Elektrik Elektronik Mühendisliği İş imkanları, Maaşı

Elektrik Elektronik Mühendisliği

elektrik elektronik mühendisliği iş imkanları, elektrik elektronik mühendisliği hakkında bilgi, elektrik elektronik mühendisliği maaşları, elektrik elektronik mühendisliği sıralama, elektrik elektronik mühendisliği taban puanları, elektrik elektronik mühendisliği nedir, elektrik elektronik mühendisliği dgs

Ülkemizde ve yurt dışı ülkelerde, mühendislik bölümleri arasında yer alan 4 yıllık mühendislik fakültelerinde okutulan elektrik elektronik mühendisliği, İngilizce hazırlık olması halinde, başarılı bir şekilde dönemler geçilirse eğer, 5 yıllık bir eğitimi kapsamaktadır. Elbette ki bu da 10 dönemlik bir eğitim hayatını kapsıyor denilebilir. İlk yıl verilen hazırlık eğitimini başarı ile tamamlayanlar ve kurları gerekli notlar dahilinde tamamlayanlar, artık bölüm derslerine geçiş yaparak, dersleri alabilmektedir. İlk olarak bu bölümün amaçlarından bahsederek sizlere bilgiler sunalım.
Amaçlar
Bu alanda çalışmak isteyen kişilerde gereken bazı bilgi ve beceriler bulunmaktadır. Bu bilgi ve becerileri alabilmek üzere ve uluslararası düzeyde rekabet kapsamında olan firmalarda çözüm üretebilmek, verilen değerlere duyarlı davranmak ve meslek ahlakını da kazanmak için pek çok eğitim alınması gerekmektedir. Üniversitelerde yer alan elektrik elektronik mühendisliği bölümlerinde tüm bu alanlarda eğitimler verilirken, nitelikli bir mühendis yerleştirilmesi üzere müfredatlar uyulmaktadır. Böylelikle toplumun ihtiyaç duyduğu nitelikli bir mühendis yetiştirilirken, elbette ki mühendis adaylarının da kendilerine kişisel gelişim adına destek vermesi gerekmektedir.

Eğitim ve öğretim metotları nelerdir?
Elbette ki eğitim metotlar, tercih edilen üniversiteye göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak kazanımlar arasında, kendi kendine çalışabilme yeteneği, öğrenme ve öğrendiklerini başkalarına öğretebilme, takım çalışmasına yatkınlık, etkin olarak bilişim araçlarından yararlanabilme ve becerilerini geliştirebilme gibi metotlar kullanılmaktadır. Kullanılan metotlar öğrencilere kişisel ve mesleki gelişim adına yardımcı olmaktadır. Bunların yanı sıra, elektrik elektronik mühendisliği bölümü içeriğinde yer alan ders bilgileri ise şöyledir.

Elektrik elektronik mühendisliği kültür ve bölüm dersleri
Lisans programı yani 4 yıllık bir program olan elektrik elektronik mühendisliği bölümü, ders dili olarak İngilizce ya da Türkçe olarak tercih edilebilmektedir. Yine özel ve devlet üniversiteleri arasından seçimler yaparak, puanlara da aşağı paragraflarda vereceğimiz bazı üniversitelerin yerleştirme puanlarından bilgi alarak, fikir sahibi olabilirsiniz.

1. Dönem dersleri
Türk Dili I
Yabancı Dil I
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I
Matematik I
Fizik I
Genel Kimya
Genel Kimya
Bilgisayar Destekli Çizim
Elektrik- Elektronik Müh. Giriş
Seçmeli dersler

2. Dönem dersleri
Kültür derslerinin 2. Aşamasının yanı sıra; meslek dersleri olarak aşağıda yer alan dersler program içerisinde yer almaktadır
Bilgisayar programlama
Lineer cebir
Elektrik devre temelleri
Malzeme bilgisi

3. Dönem dersleri
Artık bu dönem alınan dersler, elektrik elektronik mühendisliği için kullanılan bilgileri içermektedir. Bu dersler ise aşağıda ki gibidir.
Diferansiyel denklemler
Mesleki yabancı dil I
Devre analizi I
Elektromanyetik alan bilgisi
Olasılık ve istatistik
Analog elektronik
Alan dışı seçmeli ders ekstra olarak alınan 3. Dönem dersleri arasında yer alıyor.

4. Dönem dersleri
Teorik ve uygulamalı olarak alınan 4. Dönem dersleri arasında ise şunlara göz atmak mümkündür. Elbette ki bu dersler genel olarak standart planlamalara sahip olsa da, okuldan okula göre bir takım değişiklikler ve müfredat farklılıkları ortaya çıkması mümkün olabilir. Yine her yıl bu programlarda değişiklikler bulabilmek mümkündür. Bahsettiğimiz bu dersler, Afyon Kocatepe Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölüm dersleri olarak tanımlanıyor.
Elektro manyetik enerji dönüşümü
Mesleki yabancı dil II
Devre analizi II
Sayısal elektronik
Aydınlatma ve iç tesisat
Sayısal analiz
Alan dışı seçmeli ders yine bu dönem alacağınız dersler arasında

5. Dönem dersleri
Elektrik makineleri I
Araştırma teknikleri
Sinyaller ve sistemler
İş sağlığı ve güvenliği
Seçmeli ders I, II ve II

Afyon Kocatepe Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği diğer dersleri için resmi web adresine giriş yapabilir, bilgilere ulaşabilirsiniz. Yine gazi üniversitesinde alan seçimlerinde, elektrik dalında, elektronik haberleşme dalında açılan seçmeli derslere de şu şekilde ulaşabilirsiniz.
Elektrik dalı seçmeli teknik dersler
Aydınlatma teknikleri
Yol aydınlatma tekniği
Enerji hatları mühendisliği
Elektrik makineleri tasarımı
Elektrik makineleri dinamiği
Kontrol sistemleri II
Sürücü sistemleri
Güç sistemleri izolasyon ve koordinasyonu giriş
Enerji dağıtımı II
Güç sistemlerinde koruma
Yüksek gerilim kesicileri
Elektronik haberleşme teknik seçmeli dersler
Elektronikte ölçme ve enstürmasyon
Geniş ölçekli tüm devre tasarımı
Biyomedikal mühendisliğine giriş
Tıbbı görüntüleme sistemleri
Kontrol sistemleri II
Mikrodalga devre elemanları
Haberleşme elektroniği
Sayısal haberleşme
Elektromanyetik modelleme
Optik
Yapay zekâya giriş
Yarı iletken devle teknolojisi

 

Yukarıda bahsedilen elektrik ve elektronik haberleşme alanında alınabilecek teknik seçmeli dersler yer almaktadır. 4. Sınıf lise öğrencilerimizin, elektrik elektronik mühendisliğine giriş hayalleri için bu ders içeriklerine de göz atmakta fayda olabilir. Elbette ki sınav streslerinden uzak kalmanız ve hedefinize odaklanmanız gerekiyor. Yine şimdi taban puanlarından biraz bilgiler vermek gerekirse, birkaç üniversite olarak bilgiler şöyledir.
Elektrik elektronik mühendisliği puanları
Puanların düşük olduğu üniversiteler genel olarak özel üniversiteler kapsamındadır. Ülkemizde özel üniversitelerin dönemlik ya da yıllık harç ücretleri yurt dışı üniversitelerine göre biraz daha yüksek olmasında dolayı pek çok kişi tarafından tercih edilmemektedir. Bazı üniversite puanları ise şöyledir.
Boğaziçi üniversitesi örgün öğretim programı için; MF – 4 puan tipi, 2016- 2017 yılı kapsamında 80 kontenjan verilmiştir. Puanlar ise; 532,02341 ve 555,16363 aralığındadır.
İstanbul Koç Üniversitesi tam burslu ve İngilizce öğretim için 16 kontenjan verilmiş olurken, puanlar; 531,14212 ve 558,07623 olmaktadır
İhsan DOĞRAMACI Bilkent Üniversitesi için ise; yine tam burslu ve İngilizce olarak; 529,06931- 555,52457 aralığında olmaktadır.
Ankara ODTU için ise yine; 512,48924 ve 548,24231 aralığında yerleştirme puanları görülmektedir.
TOBB ekonomi üniversitesi 2016-2017 yerleştirme puanları; 504,91487- 534,71425 aralığındadır.
Yine Ankara ‘ da tercih edilen Hacettepe; 456,56720- 489,35642 aralıklarında yerleştirme yapmıştır.
Gazi Üniversitesi için de 447,22794- 456,15275 gibi puan aralıklarına göz atmak mümkündür.
Daha düşük puanlar arasında yer alan Aydın Adnan Menderes Üniversitesi; 342,05083 ve 383,31397 aralığında yerleştirme yapmıştır.
335,60335 ve 430,02582 aralığında da Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi yerleştirme yaptığı kayıtlarda yer alan bilgilere göre.
Genel olarak puanlar bu aralıklarda olmaktadır. Elbette ki yine ÖSYM üzerinden, 2016- 2017 yerleşme puanları taban ve tavan olarak ulaşabilmeniz mümkündür.

Kısaca, elektrik elektronik mühendisliği maaşları hakkında da şu bilgilere ulaşabilirsiniz.

Elektrik elektronik mühendisliği maaşları
Kamu kuruluşlarında, başlangıç maaşı olarak 2700 TL tanımlanmaktadır. Yine maaş durumları, eş ve çocuk, yüksek lisans, sahip olduğu gibi unvanlara göre değişiklik gösteriyor.
B grubu kadrolarda hizmet veren elektrik elektronik mühendisleri, arazi bakımları ve ek ödemeler ile birlikte; 3500 TL ve 4000 TL aralığında maaş alabilmektedir.
A grubu kadrolarda ise uzman ve uzman yardımcısı olanlar daha yüksek maaşlar alabilmektedir. Yardımcılar 3500, 4000 TL maaşlar alabilirken, uzmanlar ise 5000 ve 6000 TL aralıklarında ücretlere ulaşabilirler.
KİT kadroları ise yine maaşları yüksek olan kadrolar arasında yer alırken;
DHMİ
THY
RTÜK
TRT
TSE gibi kurumlara göre değişiklik gösterse de, ortalama olarak yine 4000 ve 6000 TL aralığında maaş alabilmeleri mümkündür.

elektrik elektronik mühendisi maaşları

elektrik mühendisliği iş imkanları ve maaşları

elektrik elektronik mühendisliği kpss taban puanları

elektrik elektronik mühendisliği nerelerde çalışır

elektrik mühendisi neyapar

elektrik elektronik mühendisliği alt dalları

Yukarıda bulunan konular için arama yapabilirsiniz. Ayrıca yorum bölümüne merak ettiğiniz konular hakkında soru sorabilirsiniz. Gazetemizde çalışan elektrik elektronik mühendisleri sorularınızı cevaplamaya çalışacaklardır.

Elektrik Elektronik Mühendisliği İş imkanları, Maaşı” üzerine 5 düşünce

 1. Mustafa

  2017 üniversite tercihleri için açıklayıcı bir yazı olmuş. Teşekkürler. İş olanakları çok gibi duruyor.

  Cevapla
 2. Suzan

  Bir kız için uygun bir iş dalımı emin olamadım. Erkek egemen bir sektör gibi duruyot. Bu işi yapan kadın mühendis var mı? Oların yorumunu bilmek isterim. Teşekkürler.

  Cevapla
 3. Saffet

  Boğaziçinde okuyırum bu sene tekrar sınava giriyorum. Tavsiye etmiyorun demek belki haksızlık olur. Ama aradığımı bulamadım desem yeridir.

  Cevapla
  1. Serhat Yiğit

   ben endustri meslek lisesi elektrik elektronik mezunuyum bu yil ygs lyseye calisip muhendislik dusunuyorum is imkani var midir

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir