5N1K HABER

DİYARBAKIR’DA ÇATIŞMA ÇIKTI

DİYARBAKIR’DA ÇATIŞMA ÇIKTI
30 Mayıs 2014 - 12:33 'de eklendi ve 346 kez görüntülendi.

Diyarbakır’da jandarma müdahalesi ve çatışma

6 gündür kapalı olan Diyarbakır-Bingöl karayolunu Lice mevkiinde bulunan göstericilere jandarma ekipleri bu sabah saatlerinde müdahale etti. Müdahale sonrası çatışma çıktı, gazeteciler bölgeden uzaklaştırıldı. Çok sayıda kişinin yaralandığı belirtildi.

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 7 gündür yol kesen PKK’lılar ve onlara destek veren yandaşlarının ulaşıma kapattığı Diyarbakır- Bingöl Karayolu’nu açmak ve kazılan hendekleri kapatmak için asker ve polis bu sabah operasyon başlattı.

lice1

Operasyonda PKK yandaşları güvenlik güçlerine havai fişek, el yapımı patlayıcılar ile saldırırken, güvenlik güçleri de gaz bombası ile karşılık verdi. Bölgeden zaman zaman silah sesleri geldi.

Bölgede yapımı süren karakol ve operasyonları gerekçe göstererek Diyarbakır-Bingöl Karayolu’nu Lice ilçesi Fisovası mevkiinde hendekler kazarak kapatan PKK’ya bağlı Yurtsever Gençlik Hareketi grubuna karşı bu sabah 100 zırhlı araç eşliğinde asker ve polisler operasyon başlattı. Kazılan hendekleri kapatmak için Karayolları’na ait iş makineleri de getirildi. Operasyonun başlamasıyla, Lice ilçesi Fis Ovası’nın Çağlı bölgesinde, güvenlik güçleri ile PKK’lılar arasında çatışma çıktı.

Kazdıkları 6 hendeğin başında güvenlik güçlerine ve araçlara havai fişek, el yapımı patlayıcılarla saldıran gruba, güvenlik güçleri gaz bombaları ile müdahale etti.

SİLAH SESLERİ GELDİ

Basın mensuplarının sokulmadığı bölgeden zaman zaman silah sesleri geldi. Güvenlik güçlerinin sert müdahalesi karşısında hendeklerden ayrılan gruplar, yolun yukarısında bulunan ve yapımına yeni başlanan bir köprünün olduğu bölgeden saldırılarını sürdürdü.

PKK 3 ARACI ATEŞE VERDİ

Operasyon sırasında PKK yandaşları, daha önce el koydukları ve biri Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait olan 3 aracı da ateşe verdi.

”GEREKLİ TEDBİR ALINMIŞTIR”

lice2

Diyarbakır Valiliğinden yapılan açıklamada, terör örgütünün yönlendirmesiyle illegal grupların Diyarbakır-Bingöl ve Diyarbakır-Muş karayollarında yol kesme girişiminde bulunduğu belirtildi.

Güvenlik güçlerinin vatandaşların can güvenliğini ve anayasal hakkını kullanmalarını sağlamak amacıyla gerekli tedbirleri aldığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bölgede gerekli tedbirler alınmıştır. Bu kapsamda güvenlik güçlerince, Diyarbakır-Bingöl karayolunun Lice-Ziyaret mahallesi ile Hani-Çağıl mahallesi arasında kalan kısmında, eylemciler tarafından karayolu üzerinde açılmış olan hendeklerin kapatılması ve Çağıl mahallesi yol ayrımında trafiğin işlemesine mani olan engellerin kaldırılmasına yönelik güvenlik tedbirleri alınmaya başlanmıştır. Yapılan çalışmalar tamamen vatandaşlarımızın seyahat özgürlüğünü sağlamaya yöneliktir.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER