puanları olarak; % 70 burs kapsamında, 464,03228 ile 486,99638 aralıklarında yerleştirme gerçekleştirmiştir.

MF- 4 puan türleri diğer üniversiteler için de geçerli olurken, yine Yıldız Teknik Üniversitesi için; İngilizce endüstri mühendisliği adına; bu yıl; 459,09458 ile 479,11875 aralıklarında yerleştirme yapmıştır.

İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi ise İngilizce, tam burslu olarak; 457,31854 ile 466,07231 aralığında yerleştirme yaptığı bilinmektedir.

Tercih etmek istediğiniz bu üniversiteler dışında yer alan bilgilere ise; o kurumun resmi web sayfasından ulaşabilir, taban ve tavan puanlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Endüstri mühendisliği maaşları
Yeterlilik, kazanım ve tecrübelere göre maaşların değişiklik gösterdiğini bilmenizi isteriz. Elbette ki yeni mezun tecrübesiz bir mühendis ile yeni mezun fakat pek çok alanda tecrübeli olan kişilerin maaşı bir olmayacaktır. Genel olarak yeni mezun bir endüstri mühendisi; 1600 TL ile bir özel firma da çalışabilir. Diğer bilgilere ise aşağıda ki gibi ulaşabilirsiniz.

Üretim planlama mühendisi ortalama maaş; 2430 TL

Üretim planlama uzmanları ise; 3316 gibi ortalama maaş almaktadır

Üretim mühendisleri yine 2000-4000 TL aralığında maaş alırken, müdür maaşları da ortalama 4000 TL olurken, yine 6000-10.000 TL aralığında da değer görebilmektedir.

Bu maaşlar, hangi alanda hangi pozisyonda çalışmak istediğinize göre değişiyor. Konu hakkında detaylara, başvuru yapacağınız kurumların resmi web sayfasından ulaşabilirsiniz.

Ayrıca merak ettiğiniz konularda yorum bölümüne yazarak gazetemizde çalışan mühendislere soru sorabilirsiniz.

Endüstri Mühendisliği İş Olanakları ve Maaşları” üzerine 4 düşünce

 1. Murat

  Mühendislik okumak her zaman içi iyidir. İş aramaktan çok kendi işinizi kurmak hedefiniz olsun. Kurmak istediğiniz iş benzeri işte en az 1 yıl çalışın. Ücretine bakmayın. Sonra kendi işinizi kurun.

  Cevapla
 2. hitman

  endüstri mühendisliği okumak istiyorum ama kararsız kaldım. mühendis olmak benim en büyük hayalimdi puanım tüm mühendisliklere yetecek gibi görünüyor. lütfen bir bana yardım etsin en iyi iş ve maddi gelir getiren mühendislik hangisi. ilerde pişman olmak istemiyorum

  Cevapla
 3. Sait Kavak

  Kesinlikle endüstri mühendisliği okuyun. Mutlaka birkaç senelik deneyimden sonra kendi işinizi kurmay çalışın. Bu işi başkasının yanında yapmak fazla kazandırmaz ama kendi patronunuz olmak sizi mutlu eder.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir